Demografické změny odehrávající se v současnosti v evropských společnostech (včetně České republiky) vedou ke vzniku deficitu dostupné péče o starší osoby. Péče o seniory se stále odehrává zejména v neformálním sektoru a je vykonávána častěji ženami než muži. Osoby poskytující péči se musí vyrovnávat se soupeřícími nároky a povinnostmi a jsou vystaveny většímu riziku chudoby. Očekávání kladená různými normativními systémy na potenciální pečovatelky jsou často ve vzájemném rozporu.
Cílem projektu je odhalit, jaké rámce používá veřejný a politický diskurs péče o starší v České Republice; jak popisují a interpretují své zkušenosti ženy, které v ČR osobně pečují o staršího člena rodiny v domácnosti; a jak tyto zkušenosti a jejich interpretace, praktické modely péče a osobní etika péče odpovídá veřejnému rámování problému.
Projekt kombinuje metodologii analýzy politického diskursu s kvalitativní metodologií konstruktivistické verze zakotvené teorie, s použitím techniky hloubkového rozhovoru.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 1, zobrazeno 1 - 1)
Poskytování péče o seniora v rodině je náročný úkol a praktická podoba této péče může mít mnoho tváří. Kniha Radky Dudové se zaměřuje na palčivé otázky a problémy, které v České republice péči o seniory provázejí z pohledu pečujících blízkých osob. Klade vedle sebe výsledky analýzy mediálního a politického diskurzu a výsledky biografického výzkumu neformálních pečovatelek a pečovatelů. Pojmenovává přitom rozpory a paradoxy, které v této oblasti existují.
Newsletter
Facebook
Twitter