Jak laboratorní metody pomáhají v pátrání po původcích nemocí: Vybrané metody diagnostiky infekčních onemocnění

Diagnostika slouží k rozpoznávání patologického jevu. Z medicínského hledis­ka pak rozumíme diagnostikou proces zaměřený na hledání příčiny onemocně­ní. Na konci by mělo být odhalení (rozpoznání) nemoci, tedy diagnóza. Základem diagnostiky onemocnění je soubor různých vyšetření, pomocí nichž se postupně získávají a zjišťují nové informace zpřesňující cestu hledání a ve výsledku vedou k určení onemocnění. Jak se rozvíjejí vědecké metody, tak dochází, ovšem pomaleji a po­stupně, k využití některých z nich v laboratorní diagnostice. Příkladem může být metoda MALDI-TOF, o které se dozvíte více v článku V. Dvořáka na str. 169 tohoto čísla Živy.

Odkazy na ukázková videa kultur parazitických organismů in vitro jsou vložena níže pod obrazovou galerií.

Obrazové přílohy

Odkazy

Odkaz na video kultury bičíkovce in vitro:

https://youtu.be/IUADwekVa6U

Odkaz na video kultury améby in vitro:

https://youtu.be/C4zIbIGojZg

Archiv článků pro pedagogy a studenty


Aktuality

Redakce a redakční rada časopisu Živa ve spolupráci s mykologickou skupinou katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vás srdečně zve na výstavu fotografií z méně známého světa hub - Paralelní mykosvět

... více aktualit ...

Předplatné Živy

Cena ročního předplatného je 294 Kč za šest čísel Živy (tedy 49 Kč za jedno číslo). Dvouleté předplatné stojí 568 Kč. Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.

Co je to Živa?

Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů. V roce 2003 oslavila Živa dvě významná jubilea – 150. výročí od svého založení Janem E. Purkyněm a 50 let nepřetržitého současného vydávání.