Akademie věd ČR, 4.12.2017.
V pěti kategoriích převzali čtyři...
Výzkumný program sekce je uskutečňován z převážné části v rámci velkých mezinárodních kolaborací. Ústředním motivem experimentů je zkoumání struktury hmoty na subjaderných vzdálenostech a fundamentálních sil působících mezi jejími konstituenty.
Těžištěm experimentálního programu sekce je účast na experimentu ATLAS na urychlovači LHC v CERN a experimentu z oblasti astročásticové fyziky prováděného Observatoří Pierra Augera v Argentině. To ilustruje jeden z nejpozoruhodnějších rysů moderní fyziky - stále zřejmější propojení zákonitostí mikrosvěta s jevy v kosmických měřítkách, jak je tradičně zkoumá astrofyzika.
Pro experimenty z oblasti fyziky částic jsou charakteristické dlouhodobá přípravná fáze a široký časový horizont provádění. Proto se již dnes účastníme v rámci mezinárodního projektu CALICE vývoje detektorů pro plánovaný Mezinárodní lineární srážeč elektronů a pozitronů ILC, jenž se jeví jako nejperspektivnější kandidát na další urychlovací zařízení pro období po LHC. U velkých astročásticových experimentů je to podobné. Proto se podílíme i na přípravě a budování budoucí největší gama observatoře na světě CTA (Cherenkov Telescope Array).
Kromě velkých projektů se sekce menší měrou podílí na dalších experimentech v CERN (ALICE, TOTEM) a na neutrinovém experimentu NOvA. Nedílnou součástí našeho programu je také mnohostranný teoretický výzkum.
Web server sekce: www-hep.fzu.cz