AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Centrum Excelence Telč

 

Vítejte na stránkách Centra excelence Telč Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i., které poskytují informace o realizaci a výzkumném programu tohoto projektu. Projekt výstavby výzkumného a vývojového centra byl spolufinancovaný v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a z prostředků státního rozpočtu.

 

Více zde...

CET

Lecture of Dr. Aida Rodriguez

9.7.2018
Lecture Regenerative Dentistry and Biomaterials by Dr. Aida Rodriguez is going to be held on July 23 at 2 PM in the CET meeting room in Telč.

více zde

A-fest 2018

19.6.2018

Musici Mechanici z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky se již podruhé zúčastnili Akademického multižánrového festivalu A-fest, který proběhl v sobotu 23. června 2018. Tentokrát se odehrával v areálu MÚ Brno - Řečkovice a i přes nepřízeň počasí a komornější pojetí, než jsme mohli vidět v minulých letech, se ho zúčastnilo mnoho kapel a hudebních uskupení z předešlých ročníků.

více zde

Interreg Volunteer Youth

19.6.2018

ÚTAM se prostřednictvím projektu Interreg AT-CZ 133 s hlavním řešitelem Danem Kytýřem rozhodl zapojit do evropské iniciativy Interreg Volunteer Youth (IVY). Tato iniciativa si klade za cíl nabídnout mladým občanům (18-30) Evropské unie možnost působit jako dobrovolník v přeshraničních, nadnárodních a mezinárodních programech a souvisejících projektech. Iniciativa je součástí European Solidarity Corps (Evropský sbor solidarity).

více zde

Do práce na kole 2018

19.6.2018

Sportovci a sportovkyně z řad zaměstnanců ÚTAM a CET se v průběhu letošního května opět rozjeli "Do práce na kole". ÚTAM týmy byly tentokrát dokonce tři! Dva v Praze a jeden v Telči.

více zde

Hledáme kolegu/kolegyni: účetní

15.6.2018

Účetní

Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i. vyhlašuje v souladu se zákonem č.283/1992 Sb. o Akademii věd České republiky, ve znění zákona č. 420/2005 Sb. a Stanov AV ČR výběrové řízení k obsazení pracovního místa: Účetní

více zde

Seminář Dr. Petra Kozlovceva

11.6.2018
Seminář Vliv mineralogického složení suroviny na vznik fází při výpalu hydraulického vápna a přírodního cementu se uskuteční ve čtvrtek 28.6.2018 v 10 hodin na Proseku.

 

více zde

Ozvěny Engineering Mechanics 2018

24.5.2018

Proběhl 24. ročník mezinárodní konference Engineering Mechanics 2018 ve Svratce, hlavní události ve svém oboru v Česku, kterou letos organizoval ÚTAM. Konference se zúčastnilo přes 250 odborníku z akademické sféry i z praxe. Konference se konala od 14. do 17. května 2018.

více zde

Po stopách žďárského mramoru

23.5.2018

Po stopách žďárského mramoru se jmenuje nová kniha publikovaná v ÚTAM AV ČR, jež nese podtitul Hledání původu surovin použitých při stavbě gotického kláštera. Jejími autory jsou Jan Válek, Olga Skružná a Jaroslav Řihošek z ÚTAM a dále Karel Malý, Radim Gonda a Miroslav Kovář. Publikace vznikla jako výsledek projektu Provenience dekorativního kamene a surovin vápenného pojiva, který byl podpořen programem Regionální spolupráce krajů a ústavů Akademie věd ČR v letech 2015–2017. V tomto případě šlo o spolupráci s krajem Vysočina.

více zde

Historic ruins - protection, use, management

21.5.2018

Ve dnech 8.-10. října 2018 se v polském Krakově uskuteční mezinárodní konference "Historic ruins - protection, use, management". Konference je spolufinancovaná z programu Interreg Central Europe v rámci projektu CE902 RUINS.

více zde

Newsletter ProteCHt2save

3.5.2018

Vyšel první Newsletter k projektu Interreg Central Europe s názvem ProteCHt2save (Risk Assessment and Sustainable Protection of Cultural Heritage in Changing Environment), jehož partnerem je také ÚTAM AV ČR.

více zde

ARCCHIP

Ve druhé polovině 90. let 20. století se začalo věnovat více pozornosti ochraně nemovitých památek a jejich integraci do života současné společnosti. Složitost problematiky kulturního dědictví vyžadovala mezioborový přístup. Systematicky se s ním začalo v roce 1995, kdy bylo založeno nové oddělení ÚTAM - Přidružené výzkumné centrum historických staveb a míst (ARCHISS - Associated Research Centre for Historic Structures and Sites) - spojením výzkumných pracovníků ze dvou ústavů Akademie věd. Tento vývoj dále pokračoval díky úspěchu v různých grantových soutěžích a nyní jsou do výzkumu zapojeni také vědci z dalších ústavů a vysokých škol a fungují dvě výzkumné jednotky - jedna v Praze a jedna v dalším městě světového dědictví - Telči.

 

více zde

AEDECC M00273

Diecéze římsko-katolické církve St.Pölten a Brno disponují velkým množstvím staveb, jako jsou kostely, fary a kláštery. Tyto objekty se zdaleka všechny nedaří využívat, což v důsledku vede k negativnímu urbanistickému vývoji . Nevyužíváním dochází k jejich rozpadu. Stávající problémy jsou na obou stranách hranice sousedících regionů podobného charakteru, dané zejména demografickým vývojem a uplynulým politickým vývojem v průběhu 20.století.
 

více zde

Nanolith

Použití nanomateriálů pro udržitelnou konzervaci historických sochařských a architektonických děl z litavských vápenců.  Více na: http://www.nanolithproject.eu/

více zde

GAČR 14-20374P

Během karbonatace vápna je třeba sledovat kvantitativní zastoupení polymorfů CaCO3 (kalcit, aragonit, vaterit) a jejich formační kinetiku. Relativní množství odlišných krystalických forem CaCO3 silně ovlivňuje vlastnosti vápenných malt. Kinetika procesu karbonatace a tvorba polymorfů CaCO3 ve vápenných pastách a omítkách bude zkoumána rentgenovou práškovou difrakcí, Ramanovou spektroskopií a infračervenou spektroskopií s Fourierovou transformací. Termogravimetrická analýza bude použita k určení stupně hydratace a rovněž karbonatace. Skenovací elektronová mikroskopie bude použita ke zkoumání mikrostruktury vzorků na morfologickém základu. Vápenné omítky jsou důležitým stavebním materiálem a v oblasti kulturního dědictví hrají klíčovou roli jako optimální materiál pro opravu historických budov. Očekává se, že výsledky této studie budou mít zásadní přínos ke stávajícím znalostem o kinetickém chování, vývoji fází a morfologii během karbonatační reakce vápenných past a malt.

více zde