Aktuality

5.1.2018

Rada pro výzkum, vývoj a inovace

zveřejnila výsledky hodnocení výzkumných organizací za rok 2016. Mezi excelentními výsledky získala poprvé nejvyšší hodnocení A studie autorek z Psychologického ústavu Martiny Hřebíčkové a Sylvie Graf o přesnosti národních stereotypů.

16.11.2017

V právě vycházejícím čísle 5 Československé psychologie

čtenář nalezne tři empirické studie: cílem první z nich bylo syste­maticky ověřit vliv seberegulační intervence zaměřené na cíl (výcvik v dosahování cílů zalo­žený na sociálně-kognitivní teorii seberegulace) na dosahování cíle a seberegulační indexy. Druhá studie se zabývala formami důvěry (sociální a politické) a jejich souvislostmi s postoji k členským (ingroups) a nečlenským (outgroups) skupinám. Třetí studie byla věnována strategiím vyrovnávání se s rakovinou prsu.

14.11.2017

Mgr. Jiří Lukavský, Ph.D. v rámci Týdne vědy a techniky přednesl v pátek 10. 11. 2017

v Akademii věd na Národní třídě v Praze přednášku “Kolik fotografií se vejde do mozku”. Video z přednášky je nyní dostupné online.

2.11.2017

Největší vědecký festival v České republice Týden vědy a techniky Akademie věd ČR

Vás zve na podzimní exkurze, přednášky, výstavy, dokumentární filmy, workshopy a mnohé další aktivity napříč vědeckými obory. Sedmnáctý ročník se uskuteční v termínu 6. - 12. listopadu 2017. Navštivte nás na Dni otevřených dveří v Brně (detail).

Více aktualit

Laboratoř experimentální psychologie

Laboratoř Psychologického ústavu AV ČR je samostatný útvar, který zajišťuje prostorové a technické možnosti pro provádění experimentálního a observačního výzkumu v pražské pobočce ústavu. Laboratoř se skládá ze tří místností v sídle pražské pobočky ústavu v Hybernské ulici. Místnosti slouží k tomu, aby v nich výzkumnící mohli pracovat s účastníky výzkumů a aby si mohli připravovat technické a další vybavení, které ke svým výzkumům potřebují. V laboratoři je jedna místnost pro sběr dat pomocí technických zařízení, jako jsou počítače a monitory očních pohybů. Další místnost slouží zejména pro pozorování a zaznamenávání volných interakcí, například rodičů s dětmi. Třetí místnost funguje jako dílna a přípravna.

Laboratoř je vybavena různou technikou. Základní pomůckou jsou kvalitní počítače, které jsou vybaveny softwarem pro měření reakčních časů a pro přesnou prezentaci vizuálních a textových podnětů. Kromě toho laboratoř disponuje speciální technikou v podobě dvou monitorů očních pohybů, které lze použít ke sledování přesného zaměření pozornosti a jeho změn, jakož i k měření průběhu čtení. Kromě těchto pomůcek je k dispozici záznamová technika, jako jsou kamery a diktafony.

Laboratoř je využívána nejen pracovníky ústavu, ale je k dispozici také společnému pracovišti Labels (Laboratoř behaviorálních a lingvistických studií), které Psychologický ústav AV ČR provozuje společně s Filozofickou fakultou UK.


Odborným vedoucím laboratoře je Doc. PhDr. Filip Smolík, Ph.D. (profil)
Hlavní kontaktní osobou - koordinátorem pro běžný chod laboratoře je Mgr. Filip Děchtěrenko, Ph.D. (profil).