Poskytovatel: Grantová agentura Akademie věd ČR
Řešitel: Dr. Ing. Ivan Kašík
Členi: Ing. Jan Aubrecht, Ph.D.; Dr. Ing. Pavel Honzátko; Ing. Jan Mrázek, Ph.D.; Ing. Pavel Peterka, Ph.D.; Ing. Ondřej Podrazký, Ph.D.; RNDr. Radan Slavík, Ph.D., DSc.
Od: 2012-07-01
Do: 2015-06-30
Hlavní myšlenkou navrhovaného projektu je zvýšení účinnosti thuliem dopovaných vláknových laserů cestou zabudování keramických nanočástic dopovaných prvky vzácných zemin (RE) do skelné matrice optických vláken. Keramické nanočástice brání klastrování prvků vzácných zemin, které by jinak podporovalo nežádoucí nezářivé přechody a snižovalo tak účinnost laseru. Velikost nanočástic na úrovni jednotek až několika desítek nanometrů zároveň nemá zásadní vliv na nárůst optického útlumu aktivního vlákna, který by rovněž mohl přispívat k nežádoucímu snížení účinnosti laseru. Dalším důvodem pro zvýšení účinnosti by měla být nižší fononová energie keramických nanočástic oproti sklovině jádra vláken. Navržený přístup vyžaduje řešení zásadní otázky teplotní stability nanočástic, která úzce souvisí s jejich složením.
Byla vypracována univerzální metoda sol-gel přípravy nanočástic dopovaných RE. Bylo dosaženo významnému pokroku v objasnění vztahu mezi strukturou materiálů v nanometrickém měřítku (nanokrystaly) a fluorescenčními vlastnostmi (dobou života) optických vláken dopovaných RE vázaných na tyto nanokrystaly. Bylo dosaženo pokroku v rozvoji analytických metod chemického mapování a numerických modelovacích metod vláknových laserů. Byly zobecněny mechanismy vysokoteplotních procesů této koncepce přípravy optických vláken s nanostrukturovaným jádrem.
Publikace: