Průmyslové partnery

Fyzik Marek Piliarik z ÚFE uspěl ve veřejné soutěži podpory výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v prestižním programu ERC CZ a obdržel grant ve výši přes 40 miliónů Kč.
Nový přístroj je určen pro detekci pH v rozsahu obvyklém v biologii a medicíně (tj. 5,5-7,5) v reálném čase.
Malé ukazovátko za pár desítek korun na straně jedné a systém za více než miliardu zaplňující obrovskou halu na straně druhé. Lasery pronikají do všech oblastí života.
Proběhl seminář v rámci Strategie AV21 jehož cílem bylo představení výsledků průmyslově orientovaného výzkumu ÚFE.
Skupina vědců z ÚFE a vývojářů zkonstruovala nový typ laseru, který se bude hodit například pro opracování citlivých materiálů. Využití tak může mít v průmyslu, letectví a kosmonautice, v budoucnu by mohl sloužit rovněž lékařům.
Ve dnech 20.7.-27.7. 2017 tým Optických biosenzorů pořádal 10. ročník mezinárodní letní školy optických chemických senzorů a biosenzorů ASCOS 2017: Biochemical sensors in medicine. ASCOS 2017 se konal s podporou Akademie věd ČR v krásném prosředí Zámeckého hotelu Třešť na Vysočině.
V letošním roce je to právě 10 let od prvního sympozia SPIE Optics + Optoelectronics 2017 pořádaného v Praze. V průběhu tohoto období se sympozium stalo významnou a mezinárodně uznávanou platformou pro výměnu názorů a nejnovějších výsledků v oblasti optiky a optoelektroniky. V návaznosti na úspěch předchozích sympozií nabízí program ve dnech 24.–27. dubna přes 500 prezentací v 17 paralelních konferencích. Program navíc obsahuje řadu událostí, včetně workshopu, diskusí u kulatého stolu a prohlídek laboratoří.
V pátek 25.11. 2016 organizoval Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR seminář 3BIO: Biophotonics and Bioelectronics for Biomedicine.
Photonics21 je Evropská technologická platforma, která představuje fotonickou komunitu průmyslu a výzkumných organizací a rozvíjí společnou strategii pro budoucí výzkum a inovace v Evropě.
Doprava ve městě, problém CO2, fotonika a „smart“ zdravotní péče byla čtyři témata mezioborového sympózia US-EU Frontiers of Engineering, které se konalo 17.-19. října 2016 na Aalto univerzitě nedaleko Helsinek ve Finsku. Účastnilo se ho na 60 vybraných vynikajících inženýrů z Evropy a USA zhruba ve věku od 30 do 45 let. Fotonickou sekci měl za evropskou stranu na starosti Pavel Peterka z Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR.

Stránky

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882