Intranet English

Pro média

Senzorová doména TRPA1 receptoru (24.1. 2018)

Vědci z oddělení buněčné neurofyziologie Fyziologického ústavu Akademie věd ve spolupráci s oddělením fyziky biomolekul Fyzikálního ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se zabývají výzkumem receptorů uplatňujících se při vzniku chronické bolesti, jež doprovází řadu závažných onemocnění. Získané poznatky přispějí k lepšímu porozumění mechanismům vzniku bolesti a mohou napomoci i k vyhledání nových míst ve struktuře iontového kanálu TRPA1, kam se mohou vázat látky s analgetickým účinkem.

Tisková zpráva

Foto

 

Ústav organické chemie a biochemie a Fyziologický ústav podepsaly licenční smlouvu s Novo Nordisk (4.9. 2017)

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) ve spolupráci s Fyziologickým ústavem AV ČR (FGÚ) vyvinul nové látky, které mají pozitivní účinky v experimentálních zvířecích modelech obezity či diabetu typu II. Tyto látky byly vyvinuty v laboratoři Dr. Lenky Maletínské (ÚOCHB), která se se svým týmem zaměřila na syntézu a zkoumání modifikovaných analogů přirozených neuropeptidů. Ústavy podepsaly licenční smlouvu s významnou farmaceutickou firmou Novo Nordisk, která tyto látky bude nadále vyvíjet a připravovat nejprve pro preklinické testy na zvířecích modelech, po nichž v případě úspěšnosti budou následovat testy klinické.

Tisková zpráva

Fyziologický ústav zahajuje provoz nového konfokálního mikroskopu (9.6. 2015)

Fyziologický ústav AV ČR zahajuje provoz konfokálního mikroskopu Leica SP8 AOBS WLL MP, který byl pořízen z podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci projektu OPPK „BrainView – Centrum pro studium neurovývojových a neurodegenerativních chorob” (CZ.2.16/3.1.00/21544).

Tisková zpráva

Foto-přístroj    Foto-ilustrační

 

Pálivé papričky tlumí bolest (16.3. 2015)

Receptory pro kapsaicin z pálivých papriček pomáhají tlumit bolest. Toto zjištění učinili vědci z oddělení Funkční morfologie Fyziologického ústavu AV ČR, kde jsou zkoumány mechanismy vzniku chronických bolestivých stavů a možnosti jejich léčby.

Tisková zpráva

9. únor se stal Mezinárodním dnem epilepsie (17.2. 2015)

Epilepsií trpí v České republice přibližně 70 000 lidí. Netrápí je pouze samotné záchvaty  a doprovodné projevy epilepsie, ale především negativní vnímaní jejich onemocnění společností. 9. února proběhl historicky první Mezinárodní den epilepsie. Hlavním účelem této aktivity je zlepšení prevence, diagnostiky, léčby i postoje společnosti k tomuto onemocnění. Stejný cíl má i činnost, kterou u nás vyvíjí sdružení EpiStop, z.s., výzkumný program Strategie AV 21 „Kvalitní život ve zdraví a nemoci“ Akademie věd ČR (QUALITAS) a Česká liga proti epilepsii (ČLPE).

Tisková zpráva

Vliv přírodních živin a funkčních potravin na kardiovaskulární onemocnění (2.2. 2015)

Fyziologický ústav AV ČR si vás dovoluje pozvat na další z Burešova cyklu přednášek význačných vědeckých osobností. Tentokrát do Fyziologického ústavu zavítá prof. Grant N. Pierce, který je výkonným ředitelem výzkumu fakultní nemocnice St. Boniface a profesorem fyziologie a farmakologie na University of Manitoba, Winnipeg, Kanada. Jeho přednáška se koná 9. února 2015 v 15 hod. v přednáškovém sále Fyziologického ústavu v areálu Akademie věd v Praze 4 - Krči pod názvem: "Klinické testování vlivu přírodních potravních doplňků na kardiovaskulární onemocnění".

Tisková zpráva

Hipokampus a epizodická paměť (3.12. 2014)

Fyziologický ústav AV ČR zve v rámci oslav 60. výročí svého založení na další z Burešova cyklu přednášek význačných vědeckých osobností. Tentokrát do Fyziologického ústavu zavítá Dr. Eva Pašťálková, která působí na Janelia Research Campus. Její přednáška se koná 17. prosince 2014 ve 14 hod. v přednáškovém sále Fyziologického ústavu v areálu Akademie věd v Praze-Krči pod názvem: Hipokampus a epizodická paměť. Přednáška bude zaměřena na mozkovou strukturu zvanou hipokampus a epizodickou paměť, tedy paměť pro události. Tato problematika patří ke žhavým tématům současné neurovědy, což je potvrzuje letošní udělení Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii J. O´Keefovi za objev neuronů místa (place cells) a manželům Edvardu a May-Britt Moserovým za objev mřížkových neuronů (grid cells).

Tisková zpráva

Vědci pomohou díky zvířecím modelům zlepšit život nemocným se schizofrenií (7.10. 2014)

Schizofrenie je závažné onemocnění postihující zhruba 1% populace. Je charakterizováno řadou příznaků, které zhoršují kvalitu života i uplatnění postižených pacientů. Dnes mezi badateli převládá hypotéza, že u schizofrenie, která se zpravidla projevuje v post-adolescentním věku, dochází k patologickým změnám v mozku, které mají za následek špatné propojení nervových spojů. Díky tomu pak následně dochází k řadě negativních změn ve  fungování mozku.

Tisková zpráva

Od mezibuněčné komunikace až po klinické testování inhibitoru C-konce konexinu43 (1.10. 2014)

Fyziologický ústav AV ČR zve v rámci oslav 60. výročí svého založení na další přednášku Burešova cyklu. Přednáška amerického vědce, profesora Roberta G. Gourdieho z Virginia Tech Carilion Research Institute se koná 13. října 2014 ve 14 hod. v přednáškovém sále Fyziologického ústavu v areálu Akademie věd pod názvem „Multiple Roles of Connexins in Biology and Medicine“(Rozličné role konexinů v biologii a medicíně). Přednáška nás provede od vysvětlení základních principů mezibuněčné komunikace včetně přenosu elektrického impulsu, až po současné klinické testování inhibitoru C-konce konexinu43 pro léčbu nejrůznějších onemocnění.

Tisková zpráva

Jak se mozek vyrovnává pomocí purinergní signalizace s nedostatkem kyslíku, poškozením, záněty a infekcemi (12.9. 2014)

Fyziologický ústav AV ČR zve v rámci oslav 60. výročí svého založení na další přednášku Burešova cyklu význačných vědeckých osobností. Tentokrát do Fyziologického ústavu zavítá významný německý vědec maďarského původu, profesor Peter Illes, který působí na Universität Leipzig (SRN). Jeho přednáška se koná 25. září 2014 ve 14 hod. v přednáškovém sále Fyziologického ústavu  v areálu Akademie věd v Praze-Krči pod názvem: „Purinergic regulation of neural progenitor cell functions in the brain“(Purinergní regulace činnosti nervových progenitorových buněk v mozku).

Tisková zpráva

Načíst další

© 2014 Fyziologický ústav AV ČR