UPV - Útvar pro podporu výzkumu

Útvar pro podporu výzkumu pomáhá vědeckým útvarům s komercializací výsledků a přípravou grantových žádostí a předává informace o vědecké činnosti ústavu veřejnosti, orgánům Akademie a do praxe. Zajišťuje zejména tyto činnosti: identifikace vědeckých poznatků s komerčním potenciálem, činnosti k zajištění ochrany duševního vlastnictví, předkládání projektů přípravy vědeckých poznatků na jejich komerční využití ke schválení Radě pro komercializaci a jejich následné vedení, vyhledávání potenciálních odběratelů vědeckých poznatků s komerčním potenciálem a uživatelů výzkumných kapacit ústavu, šíření vědeckých poznatků mezi potenciální uživatele, shromažďování a šíření informací o dotacích na výzkum, podpora při přípravě projektových žádostí, organizace odborných setkání a propagace ústavu.

OP PIK: Partnerství znalostního transferu IV


Na konci června 2018 byla vyhlášena 4. výzva programu Partnerství znalostního transferu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). Výzva je zaměřena na podporu spolupráce znalostních a výzkumných organizací s podniky formou účasti absolventů na řešení výzkumného problému ve firmě. Příjem žádostí bude probíhat od poloviny září.  »»» 

Nominace na cenu Františka Běhounka 2018


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vyhlašuje 7. ročník Ceny Františka Běhounka za propagaci a popularizaci české vědy a šíření dobrého jména České republiky v Evropském výzkumném prostoru (ERA).  »»» 

Výzkumné programy vyhlašované německými institucemi


V rámci evropských výzkumných programů byly vyhlášeny dvě nové výzvy od německých institucí.

1.  »»» 

Program na podporu výzkumu Aplikace (MPO)


Agentura pro podnikání a inovace (API) vyhlašuje tři výzvy na podávání žádostí o financování v programu Aplikace. Výzva je určena organizacím pro výzkum a šíření znalostí a podnikatelským subjektem, které chtějí realizovat průmyslový výzkum a experimentální vývoj.  »»» 

Ceny Wernera von Siemense


Cena Wernera von Siemense patří mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v České republice. Má za úkol nejen motivovat výjimečné talenty z řad studentů a výzkumníků, ale také upevňovat pozitivní vztah studentů a širší veřejnosti k vědě a v neposlední řadě vyzdvihnout neúnavnou práci pedagogů, která je často neprávem opomíjená. Vítězné práce vybírají nezávislé komise složené z rektorů a prorektorů předních českých univerzit, předsedkyně Akademie věd a ředitelů ústavů AV.  »»» 

Soutěž Česká hlava


Ocenění Česká hlava za vědu, výzkum a inovace je předáváno v několika kategoriích již od roku 2002. Od roku 2006 je vítězná hlavní cena udělována premiérem České republiky na základě usnesení vlády jako "česká nobelovka za vědu, výzkum a inovace“ pod názvem Národní cena vlády Česká hlava.

V rámci soutěže se udělují ceny v pěti kategoriích:
1) Národní cena vlády Česká hlava
2) Cena společnosti Kapsch, cena Invence
3) Industrie
4) Cena Společnosti ČEZ, cena Doctorandus za technické vědy  »»» 

Kreativní vouchery – Středočeský kraj


Středočeské inovační centrum (SIC) vyhlásilo výzvu v programu Kreativní vouchery, určené na podporu spolupráce inovativních středočeských podniků s kreativními odborníky.  »»» 

Program DELTA – poslední výzva


Dne 6. 6. vyhládila Technologická agentura ČR (TA ČR) poslední výzvu v programu DELTA, který se zaměřuje na podporu aplikovaného výzkumu ve spolupráci se zahraničními partnery. V soutěži je v nabídce rekordní počet šesti spolupracujících zemí.  »»» 

Vyhlášení výzev TWINNING a TEAMING Phase 2


Evropská komise vydává dvě nové výzvy na podporu výzkumných institucí s celkovým rozpočtem až 30 milionů eur.  »»» 

Veřejná soutěž EXPRO


Dne 15. 5. 2018 vyhlásila Grantová agentura ČR veřejnou soutěž ve výzkumu, vývoji a inovacích na podporu grantových projektů excelence v základním výzkumu. Přihlášky je možné podávat do 28. 6. 2018.  »»» 

Veřejná soutěž v podprogramu INTER-VECTOR


30. 4. 2018 vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) třetí veřejnou soutěž ve výzkumu, vývoji a inovacích v podprogramu INTER-VECTOR (LTV19) pro podání návrhů projektů mezinárodní spolupráce. Uzávěrka pro odevzdávání návrhů projektů je 22. června 2018.

