Český rozhlas Radiožurnál, 28.1.2017.
Co se děje s buňkou, když...
Strukturní analýza krystalických materiálů brzy oslaví sté výročí od svého počátku. Za tuto dobu se vyvinula ve vyzrálou metodu, která nachází své aplikace ve všech oborech lidské činnosti, které se zabývají krystalickými materiály, od metalurgie a materiálových věd přes mineralogii až po farmaceutický průmysl a molekulární biologii. Počet známých krystalových struktur v dnešní době dosahuje k jednomu miliónu.
Přes nesporné úspěchy a mnohdy rutinní aplikaci prochází strukturní analýza neustálým vývojem. V nedávné době přispělo k nečekanému rozvoji oboru (znovu)objevení iterativních metod řešení fázového problému založených na Fourierově cyklu, především pak tzv. metody převracení náboje. V úvodu semináře představím princip těchto metod a rozdíl proti standardním metodám řešení fázového problému. Dále seznámím posluchače s několika aplikacemi metody převracení náboje v aktuálních problémech strukturní analýzy, jako je analýza aperiodických struktur nebo určování symetrie krystalových struktur.
Jedním z perspektivních směrů moderní strukturní analýzy je analýza nanokrystalů pomocí difrakce elektronů. Elektronová difrakce má proti rentgenové difrakci některé vlastnosti, které její využití pro strukturní analýzu komplikují, nicméně spojením moderní instrumentace a moderních výpočetních metod lze v této oblasti dosáhnout pozoruhodných pokroků. V nedávné době vznikla v Oddělení strukturní analýzy FZÚ nová laboratoř právě s projektem rozvoje strukturní analýzy pomocí elektronové difrakce. V semináři posluchače seznámím s cíli projektu a s metodami, které při strukturní analýze nanokrystalů uplatňujeme a rozvíjíme.