Zahlavi

Hrozí ničivý výbuch vulkánu Agung?

Hrozí ničivý výbuch vulkánu Agung?

Fri Dec 01 11:47:43 CET 2017

Rozpínající se oblaka šedivého popela, evakuovaní obyvatelé přilehlých obcí a tragické vzpomínky na ničivý výbuch v roce 1963, to je realita dnešního indonéského ostrova Bali, kde se k životu probudil vulkán Agung. Chcete se dozvědět víc? Zveme vás na přednášku dr. Aleše Špičáka, ředitele Geofyzikálního ústavu AV ČR.

Přednáška je určená všem zájemcům o problematiku seizmické činnosti, sopečných erupcí a zemětřesení. Koná se ve středu 6. prosince od 17:00 v místnosti 206 v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Registrujte se, prosím, na adrese m.machackova@ig.cas.cz. Událost je možné sdílet i na Facebooku.

Vulkán Agung na indonéském ostrově Bali je součástí rozsáhlého sopečného řetězce, do něhož patří i vulkány Krakatau a Tambora, proslulé ničivými erupcemi v 19. století. Letošní erupce vulkánu Agung, která začala 21. listopadu, ukončila více než 50 let trvající období klidu po ničivém výbuchu v roce 1963, nejsilnějším v Indonésii ve 20. století.

Od poloviny září 2017 vykazoval vulkán výrazně zvýšenou seismickou aktivitu. Obavy z možné erupce vedly místní úřady k evakuaci desítek tisíc obyvatel okolních vesnic a k několikadennímu uzavření mezinárodního letiště na Bali.

Přednáška představí vulkán Agung v širším tektonickém kontextu, vrátí se k jeho erupci z roce 1963 a vysvětlí příčiny rozmanitosti záznamů seismické aktivity v uplynulých měsících. Posluchači se dále seznámí s obvyklými ničivými projevy sopečných erupcí, včetně jejich možných celoplanetárních důsledků, a se spolehlivými zdroji informací o aktuální vulkanické aktivitě.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů AV ČR (z materiálů Geofyzikálního ústavu AV ČR)
Foto: Wikimedia Commons