Zaměření: posílení zastoupení českých vědců v řídicích orgánech nevládních organizací mezinárodního charakteru zabývajících se výzkumem a vývojem.  »»» 

Česko-polské výzkumné projekty


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo výzvu k podávání návrhů společných česko-polských výzkumných projektů s dobou řešení 2019-2020. Cílem je napomáhat navazování kontatků a rozvoji spolupráce partnerských zemí v oblasti výzkumu a vývoje formou dotace určené na mobilitu výzkumných pracovníků spolupracujících na řešení mezinárodních projektů základního výzkumu.  »»» 

Zveme vás na Veletrh vědy 2018!


Veletrh_vedy_100x100.jpg

„Nechte se vtáhnout do tajů vědy“ od 7. do 9. června 2018 na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech, jak radí slogan 4. ročníku Veletrhu vědy 2018.

Přijďte zakusit vědu všemi smysly, uvidíte, co možná vaše oči ještě neviděly, uslyšíte, co jste ještě neslyšeli, vyzkoušíte si leccos na vlastní kůži, prostě přičichnete a vychutnáte si 3 dny vědeckých experimentů, workshopů, expozic, přednášek a výstav.  »»» 

Česko-čínské výzkumné projekty


Dne 27. 4. 2018 vyhlásilo MŠMT výzvu k podávání česko-čínských návrhů projektů spolupráce ve výzkumu, vývoji a inovacích na podporu mobility výzkumných pracovníků s dobou realizace 2019–2020. Výzva je vyhlašována ve spolupráci s ministerstvem pro vědu a technologie Čínské lidové republiky.

  • Podpora: institucionální podpora formou dotace v programu V19CHINA-MOBILITY.
  • Uchazeč: výhradně výzkumná organizace podle článku 1.3. písm.
     »»» 

Spolupráce s Argentinou


V rámci mezinárodní spolupráce v oblasti průmyslového výzkumu a vývoje byla otevřena nová výzva programu EUREKA, a to pro spolupráci s Argentinou. Do výzvy pod iniciativou GlobalStars je zapojeno 5 států: Česká republika, Finsko, Izrael, Španělsko a Turecko.  »»» 

Česko-ukrajinské výzkumné projekty


Výzva k podávání návrhů společných česko-ukrajinských výzkumných projektů s dobou řešení 2019–2020  »»» 

Česko-francouzské výzkumné projekty


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k 2. 4. 2018 vyhlásilo výzvu na podávání návrhů společných česko-francouzských výzkumných projektů.
 »»» 

Česko-německé výzkumné projekty


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje výzvu k podávání návrhů společných česko-německých výzkumných projektů s dobou řešení 2019-2020 v souladu s Dohodou mezi vládou České a Slovenské federativní republiky a vládou Spolkové republiky Německo o vědeckotechnické spolupráci.  »»» 

Česko-rakouské výzkumné projekty


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vyhlásilo výzvu na podávání návrhů česko-rakouských výzkumných projektů.  »»» 

GAČR: Podpora ERC žadatelů (juniorské granty)


Skupina grantových projektů GA ČR „Podpora ERC žadatelů“ je určena řešitelům juniorským grantů GA ČR ze všech vědních oborů, kteří díky ní mají možnost vycestovat na pracoviště, kde se podobný projekt podpořený ERC již řeší.

