AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Ústav teoretické a aplikované mechaniky

se zabývá teoretickým a experimentálním výzkumem v oboru mechaniky tuhé fáze (s převažujícím zaměřením na stavební konstrukce) a je orientován zejména na dynamiku konstrukcí (stochastickou dynamiku, aerodynamiku, aeroelasticitu), nelineární mechaniku, mechaniku materiálů (klasických i neklasických), mechaniku porušování, mikromechaniku, biomechaniku a mechaniku zemin, na analýzu vlastností konstrukcí, jejich elementů i jejich spolehlivosti.

 

Více zde...

itamphoto.jpg

IX. seminář odborné skupiny ČSM

27.11.2017

Celodenní seminář odborné skupiny Mechanika kompozitních materiálů a konstrukcí České společnosti pro mechaniku na téma Vliv prostředí na vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí proběhl dne 22. listopadu 2017 v Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR s podporou firmy Latecoere Czech Republic s.r.o. a uvedeného ústavu AV ČR.

Na programu semináře bylo celkem pět přednášek. Z objektivních důvodů bylo třeba v poslední chvíli jednu z původně ohlášených přednášek nahradit jinou – s tematicky blízkým obsahem o vlivu impaktového zatížení na letecké konstrukce.

Program semináře

více zde

Newsletter 2/2017

13.11.2017

V listopadu 2017 vyšlo již druhé číslo Newsletteru CET. V pdf verzi si ho můžete přečíst a stáhnout zde.

 

Také je nově možné přihlásit se k automatickému odebírání našeho Newsletteru.

více zde

Proběhl Týden vědy a techniky

9.11.2017

V Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR v Praze a Centru excelence Telč proběhl ve středu 8. 11. 2017 Týden vědy a techniky. V CETu se zájemci mohli zúčastnit exkurze a popularizační přednášku pro veřejnost s názvem "Moderní technologie a kulturní dědictví" a v Praze pak několika tématických přednášek z různých oblastí činnosti ÚTAM a CET.

více zde

Cena časopisu Plyn

7.11.2017

Ing. Ľubomír Gajdoš, CSc. a Ing. Martin Šperl, Ph.D. byli oceněni na Podzimní plynárenské konferenci za významnou dlouholetou práci pro časopis Plyn a zároveň jim redakční rada udělila Cenu za nejlepší původní článek za rok 2016.

více zde

CAMPT na Radiofóru Českého Rozhlasu plus

30.10.2017

Jak na vás působí betonové zátarasy v historických centrech a u turisticky frekventovaných míst? Jaký je poměr mezi tím, že hyzdí místo, ale zároveň ho ochraňují? Jak by takové zátarasy měly vypadat, aby nehyzdily historický prostor nebo památku? Na toto téma debatoval 12.10.2017 koordinátor Centra CAMPT, kterého je ÚTAM členem, Ing. Radek Holešinský v pořadu Radiofórum Českého Rozhlasu plus.

Rozhovor si můžete poslechnout zde.

 

více zde

Workshop Historické stavební techonologie

19.10.2017

Historické stavební technologie a jejich uplatnění v současnosti - tak se jmenuje workshop pořádaný v rámci projektu NAKI 12, který se uskuteční v úterý 24. 10. 2017 v Telči v Univerzitním centru Masarykovy univerzity, Náměstí Zachariáše z Hradce 2. Na workshopu promluví odborníci z ÚTAM i restaurátoři, kteří budou mluvit jak o výzkumu v oblasti tradičních stavebních technologií, tak o zkušenostech z restaurátorské praxe.

více zde

Týden vědy a techniky

19.10.2017

Ve dnech 6.-12. listopadu 2017 se  uskuteční již 17. ročník Týdnu vědy a techniky - největšího vědeckého festivalu v ČR. ÚTAM v Praze i CET v Telči se ho zúčastní ve středu 8. listopadu. Pro návštěvníky je připraven bohatý program v podobě různých science show a přednášek určených jak pro studenty středních škol, tak pro širokou veřejnost. Místo je nutné si zamluvit dopředu emailem nebo telefonicky.

více zde

Vápenická sobota

9.10.2017

V sobotu 7. října se v Centru stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea uskutečnila Vpápenická sobota. Zájemci mohli přihlížet např. pokusnému výpalu vápna v tradiční vápenné peci, hašení vápna podle historických postupů, přípravě tzv. "horké malty", malty z vápenné kaše, úpravě vápenných jam a mnoha dalším ukázkám tradičního vápenictví. Mimo to mohli návštěvníci zhlédnout expozici "Calcarius čili vápeník" v muzeu Plasy.

Akce byla pořádána ÚTAM AV ČR ve spolupráci s Národním technickým muzeem CSD Plasy.

více zde

E-RIHS PP Meeting v Praze

18.9.2017

12. - 14. 9. 2017 se v budově pražského Českého institutu pro informatiku, robotiku a kybernetiku uskutečnil 2. meeting k evropskému projektu E-RIHS PP (European Research Infrastructure for Heritage Science Preparatory Phase), podporovaného v rámci programu Horizont 2020, jehož organizátorem byl ÚTAM. Úkolem projektu je připravit k fungování novou sdílenou evropskou výzkumnou infrastrukturu pro památkovou vědu. E-RIHS PP sdružuje 18 zemí a více než 80 výzkumných institucí.

více zde

Zvláštní cena EASD pro Ing. J. Náprstka, DrSc.

18.9.2017

Ve dnech 9.-13. září 2017 se konala v Římě desátá konference EURODYN 2017, organizovaná Fakultou civilního a průmyslového inženýrství při Sapienza University of Rome. Konference je aktivitou Evropskou asociací pro strukturální dynamiku (EASD). Při příležitosti této konference byl z rukou presidenta EASD Prof. G. Müllera vyznamenán vědecký pracovník ÚTAM AVČR Ing. J. Náprstek, DrSc. Zvláštní cenou EASD za celoživotní přínos rozvoji dynamiky (Special award for outstanding and sustained contributions in the field of Structural Dynamics). Tato cena je nejvyšším oceněním EASD. Srdečně gratulujeme!

více zde

ARCCHIP

Ve druhé polovině 90. let 20. století se začalo věnovat více pozornosti ochraně nemovitých památek a jejich integraci do života současné společnosti. Složitost problematiky kulturního dědictví vyžadovala mezioborový přístup. Systematicky se s ním začalo v roce 1995, kdy bylo založeno nové oddělení ÚTAM - Přidružené výzkumné centrum historických staveb a míst (ARCHISS - Associated Research Centre for Historic Structures and Sites) - spojením výzkumných pracovníků ze dvou ústavů Akademie věd. Tento vývoj dále pokračoval díky úspěchu v různých grantových soutěžích a nyní jsou do výzkumu zapojeni také vědci z dalších ústavů a vysokých škol a fungují dvě výzkumné jednotky - jedna v Praze a jedna v dalším městě světového dědictví - Telči.

 

více zde

Patrimonia

Patrimonia je výzkumný program určený pro mládež, díky kterému se studenti zejména středních škol mohou sami podílet na ochraně kulturního dědictví, vyzkoušet si vědeckou práci pod dohledem odborníků a nacházet zajímavá fakta a souvislosti z jejich okolí. Projekt si zároveň klade za cíl zdokumentovat a uchovat naše drobné kulturní dědictví - např. mizející rodinné památky (dopisy, deníky), ústní svědectví, staré cesty a další. Patrimonia využívá potenciál školních i jiných skupin mládeže, kteří svým sběrem dat s pomocí moderních informačních technologií mohou poskytnout detailní podklady pro vytvoření digitálního atlasu kulturního dědictví.

více zde

Mondis

MONDIS (zkratka anglického MONument Damage Information System) je výzkumný projekt zpracovávaný Katedrou kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky. Mezi hlavní cíle projektu náleží integrace stávajících znalostí a odborných podkladů z oblasti ochrany kulturního dědictví včetně posílení vzájemné spolupráce a výměna zkušeností. Projekt MONDIS je určen k podpoře profesionálních pracovníků zabývajících se stavebně-technickým stavem památkových objektů i návrhy na odpovídající opatření či stavební zásahy. K tomuto dochází s využitím znalostního systému určeného pro dokumentaci a analýzu poruch a poškození památkových objektů.

více zde

Climatic Wind Tunnel

Designed as a closed circuit with controlled wind velocity and temperature conditions. It consists of climatic and aerodynamic parts. While the aerodynamic part provides well-fitted conditions to study wind effects on scaled model of prototypes, an equipment of the climatic part is suited for investigation of influences of weather including the wind, temperature, rain and heat radiation. Using the cooling/heating exchanger, cycle temperature changing of the airflow is available in the whole tunnel within the range of -10 to 30 C in relatively short time period. Integral part of the tunnel equipment consists of instruments for airflow diagnostic, data acquisition system, direct pressure surface measurement, precise thermometry and of many other types of handy accessories for instant use. Workshops for manufacturing of testing models are available in the same building.

více zde

Calcarius

Stránky jsou věnovány historické výrobě vápna a souvisejícím vápenným technologiím, tradičnímu řemeslnému zpracování a uplatnění vápna ve stavebnictví. Hlavním zájmem je jejich komplexní poznání, materiálový výzkum a rekonstrukce historických dobových postupů. Společnou snahou je z rozličných pohledů upozornit na unikátní historické technologie, které byly v minulosti úspěšně používány, ale dnes jsou již z velké části zapomenuty. Stránky jsou budovány jako otevřené se snahou o postupné doplňování informací vážících se k danému tématu od širokého kolektivu odborníků z oborů výzkumu stavebních hmot, stavební historie, archeologie apod.

více zde

ITAM AS CR participated on the "BOLT's TOWER"

Measurement of the dynamical response of the "BOLT's TOWER" in Vitkovice The national cultural monument of Dolní oblast Vítkovice has been gradually transformed into a vivid zone according to the designs of Josef Pleskot. After the gas tank was reconstructed to become a multifunctional building, in 2012 an educational trail with a panoramic lift, a slope road and a movable membrane over the exterior auditorium was created on the blast furnace no. 1. Nowadays, a cylindrical glazed extension on the top of the frame construction of the blast furnace has been completed; acafé, exhibition space and a club can be found there. The original way of joining the extension with the frame construction, by hanging on the linkage system, has a significant economic and aesthetic effect.

více zde