POKYNY PRO AUTORY

Redakce Studií o rukopisech (StR) prosí autory při odevzdávání příspěvků o dodržování těchto zásad:

  • Texty odevzdávejte v elektronické podobě (CD, příloha e-mailu) ve standardních elektronických formátech (DOC, RTF). Nebude-li dohodnuto s redakcí jinak, neměl by rozsah článku překročit 30 normostran (1 normostrana = 1 800 znaků včetně mezer).

  • Případné přílohy je třeba zaslat v samostatných souborech. Způsob dodání těchto materiálů doporučujeme konzultovat s redakcí individuálně. Autoři odpovídají za zajištění autorských a reprodukčních práv dodaných obrazových příloh.

  • K článkům je třeba poskytnout anglický abstrakt, jehož délka nesmí přesáhnout 1 300 znaků (cca 15 řádek), 3-5 klíčových slov a cizojazyčné resumé v němčině (cca jedna normostrana). Podklady pro abstrakt a resumé je možné zaslat i v češtině.

  • U studií a materiálových příspěvků je uváděna kontaktní adresa autora (nejlépe pracoviště) a e-mailový kontakt.

  • Všechny příspěvky zařazené do rubriky Články, Drobné články, Materiály a Zahraniční bohemika jsou anonymně posuzovány dvěma recenzenty. Na základě jejich vyjádření je rukopis přijat k publikování, vrácen autorovi k přepracování či zcela odmítnut. V případě zásadního přepracování textu následuje další kolo recenzního řízení. Konečné rozhodnutí o publikování textu je v kompetenci redakční rady časopisu.

  • Příspěvky do StR nejsou honorovány. Autor obdrží jeden výtisk StR a separát (pdf).

  • Autoři mají právo na autorskou korekturu; podstatné změny v  textu jsou v korekturách bez souhlasu redakce nepřípustné.

  • Autoři jsou plně odpovědni za obsahovou správnost a jazykovou úroveň rukopisu. Redakce si vyhrazuje právo provádět se souhlasem autora redakční úpravy.

  • Omezte na minimum grafické úpravy a formátování textu. Používejte styl: základní text či normální, písmo: Times New Roman, 12 bodů, řádkování: 1,5. Nerozdělujte slova a text nezarovnávejte. Poznámky pod čarou vkládejte pomocí Vložit / Poznámka pod čarou v této podobě: Studie o rukopisech1 (poznámky vkládejte vždy po interpunkci!)

  • Rozlišujte prosím dlouhou pomlčku (–) a spojovník (-). Udáváme-li rozsah, odpovídá slůvku až dlouhá pomlčka bez mezer: říjen−duben, 9−16; strana 16−24; v letech 1841−1904 a při víceslovných názvech s mezerami: Praha 1 − Malá Strana. Spojovník používáme u složenin vyjadřujících podvojnost nebo vzájemnost (Frýdek-Místek, česko-německý slovník, Anna Císařová-Kolářová).

           Citace bibliografických údajů v poznámkách

Křestní jméno autora se poprvé uvádí v nezkrácené podobě. Ročníky a svazky periodik se uvádějí arabskou číslicí, díly vícesvazkových zpracování a edic římskými číslicemi. Pokud jsou dokumenty v edicích číslovány, je třeba uvádět vedle stran i číslo.

            Vzor:

Pavel Spunar, Kultura českého středověku. Praha 1985, s. 192–195.

Při opakování: P. Spunar, Kultura českého středověku, s. 19.

Při opakování v následné citaci: Tamtéž, s. 15.

Ivan Hlaváček, Z každodennosti Karla IV. a jeho dvora, ČČH 90, 1992, s. 33–42.

Pavel Brodský Marta Hradilová Stanislav Petr Marie Tošnerová, Rukopisné fondy muzeí a galerií v České republice. Praha 2001.

Karel Stejskal, Kanovník Beneš a počátky gotického malířství v Čechách. In: Pocta Dr. Emmě Urbánkové. Spolupracovníci a přátelé k 70. narozeninám. Praha 1979, s. 357.

Při citacích archivního či rukopisného materiálu je třeba uvést název a místo sídla archivu (knihovny), název fondu a dále signaturu či inventární číslo pramene.

           Vzor: Národní archiv (NA) Praha, Benediktini Břevnov, sign. I 7, inv.č. 54.

Při citaci z  internetových stránek uvádějte autora, název textu, druh nosiče ([online],[CD-ROM],[disk]), vlastníka internetových stránek, datum, kdy byla citace provedena (v ideálním případě i datum poslední aktualizace stránek) a plnou internetovou adresu (u on-line dokumentů).

            Vzor:

            Eva Bratková, Bibliografické odkazy pro seznamy a citace. Oficiální výukové stránky Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK [online]. c1996-2003,

 aktualizace 5. 2.2003.  [citováno 26.  11. 2004].    Dostupné z www: <http://www1.cuni.cz/~brt/bibref/bibref.html>.

  V případě jakýchkoli nejasností kontaktujte prosím M. Hradilovou: hradilova@mua.cas.cz ( tel. : 222 828 215, 234 612 215)

POKYNY PRO RECENZENTY

Vzor recenzního formuláře

  • Recenzní řízení je oboustranně anonymní.

  • Všechny příspěvky zařazené do rubriky Články, Drobné články, Materiály a Zahraniční bohemika jsou anonymně posuzovány dvěma recenzenty. Na základě jejich vyjádření je rukopis přijat k publikování, vrácen autorovi k přepracování či zcela odmítnut. V případě zásadního přepracování textu následuje další kolo recenzního řízení. Konečné rozhodnutí o publikování textu je v kompetenci redakční rady časopisu.

  • Recenzent vyplňuje svůj posudek do recenzního formuláře – části B a C (část A slouží pouze pro evidenční účely redakce).Do části B vyplňuje hodnocení příspěvku určené redakci. V tabulce je třeba zřetelně označit hodnocení příspěvku:

a) Doporučeno publikovat v předložené podobě

b) Doporučeno publikovat po zohlednění připomínek

c) Doporučeno zásadně přepracovat a znovu předložit k recenzi

d) Doporučeno nabídnout článek jinému časopisu

e) Nedoporučeno publikovat

  •  Do části C zapisuje případné připomínky určené autorovi příspěvku. Část C obdrží po skončení recenzního řízení autor.
  • S výsledky recenzního řízení je autor seznamován v nejkratším možném termínu.