Previous Next
Apologetika fantastické literatury PAVEL ŠIDÁK Cílem knihy Terezy Dědinové je iniciovat diskuzi o fantastické literatuře, což znamená zejména překlenout...
Jedna generace Swéerts-Šporkových a její textové praxe CLAIRE MÁDLOVÁ Ve své poslední knize se Veronika Čapská chopila historiografií již bohatě zpracovaného tématu — rodiny...
Posthistorie stržená dějinami VÁCLAV SMYČKA Studium paměti se etablovalo společně s dalšími „obraty“ kulturních věd v závěru minulého století, tedy v...

Trvnek_temeČteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení  a jiná média) a nakonec  hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu  konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.

V úterý 19. 12. 2017 ve 13:30 proběhne v přednáškovém sále ÚČL Den s Českou knižnicí, kde bude slavnostně představen právě dokončený ročník 2017 edice Česká knižnice. 

12. 12. od 17:00 prosloví v přednáškovém sále ÚČL doc. Jana Horáková (FF MU) přednášku "Generativní text o generativním umění. Digital humanities jako poetická věda".  Jste srdečně zváni!

Ve čtvrtek 14. prosince 2017 od 19:00 se v kavárně EMA espresso bar (Na Florenci 1420/3, Praha 1) koná již 16. (po)čtení u EMY. Ze své prózy Jezero bude číst Bianca Bellová, hudebně ji doprovodí Adrian T. Bell.

5. 12. od 17:00 se v přednáškovém sále ÚČL AV ČR uskuteční veřejná diskuse Česká literatura 2017: první bilance. Teze o literárních událostech posledních dvanácti měsíců přednesou Ivana Taranenková a Radoslav Passia. Diskutovat s nimi budou Lubomír Machala a Michal Jareš. Moderuje Pavel Janáček.

7. 12. od 14:00 prosloví v přednáškovém sále Ústavu pro českou literaturu AV ČR Martin Pilař přednášku "Jaroslav Kolman Cassius bojující." Jste srdečně zváni!

Ve čtvrtek 7. 12. v 17:00 se koná adventní přednáška Markéty Holubové z oddělení historické etnologie Etnologického ústavu AV ČR, která v rámci tzv. Staročeského dýchánku promluví na téma „Reflexe kultu Panny Marie Svatohorské v kramářské produkci".

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2