Archiv zpráv
Naučit radioteleskop ALMA pozorovat Slunce nebyl lehký úkol
V březnovém čísle časopisu Evropské jižní observatoře The Messenger mimo jiné najdete informace o slunečním pozorování radioteleskopem ALMA, do kterého je zapojen ondřejovský uzel ALMA ARC. Zásadní roli v tom hrál Astronomický ústav AV ČR, především Dr. Miroslav Bárta ze Slunečního oddělení.
Vymyslel Stephen Hawking všechno sám?
Po smrti Stephena Hawkinga se začaly množit spekulace, že možná ne všechny myšlenky, které slavný fyzik formuloval skrze své komunikační zařízení, pocházejí od něj samotného. Sílí totiž podezření, že "svou hlavu" měl i jeho elektronikou vybavený vozík.
Moderní astronomické technologie ve Středočeském kraji
Dovolujeme si vás pozvat na již tradiční Úterek na SICu, 10. 4. 2018 od 14.00 hodin v Středočeském inovačním centru v Dolních Břežanech, tentokrát na téma Moderní astronomické technologie ve Středočeském kraji. Těšit se můžete na mimořádně zajímavé řečníky. Program je navíc doplněn o výstavu unikátních solarografických fotografií Macieje Zapióra ze Slunečního oddělení.
Více propojit amatérskou astronomii s tou profesionální bylo cílem víkendového setkání
O víkendu 24. a 25. března proběhla v pražském Planetáriu konference poboček, odborných sekcí a kolektivních členů České astronomické společnosti. Astronomický ústav AV ČR je kolektivním členem České astronomické společnosti a tak přednášela i řada našich vědeckých pracovníků. Přinášíme pár fotografií. Také zde byl náš tiskový mluvčí Pavel Suchan oceněn Cenou Zdeňka Kvíze České astronomické společnosti za popularizaci.
Na čem pracujeme: Vznik malých železných meteorů
David Čapek a Jiří Borovička z Oddělení meziplanetární hmoty ASU se v teoreticky zaměřené studii zaměřili na vysvětlení procesů, které vedou ke vzniku meteorů, v jejichž spektrech jsou pozorovány téměř výhradně čáry železa. Ukazují, že ze třech myslitelných modelů pouze jeden odpovídá pozorovaným vlastnostem.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2017: Vírová proudění koróny během slunečních erupcí
Rada Astronomického ústavu vybrala tři nejvýznamnější vědecké výsledky za rok 2017, publikované v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Jaroslava Dudíka ze Slunečního oddělení.
Beseda po představení v Divadle NoD na téma Vesmír - 11. dubna
V Divadle NoD v Dlouhé ulici v Praze, od 21 hodin, tedy hned po repríze představení Měsíční sonáta č. 11. Na představení je třeba si koupit lístky, na besedu bude ale vstup zdarma.
Projekt vývoje režimu slunečních pozorování s observatoří ALMA úspěšně dokončen
Soustava radioteleskopů ALMA Evropské jižní observatoře, která je největším projektem v historii výzkumu vesmíru, pracuje už pět roků. Astronomický ústav AV ČR se na její činnosti výrazně podílí. Více o tom, co se povedlo, se můžete dočíst níže.
Na čem pracujeme: Model přechodové vrstvy ve sluneční atmosféře
Marian Karlický z ASU společně s Františkem Karlickým z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity vybudovali počítačový model přechodové vrstvy ve sluneční atmosféře a studovali procesy, které zde zřejmě probíhají. Ukazují, že udržení takové vrstvy vyžaduje souvislý tok energie, který společně s gravitačním působením a vlnovými procesy tuto vrstvu stabilizuje.
Evropská noc vědců 5. října 2018
V pátek 5. října 2018 odpoledne a večer proběhne na ondřejovské hvězdárně program pro veřejnost v rámci Evropské noci vědců. Budete se moci podívat na naše pracoviště při jejich provozu. Program připravujeme. Vstup bude zdarma. Těšíme se na Vás!
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2017: Neobvyklý bílý trpaslík může být pozůstatek málo zářivé supernovy typu Ia
Rada Astronomického ústavu vybrala tři nejvýznamnější vědecké výsledky za rok 2017, publikované v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Stefane Vennese ze Stelárního oddělení.
Na čem pracujeme: Dlouhodobá aktivita kataklyzmické proměnné QU Carinae
V. Šimon z ASU pečlivě studoval dlouhodobou aktivitu kataklyzmické proměnné QU Carinae. Ze série archivních pozorování pořízených v letech 2001–2009 usoudil, že vysoká proměnnost tohoto objektu je způsobena z velké části dlouhodobějšími změnami jasnosti probíhajícími v řádech týdnů a nikoli změnami z noci na noc, jak soudili jiní autoři. Měření naznačují, že QU Car patří do skupiny kataklyzmických proměnných s mohutným přenosem hmoty mezi složkami.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2017: Objev nové větve meteorického roje Taurid obsahující i nebezpečné planetky
Rada Astronomického ústavu vybrala tři nejvýznamnější vědecké výsledky za rok 2017, publikované v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Pavla Spurného, který se svým týmem studoval meteorický roj Taurid s překvapivým výsledkem.
Turistický pochod "Po stopách kocoura Mikeše" 15. září 2018
V sobotu 15. září 2018 proběhne již 15. ročník pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu. Pro pochodníky i návštěvníky budou v tento den prohlídky hvězdárny zdarma. Na stanovišti pochodu pak bude připraveno astronomické zpestření.
Úplné zatmění Měsíce 27. července 2018
Přijďte se podívat na historickou část hvězdárny, kde budeme v Západní kopuli, případně poblíž s pomocí přenosných dalekohledů, pozorovat úplné zatmění Měsíce. Pouze za jasného počasí, od 21 do 23:30, vstup zdarma.
Dny otevřených dveří na hvězdárně v Ondřejově 18. - 20. května 2018
Od pátku 18. do neděle 20. května proběhnou na ondřejovské hvězdárně Dny otevřených dveří. Program připravujeme. Vstup bude zdarma. Těšíme se na vás!
Začíná vzácná série měsíčních zatmění v Česku. Znovu nastane až za 10 let!
V letošním roce si můžeme mnout ruce zejména kvůli létu, kdy se sejde hned několik pozoruhodných a v některých případech nesmírně vzácných nebeských úkazů. Jedním z nich bude úplné zatmění Měsíce z 27. na 28. července, které bude bezpodmínečně nejdelší v tomto století. Úkaz je pro Čechy ještě o to zajímavější, že je součástí vzácné série 4 měsíčních zatmění, z nichž pouze jedno není z našeho území vidět (nastalo 31. ledna). Znovu se podobná situace, šťastná pro našince, odehraje až v letech 2028–2029!
Slavnostní předání Prémie Jana Friče a laureátská přednáška 29. ledna 2018
AKTUALIZOVÁNO O GALERII: V pondělí 29. ledna 2018 od 13:00 proběhlo v knihovně Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově předání Prémie Jana Friče za rok 2017. Prémii Jana Friče uděluje Astronomický ústav od roku 2009 svým mladým pracovníkům za mimořádné výsledky, které přispívají k prestiži ústavu v mezinárodním srovnání. Laureátem za rok 2017 je Dorottya Szécsi, která Prémii obdržela za práci Mass Loss in Massive Stars. Přednesla přednášku Tracking the Yeti in the snow — looking for metal-poor massive stars in and around the Milky Way.
ERASMUS+ otevřel blog
Projekt ERASMUS+ pro studenty nyní otevřel blog pro všechny zájemce o astronomii.
Na čem pracujeme: `Oumuamua má excitovanou rotaci
Poklidné astronomické vody v říjnu loňského roku rozvířil objev podivné planetky, která se stala prvním prokázaným návštěvníkem z mezihvězdného prostoru. Kolem objektu se jménem `Oumuamua, což je slovo havajského původu a označuje posla z minulosti, se strhla pravá smršť vědeckých prací, popisujících neobvyklé vlastnosti tohoto objektu. V jedné z nich publikované v prestižním Nature Astronomy figuruje i Petr Pravec z Oddělení meziplanetární hmoty ASU.