Navrhovatelem grantového projektu „Podpora ERC žadatelů“ může být pouze řešitel běžícího projektu nebo ukončeného projektu ze skupiny grantových projektů „Juniorské granty“.  »»» 

Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová na návštěvě Ústavu termomechaniky


Dne 9. března 2018 navštívila Ústav termomechaniky předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová v doprovodu místopředsedy Jana Řídkého, členky Akademické rady Taťány Petrasové, tajemnice I. vědní oblasti Ivy Raitermanové a vedoucího mediálního odboru Kanceláře AV ČR Jana Martinka. Návštěva byla uskutečněna v rámci cyklu návštěv předsedkyně v ústavech první vědní oblasti.  »»» 

Veřejná soutěž programu INTER-EXCELLENCE


7. března 2018 vyhlásilo MŠMT veřejnou soutěž v podprogramu INTER-ACTION LTAUSA18 programu INTER-EXCELLENCE, který se soustředí na projekty mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji se zaměřením na česko-americkou spolupráci. Návrhy lze podávat od 8. března do 30. dubna 2018. V soutěži bude rozdáno až 250 milionů Kč.  »»» 

Čtvrtá veřejná soutěž programu EPSILON


28. února 2018 vyhlásila TAČR čtvrtou veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje EPSILON. Očekávají se návrhy projektů zaměřené mimo jiné na definované prioritní výzkumné cíle relevantních rezortů a dále např. na Průmysl 4.0 a autonomní mobilitu. Soutěžní lhůta končí dne 12. 4. 2018.  »»» 

Druhá výzva MŠMT – předaplikační výzkum pro ITI


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo dne 22. února 2018 výzvu Předaplikační výzkum pro ITI* II v priortiní ose 1 Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV). Žádosti je možné podávat do 17. července 2018.  »»» 

Nové soutěže GA ČR


Grantová agentura ČR (GA ČR) dne 27. 2. 2018 vyhlásila veřejné soutěže na podporu standardních, juniorských a mezinárodních výzkumných projektů s předpokládaným počátkem řešení v roce 2019. V průběhu druhého čtvrtletí roku 2018 plánuje vyhlásit první veřejnou soutěž v rámci nové podpory excelentního výzkumu EXPRO.
 »»» 

Dotace na dlouhodobý koncepční rozvoj VO


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo výzvu k podávání žádostí o poskytnutí dotace na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumných organizací na základě zhodnocení jí dosažených výsledků.  »»» 

Výzva CERIC-ERIC


Konsorcium středoevropských výzkumných infrastruktur CERIC-ERIC otevřelo výzvu pro předkládání multidisciplinárních projektů s tematickým zaměřením na materiálový výzkum, biomateriály a nanotechnologie. První návrhy je třeba odevzdat do 1. března 2018.  »»» 

4. výzva v podprogramu INTER-EUREKA


Ke 31. lednu 2018 vyhlásilo MŠMT 4. národní výzvu ve výzkumu, vývoji a inovacích INTER-EUREKA LTE218 pro podávání projektů mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji – EUREKA.

Cílem podprogramu INTER-EUREKA LTE je podpora mezinárodní spolupráce malých, středních a velkých podniků, které ve své podnikatelské činnosti mají rovněž aktivity výzkumu a vývoje, a jejich spolupráci s univerzitami, výzkumnými organizacemi a centry.

Uzávěrka pro tuto výzvu je 27. března 2018.  »»» 

13. kolo grantové soutěže IT4Innovations


Národní superpočítačové centrum IT4Innovations vypsalo 1. února 2018 již 13. kolo veřejné grantové soutěže, kde mohou výzkumníci žádat o výpočetní zdroje superpočítačů Salomon a Anselm, a to až do 29. března 2018.

