Kniha přináší výsledky druhého reprezentativního výzkumu čtenářů a čtení v České republice. Ten první proběhl v roce 2007 a jeho výsledky, včetně interpretací, byly představeny v knize Čteme? Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize (2007). Není pouhým souhrnem statistických údajů o tom, kolik čteme, co čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, kde si nejčastěji obstaráváme informace o knihách, co má na náš vztah ke knihám největší vliv, jaké časopisy čteme atd. Data ukazují, jak je české čtenářstvo rozloženo, tj. kdo jsou jeho tahouni a kdo ho naopak táhne dolů, kde se nacházejí bariéry a kde má česká čtenářská kultura své silné stránky. Dále je zde čtení nahlíženo v kontextu jiných aktivit — mediálních, pracovních i volnočasových. Specifickým tématem druhého výzkumu je čtení beletrie a čtení v digitálním prostředí. Součástí knihy jsou i rámcující kapitoly o tom, kdy, kde a z jakého důvodu se zrodila beletrie, jakož i jak se mění či nemění čtení pod tlakem nových technologií. Nechybí ani srovnání se čtenářskou kulturou v jiných zemích.
Ve středu 7. března 2018 od 17:30 se na Filozofické fakultě Masarykově univerzity v Brně (Arna Nováka 1) v učebně b2.34.bude konat představení knihy Jiřího Trávníčka Česká čtenářská republika.
V nakladatelství Academia vyšla kniha Jana Matonohy a kol. Za (de)konstruktivismem. Kritické koncepty (post)poststrukturální literární a kulturní teorie.
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení pozice vedoucí Technicko-hospodářské správy.
V úterý 6. 3. v 17:00 přednese v zasedacím sále ÚČL (Na Florenci 1420/3, Praha) Pavel Blažek z Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FÚ AV ČR přednášku na téma Spis Tomáše ze Štítného O hospodářovi a jeho latinská předloha.
Masarykův ústav a Archiv AV ČR, Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, Ústav pro jazyk český AV ČR) a Ústav pro českou literaturu AV ČR vás zvou na workshop Digitální edice: problémy a perspektivy, který se koná 5. března 2018 od 13 hod. v MúA (Gabčíkova 2362/10, Praha 8, konferenční sál budovy B).
7.–8. června 2018 se v přednáškovém sále ÚČL AV ČR (Na Florenci 1420/3, Praha 1) koná odborné kolokvium Text a divadlo pořádané Týmem pro výzkum moderního českého divadla. Anotace příspěvků je možné posílat do 28. února.