Experti a laici v demokratické společnosti: tři pohledy na problematiku demokratizace vědy

Libor Benda

Abstract


Experti a laici v demokratické společnosti: tři pohledy na problematiku demokratizace vědy

Abstrakt: Studie věnuje pozornost problematice demokratizace vědy, v jejímž rámci zaujímá klíčové postavení otázka, v jaké míře a zda vůbec má mít široká veřejnost možnost zasahovat do vědní a výzkumné politiky a participovat na rozhodování v odborných záležitostech. První část studie je věnována představení dvou radikálně odlišných a vzájemně protichůdných pohledů na tuto problematiku, které byly rozpracovány v rámci poválečné filosofie vědy v dílech Michaela Polanyiho a Paula Feyerabenda a v různých podobách spolu soupeří dodnes. Tyto dva pohledy, jež nás staví před volbu mezi odborností na úkor demokracie (Polanyi) a demokracií na úkor odbornosti (Feyerabend), jsou následně podrobeny kritickému zhodnocení a v opozici k nim je představen alternativní pohled rozvíjený v rámci vědních studií Harrym Collinsem a Robertem Evansem, jenž překračuje nutnost této volby a na základě sociologických výzkumů fenoménu odbornosti nabízí způsob, jak lze odbornost a demokratické hodnoty sloučit dohromady.

Klíčová slova: demokratizace vědy; odbornost; tacitní vědění; zvolený modernismus

Experts and Laymen in a Democratic Society: Three Perspectives on the Issue of Democratization of Science

Abstract: The study approaches the issue of democratization of science, the central question of which is to what extent, if at all, should the public be allowed to intervene in science and research policy and to participate in technical decision-making. The first part of the study is devoted to a presentation of two radically different and contradictory views on this issue, which were developed in the post-war philosophy of science in the works of Michael Polanyi and Paul Feyerabend respectively and which compete in various forms until today. These two views, which confront us with a choice between expertise at the expense of democracy (Polanyi) and democracy at the expense of expertise (Feyerabend), are then subjected to critical evaluation and in opposition to them an alternative view, developed within science studies by Harry Collins and Robert Evans, which transcends the necessity of this choice and, drawing on the sociological research of expertise, offers a way to merge together both expertise and democratic values, is presented.

Keywords: democratization of science; expertise; tacit knowledge; elective modernism 


Keywords


demokratizace vědy; odbornost; tacitní vědění; zvolený modernismus

Full Text:

PDF (Czech)


TEORIE VĚDY / THEORY OF SCIENCE – journal for interdisciplinary studies of science is published biannually by the Centre for Science, Technology, and Society Studies at the Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences. ISSN 1210-0250 (Print) ISSN 1804-6347 (Online) MK ČR E 18677 web: http://teorievedy.flu.cas.cz /// email: teorievedy@flu.cas.cz