Hlavní stránka   | Kontakt   |   English Czech

Department of Chemistry of Ions in Gaseous Phase

 Oddělení teoretické chemie    Oddělení spektroskopie    Oddělení biofyzikální chemie    Oddělení struktury a dynamiky v katalýze    Oddělení elektrochemických materiálů    Oddělení elektrochemie v nanoměřítku    Oddělení chemie iontů v plynné fázi    Oddělení dynamiky molekul a klastrů    Oddělení nízkodimenzionálních systémů    Oddělení molekulární elektrochemie a katalýzy  

2012-09-03 CONFERENCE - ŠPIČKY SVĚTOVÉ MOLEKULOVÉ FYZIKY A SPEKTROSKOPIE JSOU TENTO TÝDEN V PRAZE

Praha, 3.9.2012 – Dnes v odpoledních hodinách začíná 22. Mezinárodní konference o vysoce rozlišené molekulové spektroskopii "PRAHA 2012", která do Prahy přivádí špičkové světové vědce v oblasti molekulové fyziky, kvantové chemie a vysoce rozlišené molekulové spektroskopie. Program konference potrvá do soboty 8.9.2012.

Mezinárodnímu výboru konference se opět podařilo pozvat reprezentanty nejdynamičtěji rozvíjejících se oborů vysoce rozlišené spektroskopie, tedy vědní disciplíny, která je již více než šedesát let hnacím motorem kvantové mechaniky molekul a ve svých aplikacích získává jedinečné informace o složení mezihvězdného prostoru, stelárních a planetárních atmosférách, o znečištění a vývoji naší atmosféry, která je známá vysoce přesnými strukturními analýzami, proniká do analýzy pachů, lidského dechu, nemocí, do forenzní analýzy či do detailního mapování chemických procesů.

Konference je organizována Ústavem analytické chemie FCHI VŠCHT v Praze a Národní technickou knihovnou, v jejichž prostorách, s výjimkou I. M. Marciho sekce, konference probíhá. Na organizaci tradičně spolupracuje Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i., dále pak Elektrotechnická fakulta ČVUT v Praze a Spektroskopická společnost Jana Marka Marci. Ze 180 přihlášených účastníků je 160 zahraničních. Během pětidenního odborného programu konference zazní 12 vyzvaných a 45 přispívatelských přednášek. Dalších asi 150 vědeckých příspěvků bude prezentováno formou vývěskových sdělení (posterů).

Ozdobou pelotonu špičkových odborníků je letos Dr. Eric Cornell (JILA, University of Colorado, USA), nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2001 za objev Bose-Einsteinových kondenzátů. Dr. Cornell vystoupí v rámci speciální I.M. Marciho sekce konference (6. 9. v 16:00), která je otevřena všem zájemcům a koná se pod záštitou primátora Hl. m. Prahy Bohuslava Svobody v sále zastupitelů na Pražské radnici. Dr. Cornell přednese The 6th Ioannes Marcus Marci Lecture s názvem "A Particle Physics Laboratory Inside a Molecule: Frequency-Comb Molecular Ion Spectroscopy and the Electron's Electric Dipole Moment". Tato prestižní přednáška se koná na počest Jana Marka Marků (1595-1667), českého renesančního genia a špičkového evropského lékaře, který je v mnoha zemích považován za prvního spektroskopika historie. Ojedinělý cyklus Marciho přednášek již přilákal do Prahy 4 nositele Nobelových cen: R. Curl přednesl svou přednášku v roce 1998 (NC za chemii obdržel v roce 1996); H. Kroto v roce 2000 (NC za chemii obdržel v roce 1996); A. Zewail v roce 2002 (NC za chemii obdržel v roce 1999) a T. Hänsh v roce 2006 (NC za fyziku obdržel v roce 2005). Dá se tedy předpokládat, že i pátá IMM přednáška potvrdí velmi vysoký standard této řady. Jako předřečník vystoupí Dr. Jon T. Hougen (NIST, Gaitesburg, USA) a na závěr sekce představitelé Spektroskopické společnosti J. M. Marci (http://www.spektroskopie.cz/cz/) předají prestižní Čestné medaile Jana Marka Marci třem vybraným špičkovým vědcům za mimořádné přínosy pro rozvoj spektroskopie.

V rámci konference je organizován i bohatý doprovodný program s návštěvou kulturních památek, s exkurzí do pražských vinných sklepů, s atraktivní recepcí v rezidenci primátora Prahy a s tradičním komorním koncertem (Wihanovo kvarteto) v Karolinu.

Podrobné informace o konferenci PRAHA 2012 a jejím programu lze získat na stránce konference s adresou http://www.chem.uni-wuppertal.de/conference.


DSC_5445_w.JPG
DSC_5133_w.jpgDSC_4908_w.jpg
DSC_4972_w.jpgDSC_5148_w.jpg
DSC_5192_orez.jpg


Ilustrační fota na téma "To je Praha 2012..." od Květy Stejskalové, archiv ÚFCH JH



Český rozhlas (Vltava, pořad Věda - Mozaika, 10.9.2012) odvysílal krátký rozhovor redaktorky Jany Olivové s Ericem Cornellem z Coloradské univerzity v USA, nositelem Nobelovy ceny za fyziku a učastnikem této konference, a Štěpánem Urbanem, jednim z jejích organizátorů, představující posluchačům nejen konferenci PRAHA2012, ale také obor spektroskopie jako takový.

Celý rozhovor si zájemce může poslechnout v Archivu ČRO.


Hlavní stránka   | Kontakt   |
Webdesign 2007-2018 Hana Francova TOPlist

NAVRCHOLU.cz