Centrum IT4Innovations nabízí zaměstnancům akademických a výzkumných institucí s pobočkou v České republice a osobám, které se podílejí na realizaci výzkumného grantu z veřejných zdrojů České republiky, možnost využít výpočetní zdroje o celkové velikosti 48 mil. normalizovaných jádrohodin.  »»» 

Národní centra kompetence – spolupráce s aplikační sférou


V květnu 2017 schválila vláda program s názvem Národní centra kompetence, který má provázat dosavadní výzkumná centra do jednoho integrovaného systému a přispět k financování aplikovaného výzkumu v České republice po roce 2020, kdy ubudou peníze z evropských fondů. Technologická agentura ČR oznámila vyhlášení první veřejné soutěže na 28. 3. 2018.  »»» 

Výběrové řízení Fondu rozvoje CESNET


Rada Fondu rozvoje sdružení CESNET vyhlašuje první výběrové řízení pro rok 2018 na rozvojové projekty v oblasti podpory pokročilých aplikací využívajících e-infrastrukturu CESNET a v oblasti výukové a výzkumné činnosti, která využívá CESNET.  »»» 

Modelování, identifikace a numerické řešení kmitavých systémů

Přednáška - 17. ledna 2018 (středa), 10:00-12:00
Jan Kozánek

Česká společnost pro mechaniku a Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i.
v rámci přednáškového cyklu Seminář Ústavu termomechaniky si Vás dovoluje pozvat na přednášku

Modelování, identifikace a numerické řešení kmitavých systémů

Ing. Jan Kozánek, CSc, Ústav termomechaniky AV ČR, v.v.i., Praha

Sylabus přednášky:
Matematický model lineárních a diskrétních dynamických systémů – soustava obyčejných  »»» 

Výzvy OP PIK – harmonogram na rok 2018


Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo ke dni 29. 12. 2017 harmonogram výzev v operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) pro rok 2018.

V oblasti výzkumu a vývoje budou v tomto programu v roce 2018 vyhlášeny následující výzvy:

V. Výzva Potenciál (vyhlášení v lednu 2018)

– založení nebo rozvoj center průmyslového výzkumu, vývoje a inovací.

I. Výzva Proof of Concept - finanční nástroj (vyhlášení v lednu 2018)  »»» 

Výzva OP PIK – Inovační vouchery


Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlašuje v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) výzvu III. programu podpory Inovační vouchery. Cílem programu podpory je rozvoj komunikace a sdílení poznatků a know-how mezi podnikovou a výzkumnou sférou.  »»» 

Vyhlášení 4. veřejné soutěže v programu EPSILON


Technologická agentura ČR (TA ČR) informuje, že 28. 2. 2018 bude vyhlášena 4. veřejná soutěž Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje EPSILON.  »»» 

Portál EuCalls.net – přehled evropských dotačních příležitostí


Portál EuCalls.net zprostředkovává aktuální informace o vyhlášení či otevření dotačních příležitostí a různých nástrojů podpory, které poskytuje Evropská unie. Jde o největší databázi svého druhu, která umožňuje vyhledávat příležitosti podle oblastí zájmu, programů, časového období nebo blížících se uzávěrek.  »»» 

Evolution and Verification of a Kinematic Hypothesis for Splitting of the Strain Energy

Přednáška - Čtvrtek 25. ledna 2018, 14:00–16:00
Prof. Herbert A. Mang, Vienna University of Technology, Austria

Splitting of the strain energy into its “non-membrane” and membrane percentage provides insight into the load-carrying mechanism of structures, subjected to proportional loading. It may be useful, for example, for sensitivity analysis of the initial post-buckling behavior of beams, arches, plates, and shells, and assemblies of such structures. The task of this work is to determine this percentage without computing insignificant numbers such as the values of the strain energy and its membrane part.  »»» 

GA ČR vyhlašuje nový program pro excelentní základní výzkum


V roce 2018 Grantová agentura České republiky (GA ČR) vyhlásí veřejnou soutěž v rámci nové skupiny grantových projektů excelence v základním výzkumu EXPRO.

Cílem nové skupiny grantových projektů EXPRO je podporovat výzkumné týmy vedené špičkovou mezinárodně uznávanou vědeckou osobností nebo mladým vědeckým pracovníkem s přesvědčivým potenciálem pro excelenci, směřovat podporu tam, kde excelence už existuje nebo má naději vzniknout, a zvýšit tak kvalitu české vědy.  »»» 

Byly vyhlášeny nové výzvy Evropské rady pro inovace


Oficiálně se otevřely nové výzvy ve schématech, které budou nově spadat pod správu Evropské rady pro inovace. Jedná se o SME Instrument, Fast Track to Innovation a FET Open.

