banner8.jpg
 

Novinky

Ocenění naší diplomantky

  • Středa, 27 Červen 2018 20:58
  • Aktualizováno ( Čtvrtek, 28 Červen 2018 07:46 )
  • Napsal uživatel Jan Weinhold

Dne 26. června na slavnostní promoci obdržela diplomantka Ing. Martina Klímová jako jediná ocenění a finanční odměnu za nejlepší diplomovou práci v rámci celé Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze. Vypracovala ji v Ústavu jaderné fyziky AV ČR pod odborným vedením RNDr. Ivany Krausové, Ph.D. (vedoucí na fakultě Ing. Matyáš Orsák, Ph.D.) s využitím metod neutronové a fotonové aktivační analýzy. Tématem práce byl „Obsah vybraných toxických prvků ve vzorcích odebraných z haldy u Buštěhradu“.


Studentka zkoumala výskyt toxických látek v haldě Buštěhrad.

Jan Rusňák receives the prestigeous award for best thesis

  • Pondělí, 25 Červen 2018 14:12
  • Aktualizováno ( Středa, 27 Červen 2018 13:30 )
  • Napsal uživatel Jan Weinhold


BNL director Doon Gibbs is awarding Jan Rusnak with the best thesis certificate.
Photo courtesy Brookhaven National Laboratory.

In the week of June 12-15, 2018, the traditional conference “RHIC/AGS Annual Users' Meeting” was held at Brookhaven National Laboratory (BNL), USA. At this year's meeting the newest results from the scientific program at BNL's accelerators RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) and AGS (Alternating Gradient Synchrotron) were highlighted including studies of production of heavy quarks and quarkonia, results from the study of the phase diagram of nuclear matter, small collision systems, jets and proton spin.

Číst dále: Jan Rusňák receives the prestigeous award for best thesis

Jan Rusňák obdržel prestižní ocenění za nejlepší disertaci

  • Pondělí, 25 Červen 2018 13:54
  • Aktualizováno ( Středa, 27 Červen 2018 13:29 )
  • Napsal uživatel Jan Weinhold


Ředitel laboratoře BNL Doon Gibbs předává cenu za nejlepší disertaci Janu Rusňákovi.
Fotografie: zdroj Brookhavenská národní laboratoř.

V týdnu 12.-15. června 2018 se v Brookhavenské národní laboratoři (BNL) v USA konala tradiční konference “RHIC/AGS Annual Users' Meeting”. Na této konferenci byly prezentovány nejnovější výsledky z vědeckého programu na urychlovačích RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) a AGS (Alternating Gradient Synchrotron) v BNL za uplynulý rok zahrnující produkci těžkých kvarků a kvarkonií, výsledky studia fázového diagramu jaderné hmoty, malých srážkových systémů, jetů a spinu protonu.

Číst dále: Jan Rusňák obdržel prestižní ocenění za nejlepší disertaci

Veletrh vědy 2018 opět naším úspěchem

  • Středa, 20 Červen 2018 14:52
  • Aktualizováno ( Středa, 20 Červen 2018 15:11 )
  • Napsal uživatel Jan Weinhold

Již potřetí jsme se stánkem ÚJF zúčastnili Veletrhu vědy, popularizační akce pořádané Akademií věd ČR v rámci projektu Otevřená věda. Proběhl od čtvrtka 7. do soboty 9. června ve dvou halách veletržního areálu PVA EXPO v pražských Letňanech. Stánek připravovali již od středečního odpoledne Vladimír Semián a Miroslav Dočkal s Martinou Lužovou, která na Veletrh dorazila s kufry přímo ze své stáže v ruské Dubně, a díky pomoci Jaroslava Laufky, který zajistil odvoz nás i materiálu. Náš stánek byl opět poměrně malý, ale o to větší byl chvílemi počet zájemců před ním. Protože to nebylo poprvé, pořadatelé s tím počítali a nechali před stánkem dostatek volného prostoru, což se ukázalo jako velmi prozíravé.

Osvědčená tradice i novinky

V některých okamžicích na našem stánku probíhaly i čtyři prezentace zároveň: Vladimír Wagner vysvětloval souvislosti jaderné fyziky a práci ústavu, Vladimír Semián “hrál vakuové divadlo“, Jakub Šlegl či Martina Lužová z ODZ předváděli „uranové bludiště“ a Miroslav Dočkal 3D virtuální realitu letu stratosférického balonu Fík 3. Nezastavilo nás ani stupňující se odpolední horko, které klimatizace haly nestačila dokonale uchladit. Ve čtvrtek nám pomohli s 3D VR prezentací návštěvníkům rovněž její spoluautoři: žáci 9. třídy školy v Žamberku Barbora Cabalková, Zdeňka Kalousová, Štěpán Beran a jejich učitel Jiří Hovorka, s nimiž na letech balónů Fík spolupracujeme. Na vedlejším monitoru zároveň běžel dokument z přípravy letu.


S prezentací 3D virtuální reality ze záběrů letu balonu Fík 3 nám pomohli její spolutvůrci, žáci 9. třídy žamberské ZŠ

Číst dále: Veletrh vědy 2018 opět naším úspěchem

Spektrometr KATRIN oficiálně zahajuje měření

  • Pondělí, 11 Červen 2018 13:49
  • Aktualizováno ( Čtvrtek, 14 Červen 2018 10:32 )
  • Napsal uživatel Jan Weinhold

V německém Technologickém ústavu Karlsruhe (KIT) oficiálně zahajuje v pondělí 11. června 2018 měření spektrometr KATRIN (The KArlsruhe TRItium Neutrino experiment). Jeho cílem je změření klidové hmotnosti elementární částice – neutrina, která je podle objevu neutrinových oscilací nenulová. Na projektu se podílí i ÚJF: skupina elektronové spektroskopie z oddělení jaderné spektroskopie ÚJF se účastnila již zakládání projektu a ve spolupráci s odděleními radiofarmak a urychlovačů ÚJF vyvinula dva typy radioaktivních zdrojů monoenergetických elektronů.

Číst dále: Spektrometr KATRIN oficiálně zahajuje měření

Strana 1 z 20