Zahlavi

Voláme Mezinárodní vesmírnou stanici

Voláme Mezinárodní vesmírnou stanici

Thu Nov 30 10:11:00 CET 2017

Nenechte si ujít videohovor s astronautem Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Uskuteční se 4. prosince 2017, a to pravděpodobně od 16:40 hod. v Zengerově posluchárně (K:E-107) v Praze na Českém vysokém učení technickém v Praze na Karlově náměstí. Videohovor s Paolem Nespoli doprovodí přednášky, demonstrační pokusy, mobilní planetárium či virtuální realita. V historii Česka jde vůbec o první videohovor s ISS.

ISS vznikla jako společný projekt pěti kosmických agentur a aktuálně je jedinou trvale obydlenou vesmírnou stanicí. První stálá posádka na stanici vstoupila na sklonku roku 2000, v současnosti ji tvoří zpravidla šest členů, kteří se každého půl roku obměňují. ISS je umístěna ve výšce kolem 400 kilometrů a při průměrné rychlosti okolo 7700 m/s oběhne Zemi za zhruba hodinu a půl.


Paolo Nespoli na Mezinárodní vesmírné stanici

O rozhovor s italským astronautem Paolem Nespolim se Česko podělí s Rakouskem a severskými zeměmi – „české“ otázky jsou již připravené a klást je budou učitelé středních a vyšších stupňů základních škol. Právě pro ně je akce vzdělávací kanceláře Evropské kosmické agentury (ESERO), jejímž členem je i Astronomický ústav AV ČR, určena především. Přihlásit se ovšem mohou rovněž zájemci o vesmírnou problematiku a kosmonautiku z řad veřejnosti.

Italský astronaut Paolo Nespoli se narodil v roce 1957, kdy vypuštění družice Sputnik 1 odstartovalo vesmírné závody mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. V letech 2007 a 2010 na ISS strávil celkem 174 dní. Jeho letošní mise nese název Vita mission a jejím úkolem je provést ve vesmíru několik experimentů, které se zaměřují například na biologii, fyziologii či monitorování vesmírného prostředí.


Logo Vita Mission

Podrobnější informace získáte na jana.maresova@sciencein.cz nebo lukas.holman@sciencein.cz. Vedle Přírodovědecké fakulty UK jsou partnerem akce České vysoké učení technické v Praze a Mobilní planetárium.

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ
Foto: NASA