Věda a výzkum, 3.4.2018.
Jak se dívá člen Vědecké rady Evropské...
ELI (Extreme Light Infrastructure) je mezinárodní projekt, uvedený na evropském výhledovém plánu pro vznik velkých vědeckých infrastruktur (ESFRI European Roadmap for Research Infrastructure), který si klade z cíl vybudovat a provozovat laser o výkonu zhruba stokrát větším, než je výkon největších současných laserů. Tento laser bude jádrem aplikačního centra pro vývoj nových materiálů, hadronové terapie, kompaktních ultraintenzivních zdrojů záření a částic a pro základní výzkum v kvantové a relativistické fyzice.
Česká republika společně s Maďarskem a Rumunskem získala v říjnu 2009 od všech 13 evropských partnerů projektu oficiální mandát k implementaci ELI, jež spočívá ve vybudování tří laserových center pod jednotnou značkou ELI. Toto rozhodnutí bylo plně podpořeno Evropskou komisí.
České centrum „Beamlines Facility“ bude umístěno v Dolních Břežanech a středem jeho zájmu bude výzkum ultraintenzivních sekundárních zdrojů pro mezioborové aplikace ve fyzice, chemii, medicíně, biologii a materiálovém inženýrství.
Výstavba laserového centra ELI by měla být financována ze strukturálních fondů EU. Fyzikální ústav žádá se strukturálních fondů o něco méně než 7 mld. Kč, z čehož 2/3 tvoří náklady na unikátní vědecké technologie.
Vědeckým manažerem projektu ELI v České republice je Dr. Bedřich Rus.
Více informací o projektu ELI naleznete na:
http://www.eli-laser.eu
http://www.eli-beams.eu (ELI Beamlines Facility v ČR).