Zahlavi

Jubilejní ročník Týdne mozku začíná

Jubilejní ročník Týdne mozku začíná

Mon Mar 12 17:06:00 CET 2018

Festival Týden mozku, který pořádá Akademie věd ČR, odstartoval 12. března 2018. Program o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurověd nově potrvá o dva dny déle – obohatí jej interaktivní víkendový program především pro rodiny s dětmi. Vstup na veškeré akce je tradičně zdarma.

Dvacátý ročník festivalu, který je součástí celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku (Brain Awareness Week), se uskuteční v prostorách Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě.


Prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka působí rovněž v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Jak potvrzuje prof. Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, jde o mezinárodní akci a letos kromě psychogických a fyziologických (medicínských) témat dojde i na téma umělé inteligence. Letos se koná v rozsahu, v jakém to nebylo zvykem. „Jde o opravdový festival, na rozdíl od předchozích let, kdy šlo o série přednášek, ale nikdy nebyl tak bohatý doprovodný program.“ Ředitelka Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR dr. Kateřina Sobotková dodává, že Týden mozku je jednou z nejstarších vědecko-popularizačních akcí u nás.


Zleva: ředitelka Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR Kateřina Sobotková, Jiří Paleček z Fyziologického ústavu AV ČR a Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR

Každý den se dopoledne i odpoledne uskuteční tři přednášky českých odborníků v oblasti neurověd na témata, jako jsou moderní neurochirurgické metody, dětská neurochirurgie, orientace v prostoru nebo souvislosti mezi neurovědou a umělou inteligencí. Ve všedních dnech mohou zájemci navštívit přednášky i v pozdních odpoledních a večerních hodinách. O své poznatky se s návštěvníky podělí například prof. Cyril Höschl, prof. Vladimír Komárek, dr. Karel Ježek a další.


Zleva: Markéta Pravdová z Akademické rady AV ČR, prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka a ředitel Střediska společných činností AV ČR Tomáš Wencel

Přednášky doplní doprovodný program, mj. unikátní výstava Red Blue Dimension od umělce Petera Herela, který pomocí speciální výtvarné techniky pracuje s optickými klamy, nebo Memory Park pro zkoušku orientace v prostoru. Osvojení paměťových technik přiblíží Jakub Pok ze Školy paměti, a co znamená být neslyšící, názorně přiblíží zážitkové hry workshopu NáZNAK. Novinkou je víkendový program plný hlavolamů, hádanek a exponátů například od iQLANDIE či Techmanie a Mozkoherna Evy Fruhwirtové.



Vstup na akce Týdne mozku je zdarma, z důvodu omezených kapacit přednáškových sálů je nutná registrace na www.tydenmozku.cz.

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR