Nacházíte se

Dvojité Lloydovo zrcadlo

Dvojité Lloydovo zrcadlo je interferometr založený na principu dělení vlnoplochy, pracující v oblasti měkkého rentgenového záření.

1. základna se třemi nivelačními mikrometrickými šrouby; 2. laterální posuv obou zrcadel; 3. rotační stolek pro obě zrcadla; 4. vertikální posun zrcadla #2; 5. rotační stolek zrcadla #2; 6. rotační stolek zrcadla #1; 7. Lloydovo zrcadlo #1; 8. Lloydovo zrcadlo #2; 9. horizontální posuv mikroskopového objektivu; 10. fokuzační mikrometrický šroub objektivu; 11. držák nitkového kříže; 12. vertikální posuv nitkového kříže; 13. nitkový kříž; 14. laterální posuv nitkového kříže; 15. vertikální posuv mikroskopového objektivu; 16. horizontální rotace zrcadla #2; 17. vertikální posuv zrcadla #2; 18. horizontální posuv zrcadla #2.

Princip:

Dvojité Lloydovo zrcadlo umožňuje práci jak se svazkem kolimovaným, tak i se svazkem divergentním. Principem je rozdělení vlnoplochy šířící se od zdroje po dráze (S) a dopadající pod klouzavým úhlem (Φ) na tandem zrcadel, která jsou vzájemně nakloněná jedno k druhému o úhel (δ). Každé ze zrcadel odráží část svazku, která se volně šíří prostředím a v průsečíku svazků (D) dochází k vzájemné interferenci obou částí svazku a tím pádem ke vzniku interferenční struktury. Výhodou tohoto interferometru je flexibilní nastavení zrcadel, tj. že obě zrcadla nemusí být spojena (na rozdíl např. od Fresnelova interferometru), druhé zrcadlo může být nahrazeno objektem. uspořádání Nahrazený objekt přímo umožňuje použít toto pro povrchovou interferometrii nebo holografii.

Výsledky:

Ukázkový neupravovaný interferogram získaný pomocí dvojitého Lloydova zrcadla. Plocha detektoru je 27 x 7 mm, přičemž perioda proužků odpovídá 50 nanometrům.