Akce

18.05.
2006

Konference "Vztah mezi národním a globálním"

Vila Lanna
V Sadech 1, Praha 6
10.04.
2018
15:30
přednáška

Přednáška "Islámské právo v moderních islámských státech: situace v Pákistánu"

prof. Syed Imad-ud-Din Asad
Akademické konferenční centrum
Husova 4a, Praha 1

Jak už název nasvědčuje, v Pákistánské islámské republice hraje islámské právo důležitou roli ve všech sférách života. Proč je islámské právo v Pákistánu tak důležité? Je pákistánský právní řád založený na islámském právu slučitelný s moderním pojetím lidských práv? Jak Pákistán plní závasky stanovené moderními mezinárodními listinami? Na tyto i další otázky se zaměří přednášející prof. Syed Imad-ud-Din Asad, zakladatel a ředitel UMT School of Law and Policy v Láhauru.

..
15:30
přednáška

Islamic Law in Modern Muslim states

Prof. Dr. Syed Imad-ud-Din Asad
Akademické konferenční centrum (Husova 4a, Praha 1)

In Islamic Republic of Pakistan, as the name of the country suggests, Islamic law plays a significant role in every sphere of life. Why Islamic law is so significant in Pakistan? Is Pakistani law, which is based on Islamic law, compatible with modern notions of human rights? How does Pakistan implement obligations stipulated in modern international instruments? These are some of the questions that will be discussed by the speaker.

 

Syed Imad-ud-Din Asad has an LL.M. from the Harvard Law School; he is a member of the Lahore High Court Bar Association; he is the founding director of the UMT School of Law and Policy, where he is also an associate professor; he is a Visiting Professor at the KU Leuven; he is the first elected member from Pakistan of the International Academy of Comparative Law. His research interests include Islamic law, Islamic finance, securities, health law, and education law. His teaching interests include Islamic law, Islamic finance, international trade, and negotiation. He is working in Pakistan in order to improve the existing system of legal education in the country.

30.11.
2016
17:00
přednáška

Přednáška „Power and Civility: Towards a Sociology of the Islamic Ecumene“

Hlavní budova Akademie věd, sál č. 206
Národní 3, Praha 1, 2. patro

Centrum globálních studií Filosofického ústavu AV ČR a Pracoviště historické sociologie Fakulty humanitních studií UK v Praze Vás zvou na seminář, na němž vystoupí Prof. Armando Salvatore s přednáškou na téma Power and Civility: Towards a Sociology of the Islamic Ecumene.

17.03.
2016
10:00
přednáška

Přednáška „Globální občanství a světové kultury“

Akademické konferenční centrum
Husova 4a, Praha 1
01.03.
2007

Přednáška "Globalizace z pohledu evropského komisaře"

hlavní budova Akademie věd ČR
Národní 3, Praha 1
19.02.
2018
16:00
seminář

Seminář „Idea československé státnosti“

Miroslav Pauza, Miloslav Bednář
Hlavní budova Akademie věd ČR, 1. patro, sál č. 108
Národní 3, Praha 1

Seminář Idea československé státnosti: historické konflikty, podstata založení Československa a jeho mezinárodní odkaz je pořádán při příležitosti 100. výročí založení Československa.

Na semináři přednesou své přednášky přední znalci uvedené problematiky Miroslav Pauza a Miloslav Bednář. Úvodní příspěvky přednesou velvyslanec Slovenské republiky v ČR J.E. Peter Weiss, místopředseda Akademie věd ČR Pavel Baran a koordinátor výzkumného programu „Globální konflikty a lokální souvislosti" Marek Hrubec.

Pozvánka (PDF)
Fotogalerie z akce
Videozáznam semináře na YouTube

Zpráva z akce na webu AVČR
Rozhovor Českého rozhlasu s dr. Miroslavem Pauzou (od 8:40)

 

08.02.
2018
16:30
seminář

Seminář „Náboženství, pluralismus a sekularita: Evropa a Brazílie“

Emil A. Sobottka, Tomáš Halík
Akademické konferenční centrum
Husova 4a, Praha 1

Sociologický ústav AV ČR, Filosofický ústav AV ČR a Institut sociologických studií FSV UK Vás zvou na seminář na téma Náboženství, pluralismus a sekularita: Evropa a Brazílie.

Přednášky přednesou:

Emil A. Sobottka (profesor sociologie na univerzitě PUCRS, Porto Allegre, a předseda Brazilské sociologické organizace) – The Religion Diversity in Brazil: Religion and Secularism

Tomáš Halík (profesor sociologie na Univerzitě Karlově v Praze a prezident České křesťanské akademie) – Religion in Postsecular Age

Seminář se bude zabývat vztahy mezi náboženstvím, sekularitou a pluralitou, a to jak v evropském kontextu, tak v kontextu brazilském. Po přednáškách a koreferátu dr. Ondřeje Štěcha bude následovat diskuse.

29.11.
2017
15:00
seminář

Seminář „Idea globálních dějin filosofie: principy a zkušenosti“

Akademické konferenční centrum AV ČR
Husova 4a, Praha 1

Oddělení morální a politické filosofie a Centrum globální studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR Vás zvou na seminář na téma The Idea of a Global History of Philosophy: Principles and experience, na němž promluví Prof. Gunnar Skirbekk, emeritní profesor filosofie na Univerzitě v Bergenu.

Po přednášce bude následovat diskuse.

 

18.10.
2017

Akademická diplomacie: seminář s velvyslankyněmi

Hlavní budova Akademie věd ČR
Národní 3, Praha 1

Centrum globálních studií FLÚ AV ČR uspořádalo společně s předsedkyní AV ČR prof. Evou Zažímalovou akci nazvanou „Akademická diplomacie", za účelem komparativního zkoumání diplomatických zkušeností velvyslankyň z Evropy, Asie, Latinské Ameriky a arabského světa. Své příspěvky přednesly velvyslankyně Maroka, Číny, Rumunska, Portugalska a Peru.

Zpráva ze semináře

Podkategorie