Dobrodružství mikroskopie – cesta ke třetí dimenzi

Kromě světelných, fluorescenčních, konfokálních či elektronových mikroskopů existují i přístroje, které díky svému rozlišení dokážou proniknout nejen na úroveň mikrosvěta, ale umožňují navíc i pohled do vnitřních struktur neprůhledných trojrozměrných objektů, a to bez jejich poškození. V článku budou představeny základní principy fungování takových přístrojů i praktické možnosti jejich využití.

Pracovní listy použitelné k výuce najdete v přílohách níže v pdf souborech jako samostatné přílohy. Odkazy na ukázková videa ilustrující široké využití přístrojů a jejich vysoký potenciál při výzkumu základních biologických otázek i důležitých medicínských témat in vivo najdete níže pod galerií obrázků jako volně přístupná na you tube.

Materiály k výuce

Obrazové přílohy

Odkazy

Odkazy na videa ilustrující široké využití přístrojů a jejich vysoký potenciál při výzkumu základních biologických otázek i důležitých medicínských témat in vivo.

Video virtuální 3D rekonstrukce lebky bažanta:

https://youtu.be/DeA3n5D2x8k

Video řezu krčním obratlem srny s viditelnou vnitřní porézní strukturou:

https://youtu.be/lO2T-KCjHyo

Video LED žárovky nasnímané pomocí CT:

https://youtu.be/5wn2NLif4Vg

Archiv článků pro pedagogy a studenty


Aktuality

Výstava Zubři představuje největšího kopytníka Evropy zubra evropského (Bos bonasus), jehož návrat do české krajiny je jedním z aktuálních témat ochrany přírody v České republice. Výstava je přístupná od 1. 6. do 31. 10. 2018 v loveckém zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

... více aktualit ...

Předplatné Živy

Cena ročního předplatného je 294 Kč za šest čísel Živy (tedy 49 Kč za jedno číslo). Dvouleté předplatné stojí 568 Kč. Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.

Co je to Živa?

Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů. V roce 2003 oslavila Živa dvě významná jubilea – 150. výročí od svého založení Janem E. Purkyněm a 50 let nepřetržitého současného vydávání.