Synthetic jets are fluid flows which are generated from periodically oscillating fluid. In spite of zero time-mean flux at the actuator, a non-zero time-mean jet flow can be generated (synthesized) from a train of individual fluid “puffs”. These flows have many perspective applications such as active control of flowfields and thermal fields (external and internal aerodynamics, cooling, mixing, etc.). The basic advantage is the simplicity – neither fluid source (compressor, blower, pump) nor supply piping is required. »»»
V sobotu 11. listopadu navštívila stovka návštěvníků Aerodynamickou laboratoř v Novém Kníně. »»»
The talk is devoted to the phenomenological modelling of the stress response of metallic materials subjected to non-proportional loading conditions. As a preliminary step, a class of two-dimensional rheological models is introduced, capable of capturing the initial and strain-induced anisotropies of the analyzed material. »»»
„Connecting academia, commerce and government to shape our energy future“
Workshop Energy Industry in a Broader Context (Energetika v širších souvislostech) je kolaborativní workshop, jehož účastníky jsou vědci, zástupci průmyslu, profesních organizací a státní správy, kteří společně diskutují budoucnost energetiky a vliv její očekávané transformace na životní prostředí, ekonomiku, veřejné zdraví či vnímání veřejností. Cílem je prodiskutovat rizika, omezení a příležitosti pro výzkum energetických technologií budoucnosti. »»»
A constitutive model for a porous metal subjected to general three-dimensional finite deformations is presented. The model takes into account the evolution of porosity and the development of anisotropy due to changes in the shape and the orientation of the voids during deformation. The pores are initially ellipsoidal and distributed randomly in an elastic-plastic matrix (metal). Under finite plastic deformation, the voids are assumed to remain ellipsoids, and to change their volume, shape, and orientation. »»»
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zveřejnilo dne 26. října 2017 první verzi plánovaného Harmonogramu výzev v Operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) pro rok 2018. »»»
Technologická agentura ČR (TA ČR) dne 31. 10. 2017 vyhlásila 1. veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací THÉTA.
»»»
Evropská výzkumná rada (ERC) vyhlásila výzvu k podávání žádostí o ERC Consolidator granty na rok 2018. Ty jsou určeny především pro výzkumníky, kteří plánují založit vlastní výzkumný tým. »»»
Rada Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i. (ÚT AV ČR, v. v. i.) vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce ředitele/ředitelky pracoviště. »»»
„Za hranice neznámého“, motto 16. ročníku Týdne vědy a techniky, zve všechny zájemce o poznání k návštěvě vědeckých pracovišť. Přijďte se i Vy seznámit s prací našich vědců, s nejmodernějšími vědeckými přístroji, výzkumnými projekty AV ČR a s nejnovějšími trendy v aplikované fyzice. Těšíme se na setkání s vámi! »»»
Významné ocenění AV ČR – Prémii Otto Wichterleho pro rok 2016 – udělil předseda Akademie věd České republiky prof. Jiří Drahoš v pondělí 30. května 2016 v pražské Lannově vile jednadvaceti mladým vědcům, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol.
Z Ústavu termomechaniky AV ČR byl oceněn doc. Ing. Hanuš Seiner, Ph.D. z Laboratoře ultrazvukových metod. »»»
Doc. Ing. Miroslav Sedláček, CSc. z Českého vysokého učení technického v Praze byl nominován na Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016. Nominaci získal v kategorii „Výzkum“ za vynález bezlopatkové kapalinové turbiny (také odvalovací turbíny). Prestižní vyznamenání uděluje Evropský patentový úřad a výsledky budou zveřejněny 9. června 2016 v Lisabonu. »»»
Přijměte již tradičně naše podzimní pozvání a nahlédněte do některých z našich laboratoří v rámci celoakademického Týdne vědy a techniky. Přijďte se seznámit s nejnovějšími trendy v aplikované fyzice, nejmodernějšími vědeckými přístroji, výzkumnými projekty AV ČR a s prací vědců. Těšíme se na setkání s vámi. »»»
Zajištění dlouhodobé energetické soběstačnosti a bezpečnosti České republiky, zlepšení exportního potenciálu výrobců v oboru energetiky, snižování ekologické zátěže výzkumem v oboru účinné přeměny zdrojů energie na energii elektrickou a v oboru skladování a inteligentního přenosu energie. To jsou základní cíle výzkumu Účinná přeměna a skladování energie, který přiblížil koordinátor programu Ing. Jiří Plešek, CSc., ředitel Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i. »»»
Akademie věd ČR chce svůj výzkum ještě více přiblížit reálným potřebám společnosti a průmyslu. Vytvořila proto novou strategii. Její okruhy se dotýkají témat, jako jsou například zdraví, využití energie, životní prostředí a nové materiály. Pracovat na ní budou nikoliv celé ústavy, ale konkrétní badatelské týmy. Strategie má zatím 14 programů. »»»
Přijměte již tradičně naše podzimní pozvání a nahlédněte do některých z našich laboratoří v rámci celoakademického Týdne vědy a techniky. Přijďte se dozvědět více o nejnovějších trendech v oblasti aplikované fyziky, o nejmodernějších vědeckých přístrojích, výzkumných projektech AV ČR i o práci vědeckých pracovníků. Seznamte se s výzkumem Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i. Těšíme se na setkání s vámi. »»»
Prestižní čestné oborové medaile Akademie věd ČR předal třem vynikajícím vědeckým pracovníkům předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš v pondělí 17. února 2014 v sídle AV ČR v Praze.
Čestnou oborovou medailí Františka Křížka byl oceněn prof. Ing. František Maršík DrSc. z Ústavu termomechaniky AV ČR za přínos v oblasti nerovnovážné termodynamiky a dopadu výsledků jeho výzkumné práce do oblastí energetiky, dopravy, lékařství a životního prostředí. »»»
V roce 2017 se Ústav termomechaniky AV ČR opět podílí na projektu Otevřená věda, který dává studentům příležitost zapojit se do skutečného výzkumu. »»»