Zahlavi

Časopis AΩ: o robotech, kukačkách a virtuální archeologii

Časopis AΩ: o robotech, kukačkách a virtuální archeologii

Fri Nov 03 09:30:43 CET 2017

Právě vychází nové číslo časopisu AΩ / Věda pro každého. Jeho hlavním tématem jsou rizika a příležitosti překotného vývoje v oblasti umělé inteligence. Dočtete se v něm i o kukačkách, virtuálním archeologickém muzeu, neekologických brzdách a šumavské přírodě. Časopis je zdarma k dostání mimo jiné na akcích Týdne vědy a techniky po celé České republice.

Časopis jsme nazvali AΩ – Alfa a Omega – podle prvního a posledního písmene klasické řecké abecedy, které symbolizují začátek a konec všeho. Používají se často jako metafora pro nějaký celek nebo všezahrnující informace. Třeba jako když se řekne „on ví všechno od á do zet“. Úplně všechno ze světa vědy v časopise popsat nemůžeme, to je jasné. Snažili jsme se ale vybrat pro čtenáře to nejzajímavější z bohaté zásobnice témat z našich akademických pracovišť.

Výběr z obsahu:

Umělá inteligence – Čeká nás vzpoura robotů?              

Zvykáme si na inteligentní auta a chytré domácnosti, další vymoženosti ani nejsme schopni předvídat. Umělá inteligence má horlivé odpůrce i stoupence. Kdo z nich má pravdu?

Česká jablečná sláva                                                                    

Česká jablka dobývají svět – u nás vyšlechtěné odrůdy jsou oblíbené v evropských zemích i za oceánem. Čím si zájem vysloužily? A jak nová odrůda vzniká?

Nanopravítko                                                                                 

Slovo nanotechnologie se posledních několik let zmiňuje v kdejaké souvislosti. Jak velké – vlastně malé – „nanověcičky“ jsou? Napoví nanopravítko.

Bojové strategie kukaček a jejich pěstounů                      

Už několikahodinové kukaččí ptáče umí z hnízda vytlačit vejce svého hostitele i vylíhlého nevlastního sourozence. Existuje proti kukačkám obrana? Jak s nimi bojují jejich nedobrovolní pěstouni?

Příroda si poradí                                                                          

Pokácet stromy nakažené kůrovcem, nebo nechat ošklivé pahýly napospas přírodě? Tato otázka rozpaluje zastánce i odpůrce boje proti škůdcům už delší dobu. Přinášíme další z vědeckých výsledků na toto téma.

Na návštěvě v době kamenné                                                

Jak se žilo na neolitickém sídlišti? Chcete si vytisknout 3D artefakt z pravěku? Stroj času sice nemáme, ale přenést se do doby kamenné můžeme alespoň virtuálně. Umožňuje to 3D Archeologické muzeum.  

Co neubrzdíš, neukecáš – co ubrzdíš, nadýcháš               

Sešlápnutí brzdy životy zachraňuje, ale i ničí. Jak? Hledání ekologičtějších materiálů pro výrobu brzd se věnují také čeští vědci.

 

Vedle časopisu AΩ / Věda pro každého vydává Akademie věd ČR oficiální periodikum nazvané A / Věda a výzkum a AB / Akademický bulletin. Všechny časopisy jsou zdarma k pročtení na webové stránce http://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/periodika/.

 

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR