Prof. Jaromír Příhoda oceněn oborovovou medailí Františka Křižíka

Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš předal dne 9. června 2009 čestnou oborovou medaili Františka Křižíka za zásluhy v oblasti technických věd a za realizaci výsledků vědeckého výzkumu prof. Jaromírovi Příhodovi.

Prof. Drahoš předává cenu prof. PříhodoviProfesní kariéra prof. Příhody započala v roce 1961 úspěšným absolvováním studia na katedře tepelně energetických zařízení Fakulty strojní ČVUT v Praze. Jeho vědecká činnost spočívá v experimentálním a matematickém modelování turbulentních smykových proudění s okrajovými podmínkami, které jsou užívány ve vnitřní a vnější aerodynamice. Dalším tématem jeho odborné činnosti je vliv struktury turbulence a drsnosti obtékaných stěn na vývoj smykových vrstev, a to včetně přechodu z laminárního do turbulentního proudění. Výsledky těchto experimentálních a teoretických studií např. v případě proudění v turbulentní mezní vrstvě a v uzavřených kanálech umožnily zpřesnit výpočty energetických ztrát při proudění v proudových strojích, jako jsou turbiny a kompresory. Tyto výstupy byly mimo jiné aplikovány pro závod ŠKODA Power v Plzni na proudění v turbinových lopatkových mřížích. Od roku 1975 prof. Příhoda spolupracuje s Ústavem technické matematiky Fakulty strojní ČVUT na numerickém řešení přechodového a turbulentního proudění. Společně s prof. Karlem Kozlem (ČVUT) založili „školu“ matematického modelování turbulentního proudění s aplikacemi ve vnitřní a vnější aerodynamice, hydraulice a technice životního prostředí. Od roku 2000 též spolupracuje s Ústavem vodních staveb Stavební fakulty VUT v Brně na experimentálním a numerickém modelování proudění vody ve vybraných elementech vodních strojů a zařízení. Prof. Příhoda je autorem mnoha příspěvků v odborných časopisech a recenzovaných sbornících, řešitelem a spoluřešitelem grantových projektů podporovaných domácími a zahraničními grantovými agenturami. Nelze také opomenout jeho dlouholetou pedagogickou činnost na Fakultě strojní ČVUT v Praze a na Fakultě strojní Technické univerzity v Liberci i členství v mnoha komisích, např. pro státní doktorandské zkoušky či v komisích habilitačních.

V letech 2001–2005 zastával funkci ředitele Ústavu termomechaniky AV ČR. Od roku 1992 dodnes je členem Akademického sněmu a působí ve vědeckých radách AV ČR, v radě Fakulty strojní ČVUT v Praze a Fakulty mechatroniky a Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci.

Výběr z laudatia ředitele Ústavu termomechaniky AV ČR
prof. Zbyňka Jaňoura


Footer menu

© 2008 – 2018 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.     Facebook  YouTube  RSS