Aktuality

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
Fri May 25 14:02:09 CEST 2018

Houby rodu paličkovice (Claviceps, lidově námel) napadají květenství travin, včetně obilovin, kde produkují řadu nebezpečných toxinů. Nejznámějšími jsou námelové alkaloidy, způsobující onemocnění lidí a dobytka zvané ergotismus. Na druhou stranu byly a částečně stále jsou významnými léčivy. Vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR objasnili vývojové vztahy tohoto rodu, popsali řadu nových druhů, našli nové metody ochrany rostlin a poukázali na dosud přehlížené toxiny. Své výsledky publikovali v sérii vědeckých článků, včetně prestižního časopisu Molecular Phylogenetics and Evolution.

Thu May 24 22:39:55 CEST 2018

Účast lidí se základním vzděláním na trhu práce je poměrně nízká a při současném nedostatku pracovních sil představuje nevyužitý potenciál. Jak situaci změnit, jak zabránit nárůstu počtu mladých lidí s nedokončeným vzděláním, s jakými překážkami v práci se musí tito lidé potýkat a jaké cílené programy aktivní politiky zaměstnanosti by mohly lidem s nízkou kvalifikací pomoci? Taková jsou jen některá z témat semináře Institutu pro demokracii a ekonomické analýzy a Zastoupení Evropské komise v České republice.

Thu May 24 09:09:14 CEST 2018

Jeden z nejvýznamnějších světových teoretických chemiků Hiroshi Nakatsuji získal čestnou medaili „De scientia et humanitate optime meritis“ Akademie věd ČR. Toto ocenění se uděluje od roku 1996 vynikajícím domácím a zahraničním osobnostem za zvláště záslužnou činnost v oblasti vědy a humanitních idejí.

Thu May 24 08:06:07 CEST 2018

Patnáct excelentních vědců převzalo 23. května na slavnostním ceremoniálu v prostorách Knihovny Akademie věd ČR titul „doktor věd“ (ve zkratce DSc.). Tento titul, který se uděluje od roku 2003, náleží mimořádným vědeckým osobnostem jako výraz jejich zvláště vysoké kvalifikace. Ocenění laureátům předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. 

Tue May 22 16:12:00 CEST 2018

Desítky studentů se v týdnu od 5. do 11. srpna 2018 v Praze sejdou na Mezinárodním letním vědeckém kempu 2018 (International Science Summer Camp 2018), který pod hlavičkou mezinárodní organizace MILSET pořádá Středisko společných činností AV ČR. Tématem letošního ročníku je umělá inteligence a robotika.

Tue May 22 16:06:59 CEST 2018

Jsou muži od přírody promiskuitnější? Měl Charles Darwin pravdu, když považoval ženy za méně intelektuálně disponované? Je pro kluky přirozenější hrát si s autíčky a pro holky s panenkami? Britská vědkyně, novinářka a populizátorka vědy Angela Saini v knize Inferior: How Science Got Women Wrong zkoumá fenomén výzkumů mezipohlavních rozdílů, který patří mezi nejžhavější témata vědeckého zkoumání od dob Darwina. Kniha Inferior vyšla v roce 2017 a získala cenu Physics World Book of the Year, druhé místo v žebříčku Goodreads v kategorii věda a výzkum a časopis The Spectator, The Guardian a mnohé další ji zařadily mezi knihy roku. V září 2018 vyjde v českém překladu a Angela Saini vystoupí 30. října 2018 v Akademii věd ČR na 5. národní konferenci o genderu a vědě.

Tue May 22 11:47:18 CEST 2018

Čeští vědci objevili ve východní Antarktidě tři nová jezera. Každé má 20 až 40 kilometrů v průměru. Leží v hloubce více než jeden kilometr pod ledem a existují názory, že všechna tři jezera jsou navzájem propojená řekou ústící do jezera Vostok, největšího podzemního jezera světa.

Tue May 22 10:14:04 CEST 2018

Nabitý program předsedkyně Akademie věd ČR pokračuje. Eva Zažímalová si během dvou dnů prohlédla jak knihovní depozitáře a digitalizační pracoviště Knihovny AV ČR v Jenštejně, tak Masarykův ústav a Archiv.

Mon May 21 17:19:25 CEST 2018

Fotosyntéza je nesmírně důležitý proces, který umožňuje přeměnit sluneční záření na chemickou energii. Řeší se tak problém přeměny světla na energii a zároveň i uložení této energie pro pozdější použití. Tento proces využívají zelené rostliny a řada dalších organismů a věda se mu snaží plně porozumět již více jak sto let. Nové poznatky mají nyní vědci díky rozvoji laserů a publikoval je i prestižní časopis Nature Chemistry.

Fri May 18 09:43:46 CEST 2018

Zástupci Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy navštívili ve dnech 9. až 12. května americký Memphis, aby jednali s místní výzkumnou komunitou o vzájemné spolupráci. Celá akce se uskutečnila jako součást programu mezinárodního festivalu Memphis in May, který se letos zaměřil na Českou republiku. Ve srovnání s minulými ročníky byl nynější důraz na výzkum v doprovodném programu výjimečný.