upcoming events

  • 3. 3. 2018
    10.00
    Workshop

    7. lacanovský workshop v Praze

    Daniel Roy
    Daniel Roy (École de la Cause freudienne)
    AKC, Husova 4a, Praha 1

    Pořádá Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR a Nouvelle École Lacanienne / New Lacanian School

  • 5. 3. 2018
    15.00
    Přednáška

    Williamson’s Coin-Tossing Argument Revisited

    Colin Howson
    Colin Howson (University of Toronto)
    FLÚ AV ČR, Jilská 1, Praha 1, zasedací místnost

    Pořádá Oddělení analytické filosofie FLÚ AV ČR

  • 6. 3. 2018
    17.30
    Prezentace knihy

    Ex definitione. Pansofické pojmy J. A. Komenského a jejich dobové kontexty

    AKC, Husova 4a, Praha 1

    Prezentaci knihy pořádají Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku FLÚ AV ČR a nakladatelství Filosofia

News

  • Základní příjem by měl být jedním z lidských práv

    27. 2. 2018

    tvrdí doc. Marek Hrubec (Centrum globálních studií FLÚ AV ČR) v rozhovoru pro ČRo Radio Wave. Rozhovor doplněný článkem si můžete poslechnout ZDE.

  • Záznam přednášky doc. Hlaváčka "Karlovo náměstí - mentální topografie"

    27. 2. 2018

    Záznam přednášky doc. Petra Hlaváčka (Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR), kterou pod názvem Karlovo náměstí – mentální topografie pronesl 8. února 2018 na mezinárodním kolokviu "Revitalizace Karlova náměstí v Praze" pořádané Institutem pro plánování a rozvoj hl. m. Prahy, můžete zhlédnout ZDE.

  • Daniel Dennett v pořadu Hyde Park Civilizace

    26. 2. 2018

    Vystoupení jednoho z nejvýznamnějších současných amerických filosofů Daniela Dennetta v pořadu Hyde Park Civilizace odvysílala ČT tuto sobotu (ke zhlédnutí ZDE). Prof. Dennett byl na přelomu října a listopadu minulého roku hostem Filosofického ústavu AV ČR, v Praze proslovil přednášku "From Bacteria to Bach and Back". 

  • Přednáška Euripidés a řecká tragédie

    26. 2. 2018

    Přednáška dr. Aleny Sarkissian (Kabinet pro klasická studia FLÚ AV ČR) Euripidés a řecká tragédie se koná dnes od 17. 00 hod. ve Studiové scéně Divadla na Vinohradech u příležitosti nastudování Euripidovy Ifigenie v Aulidě vinohradským divadlem. Více informací ZDE.

  • Záznam semináře "Idea československé státnosti"

    26. 2. 2018

    Videozáznam semináře Idea československé státnosti: Historické konflikty, podstata založení Československa a jeho mezinárodní odkaz, který se konal 19. února 2018 při příležitosti 100. výročí založení Československa jako jedna z prvních letošních akcí podobného druhu. Ústředními řečníky byli dr. Miroslav Pauza a dr. Miloslav Bednář (oba FLÚ AV ČR), úvodní příspěvek proslovil místopředseda AV ČR a zástupce ředitele FLÚ AV ČR dr. Pavel Baran, debatu moderoval doc. Marek Hrubec (FLÚ AV ČR). Více o semináři ZDE.

Just out

    • pohyb-a-rad

      Pohyb a řád

      Miloslav Bednář

      Pokus o fenomenologickou ontologii

      Základní hodnota knihy prof. Bednáře tkví dle mého názoru v tom, že je pokusem o původní, nikoli jen interpretační, filosofickou monografii, což je v posledních desetiletích v Čechách neběžný jev. Předkládá filosofické veřejnosti samostatný a svébytný koncept fenomenologické ontologie, který vyrůstá především z filosofie Jana Patočky, je však poučen i širším historickým vývojem fenomenologie. V jádru konceptu stojí protofilosofická problematika původního „prafenoménu pohybu" chápaného a vypracovaného jako „původní časoprostor FYSIS" a z tohoto původního ontologického nahlédnutí studie dospívá až k problémům dějinnosti, dějin a jejich smyslu, filosoficky aktuálním problémům svobody či soupatřičnosti politické, filosofické, náboženské a umělecké dimenze lidského života. Jakkoli se neztotožňuji s mnohými dílčími nahlédnutími nebo konkrétními argumenty, mám za nesporné, že kniha přináší relevantní filosofické stanovisko a její vydání prospěje rozvoji filosofie v naší zemi.

      Togga
    • eirene-53-2017

      Eirene. Studia Graeca et Latina

      53, 2017, I–II

      Číslo 53 přináší čtrnáct příspěvků zahraničních a českých badatelů v tradičních tematických sekcích literatura, filologie a recepce, filosofie, historie a historiografie. Výjimečně pro číslo 53 byla realizována tematická sekce Aesthetica, kterou uvádí obsáhlá review essay profesora Karla Theina, jež je mimo jiné zaměřena na dlouho očekávanou knihu Jamese I. Portera The Sublime in Antiquity (Cambridge 2016). Obsah aktuálního čísla ZDE.

      KKS FLÚ
    • ceska-otazka-a-dnesni-doba

      Česká otázka a dnešní doba

      Jan Svoboda, Aleš Prázný (eds.)

      Kniha zabývající se Masarykovou Českou otázkou neznamená pouze historizující návrat do minulosti. Otázka po smyslu české existence, jíž Masaryk oslovoval společnost v devadesátých letech 19. století, se v naší radikálně proměněné, a přece podobné současnosti zdá zneklidňující a problematická: Představuje dnes ještě aktuální téma? Česká otázka je podle Masaryka otázkou humanitní, a v tomto smyslu je nutné ji chápat jako stálou konfrontaci mezi tím, jak žijeme, a ideálem, jemuž se naše skutečnost vzpírá. Publikace je svou povahou interdisciplinární; příspěvky zahrnují rozmanité humanitní, společenskovědné i přírodovědné obory, jejichž autoři se zamýšlejí nad povahou české otázky v současnosti a v dějinách.

      Filosofia
    • spisovatele-kralovstvi-ceskeho-iii-e-f

      Spisovatelé království českého III, E–F

      Johann Peter Cerroni

      Slovníkem spisovatelů Království českého Scriptores Regni Bohemiae, jehož autorem byl moravský zemský úředník, historik a sběratel Johann Peter Cerroni (1753–1826), vrcholí několik desítek let trvající snahy řady učenců druhé poloviny 18. století postihnout dějiny vzdělanosti českého státu v souladu s konceptem historia litteraria. Do svého slovníku, který tvoří celkem 24 abecedně řazených svazků, zařadil Cerroni všechny jemu známé vzdělance Českého království. Protože doufal v přijetí díla i mimo jazykově české či německé oblasti, zvolil jako jazyk své práce latinu. Ačkoli byl Cerroni za svého života ve světě učenců respektován a svými kolegy nabádán, aby výsledky své historické práce publikoval, k jejich vydání nakonec nedošlo. Na zpracování hesel se podílejí latinisté, germanisté, bohemisté a hebraista, kteří edici opatřili textově-kritickým aparátem a výkladovými poznámkami a přeložili latinské biogramy učenců do češtiny.

      Filosofia
    • ex-definitione

      Ex definitione

      Lenka Řezníková, Vladimír Urbánek (eds.)

      Pansofické pojmy J. A. Komenského a jejich dobové kontexty
      Studie Martinu Steinerovi

      Nejpozději počátkem šedesátých let 17. století dospěl Komenský ve svých pansofických snahách k myšlence sestavit výkladový slovník, který by přinášel definice všech důležitých pojmů z oblasti vědění. Rukopis, na kterém pracoval patrně v letech 1662 – 1665, nazval Lexicon reale pansophicum (Věcný pansofický slovník). Dosud spíše jen okrajově využitý pramen dává nahlédnout, jak závažným problémem se v kontextu raně novověkých kultur vědění znovu stal vztah věcí a slov, otázky definice pojmů a celá organizace vědění. Studie obsažené v této publikaci představují vybrané pojmy, jež Komenský do svého slovníku zařadil, a z historických, filosofických, filologických a dalších pozic interpretují jejich sémantický obsah, kulturní význam či rozličné diskursy, v nichž byly užívány.

      Filosofia
    • k-labyrintu-sveta

      K Labyrintu světa

      Dmytro Čyževskyj

      Čyževského text se věnuje Komenského dílu Labyrint světa a ráj srdce. Autor vymezuje témata, která prostupují celým Labyrintem, přičemž pozornost upíná zejména ke čtyřem stěžejním: k tématu duchovní cesty, tématu vypuzené pravdy, nesmyslnosti či absurdnosti lidského světa a tématu Krista a lidské duše. Pozornost věnuje také propojení obou částí Labyrintu, negativní alegorii či podobnosti s díly J. V. Andreae. Text připravila k vydání a doplnila doprovodnou studií Jana Stejskalová.

      Filosofia
    • zdenek-brtnicky-z-valdstejna

      Zdeněk Brtnický z Valdštejna

      Ondřej Podavka

      Evropa pozdní renesance očima moravského kavalíra

      Zdeněk Brtnický z Valdštejna (1582–1623), moravský šlechtic předbělohorské doby, je autorem pozoruhodného deníku, ve kterém zachytil mnoho zajímavého o každodenním životě vyšších vrstev v českých zemích v daném období, ale především své zkušenosti a zážitky z kavalírských cest po řadě evropských zemí. Ondřej Podavka využívá tento unikátní pramen k vykreslení života Zdeňka Brtnického. Věnuje se humanistickému vzdělání, jehož se mu dostalo, jeho četbě a intelektuálním a uměleckým zájmům, hudbě a divadlu. Pozornosti se dostává síti kontaktů, jež si moravský šlechtic na svých cestách vybudoval, a jeho luteránskému náboženskému zázemí. Zvláštní místo zaujímá vztah ke Karlu staršímu ze Žerotína, nejvlivnější postavě mezi moravskými nekatolickými šlechtici. Zdeněk Brtnický je představen také jako manžel a správce svých panství vyřizující záležitosti poddaných. Epilog knihy sleduje jeho zapojení do stavovského povstání na Moravě, kdy byl v roce 1619 zvolen jedním ze zemských direktorů a stal se komorníkem krále Fridricha Falckého. Po Bílé hoře za to zaplatil zatčením, propadnutím veškerého majetku a uvězněním na brněnském Špilberku, kde záhy nato zemřel.

      Vyšehrad
    • prvni-list-petruv

      První list Petrův

      Jan A. Dus

      První list Petrův četli na přelomu 1. a 2. století maloasijští křesťané, kteří se ve většinové pohanské společnosti cítili jako vyděděnci (a právě tak ho četli a čtou i věřící v jiných těžkých dobách). Autor je nabádá, aby se jako svobodní lidé v Kristu nebáli a ve zkouškách stáli pevně zakotveni ve víře. Podle Kristova příkladu mají i nelehké společenské postavení vnímat jako příležitost ke zvěstování evangelia. List věrně i tvořivě navazuje na prorocké a žalmové tradice Starého zákona, teologii apoštola Pavla i synoptická evangelia.

      Komentářovou řadu Český ekumenický komentář k Novému zákonu (ČEK) připravují čeští teologové z různých církví. Komentáře vydává Česká biblická společnost ve spolupráci s Centrem biblických studií. Jednotlivé svazky jsou číslovány podle pořadí knih v Novém zákoně.

      Mgr. Jan A. Dus, Th.D. (*1966)
      Vědecký pracovník Centra biblických studií AV ČR. Na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze vyučuje novozákonní řečtinu a ranou křesťanskou literaturu. Studoval v Praze a Amsterodamu, zabývá se apokryfní literaturou a spisy apoštolských otců.

       

      Česká biblická společnost