Ve Středomoří se vyskytuje sedm rodů hlíznatých árónovitých. Jejich opylování zajišťuje především dvoukřídlý hmyz a brouci. Jako atraktant pro hmyz slouží především zápach květů, který napodobuje vůni hub, zralého ovoce, exkrementy či rozkládající se organické hmoty. Tím napodobuje potravní nabídku nebo substát pro kladení vajec. Opylení ulehčuje zadržení hmyzu pomocí sterilních květů ve spodní části toulce.
There are seven genera of tuberous aroids in the Mediterranean. Their pollination is mainly provided by gnats and beetles. The odour of flowers primarily attracts insects by imitating the smell of fungus, ripe fruit, excrements and decaying organic matter. It mimics the food supply or substrate for eggs laying. Pollination is facilitated by the retention of insects by sterile flowers at the bottom of the spathe.
-
Na květenství křivušek (Arisarum) vidíme postupnou specializaci přívěsku toulce – od tenkého nerozšířeného u A. vulgare (obr. 1), přes kulovitě rozšířený u A. simorrhinum (obr. 2) až po válcovitě rozšířený přívěsek u A. proboscideum (obr. 3)
-
Květenství křivušek (Arisarum)
-
Květenství křivušek (Arisarum)
-
Árón Arum pictum je jediný druh rodu, který vykvétá už na podzim, po prvních deštích, před nebo těsně s rozvíjením listů. Roste na Baleárských ostrovech, Korsice, Sardinii a v Itálii.
-
Nejčastěji pěstovaným druhem hlíznatých árónovitých je árón italský (A. italicum). Květenství je spíše nenápadné, ozdobné jsou především bíle a vzácněji i purpurově skvrnité listy (na obr. 6 odrůda ′Spotted Jack′).
-
Purpurově skvrnité listy A. italicum ′Spotted Jack′
-
Průběh tvorby tepla u árónu italského. První období je spojeno s růstem květenství a vrcholu dosahuje den před otevřením toulce; soustřeďuje se především na oblast samčích květů. Ve druhé fázi se toulec otevírá a nejvyšší teploty dosáhne několik hodin před otevřením květenství. Tyto dvě fáze souvisejí s růstem a vývojem orgánů květenství. Třetí období zvýšení teploty nastává na konci dne, kdy bylo květenství otevřené. Teplo vydává přívěsek a je přímo spojeno s uvolňováním pachu, který láká hmyz (umožňuje lepší rozptýlení vylučovaných látek). Hmyz vlétne do květu a je zde uzavřen sterilními květy ve spodní části toulce. Čtvrté období zvýšení teploty přichází během druhého dne kvetení, kdy zrají prašníky. Pyl se uvolňuje na dno komory, sterilní květy vadnou a otevírají hmyzu cestu ven. Upraveno podle: M. Gibernau a kol. (2004)
-
Květenství křivušky A. proboscideum napodobuje břichatkovitou houbu.
-
Árón A. dioscoridis se vyznačuje atraktivně skvrnitými toulci. Roste ve východním Středomoří a je velice variabilní jak ve zbarvení, tak i velikosti květenství. Na obr. poddruh A. dioscoridis subsp. cyprium
-
Kriticky ohrožený árón A. purpureospathum, endemit okolí soutěsky Samaria na Krétě
-
Méně známý árón A. lucanum je endemitem Mt. Sirino v jižní Itálii.
-
Áróník Biarum davisii se světle zbarveným toulcem najdeme na Krétě.
-
Bílá forma drakovce obecného (Dracunculus vulgaris)
-
Největší květenství v rámci rodu áróník má B. pyrami z Turecka a Sýrie. Vykvétá na podzim před růstem listů.
-
Árónec Eminium spiculatum dorůstá výšky i přes 30 cm. Od všech ostatních druhů rodu se liší bradavičnatým a vrásčitým povrchem vnitřní strany toulce.
-
Plody áróníků a árónců jsou světle zbarvené a dozrávají pod povrchem půdy. Snímky P. Sekerky