Akademie věd České republiky, 28.12.2017.
Metoda, kterou...
Ve čtvrtek 20. října 2016 proběhl třetí ročník Dne Technologické agentury České republiky. V rámci slavnostního galavečera byla za účasti ústavních činitelů, výzkumné i akademické obce a dalších významných osobností předána ocenění řešitelům nejlepších projektů aplikovaného výzkumu. Cenu v kategorii „Originalita řešení“ převzali vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR, spolu s kolegy z Univerzity Palackého v Olomouci a zástupci firmy Meopta – optika, s.r.o.
Prof. RNDr. Miroslav Hrabovský, DrSc. z Univerzity Palackého v Olomouci, Mgr. Zdeněk Hubička, Ph.D. z Fyzikálního ústavu AV ČR a Ing. Jiří Jankuj, CSc. z firmy Meopta - optika, s.r.o. přebírají cenu pro vítězný projekt v kategorii "Originalita řešení“. Zdroj: TA ČR
Ze stovek projektů postoupilo do užšího výběru osmadvacet. Čtyři nejlepší pak obdrželi v nové budově Národního muzea originální ceny ze sklárny MOSER. Vědci z Fyzikálního ústavu ze sekce Optiky si spolu s kolegy odnesli cenu za projekt „Moderní multivrstvé optické systémy“, který byl zaměřen na vypracování uceleného korelovaného systému optimálních depozičních parametrů tvorby moderních multivrstvých optických systémů dielektrických vrstev metodou vakuové depozice. Výzkumníci se soustředili na životnost optických systémů v extrémních teplotních a povětrnostních podmínkách s ohledem na jejich mnohavrstvou strukturu, která je sice silná pouze několik mikronů, obsahuje však desítky tenkých vrstev z různých materiálů. Výsledky projektu najdou uplatnění v mnoha průmyslových oborech, mimo jiné v digitální promítací technice, bezpečnostních optických zařízeních nebo hi-tech laserových technologiích. Výsledky výzkumu využije ve své výrobě přerovská firma Meopta, která je největším tuzemským výrobcem optických zařízení. Video medailonek oceněného projektu najdete na YouTube.