Evropská rada pro inovace plánuje ve své pilotní fázi podpořit více než tisíc projektů částkou ve výši 2,7 miliard eur. Tyto projekty by měly přinést zásadní a objevné inovativní nápady. Výzvy jsou vyhlášeny v následujících schématech.  »»» 

Odevzdávání průběžných a závěrečných zpráv za rok 2017


Byly zveřejněny termíny předkládání průběžných, dílčích a závěrečných zpráv pro projekty podpořené Grantovou agenturou ČR (GA ČR) a Technologickou agenturou (TA ČR). Technologická agentura také schválila posunutí termínu odevzdání Zprávy o implementaci výsledků.

Pro projekty Grantové agentury ČR byly v aplikaci pro podávání a správu grantových projektů (GRIS) zpřístupněny formuláře dílčích a závěrečných zpráv.

Termín pro odevzdání dílčích zpráv je 16. 1. 2018.  »»» 

Doporučené projekty ve výzvě OP VVV Excelentní výzkum


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zveřejnilo v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání první část seznamu doporučených projektů k podpoře z OP VVV ve výzvě č. 02_16_019 Excelentní výzkum.  »»» 

Seznam projektů podpořených GA ČR


Grantová agentura České republiky ukončila hodnocení návrhů projektů přijatých do soutěží vyhlášených v roce 2017 a zveřejnila seznamy projektů, které uspěly ve veřejných soutěžích. Úspěšnost letošních projektů byla přibližně 27 %.

Toto rozhodnutí je přijato s podmínkou, že zákonem o státním rozpočtu České republiky na rok 2018 budou Grantové agentuře České republiky přiděleny účelové prostředky ve výši schválené RVVI a vládou ČR.  »»» 

Nové výzvy Horizon Prizes


Horizon Prizes jsou motivační ceny, kterými Evropská komise podporuje inovativní řešení ve vybraných oblastech. Nástroje řešení nejsou dopředu určené a inovátoři mají absolutní volnost v hledání nejlepšího možného řešení.  »»» 

Výběrové řízení na pozici vědeckého pracovníka nebo postdoktoranda v oddělení termodynamiky


Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i., vyhlašuje výběrové řízení na pozici vědeckého pracovníka nebo postdoktoranda v oddělení D2 – Termodynamika.  »»» 

Research on synthetic jets

Přednáška - 6. prosince (středa), 10:00-12:00
Doc. Ing. Zdeněk Trávníček, CSc.

Synthetic jets are fluid flows which are generated from periodically oscillating fluid. In spite of zero time-mean flux at the actuator, a non-zero time-mean jet flow can be generated (synthesized) from a train of individual fluid “puffs”. These flows have many perspective applications such as active control of flowfields and thermal fields (external and internal aerodynamics, cooling, mixing, etc.). The basic advantage is the simplicity – neither fluid source (compressor, blower, pump) nor supply piping is required.  »»» 

Příbramský deník.cz, 13. 11. 2017, Den otevřených dveří v Ústavu termomechaniky v Novém Kníně


AV_TVT_logo_v_barve_s_nazvem.jpg

V sobotu 11. listopadu navštívila stovka návštěvníků Aerodynamickou laboratoř v Novém Kníně.
Detašované pracoviště Ústavu termomechaniky AV ČR nabídlo v rámci Dnů otevřených dveří prohlídku zdejších tří laboratoří, Laboratoře vnitřních proudění, Laboratoře aerodynamiky prostředí a Laboratoře sdílení tepla a hmoty.  »»» 

Modelling of yield surface distortion in the finite strain range

Přednáška - 15. listopadu (středa), 10:00-12:00
Prof. A.V. Shutov, Lavrentyev Institute of Hydrodynamics, Novosibirsk State University

The talk is devoted to the phenomenological modelling of the stress response of metallic materials subjected to non-proportional loading conditions. As a preliminary step, a class of two-dimensional rheological models is introduced, capable of capturing the initial and strain-induced anisotropies of the analyzed material.  »»» 

Workshop Energy Industry in a Broader Context (30. listopad 2017, Praha)

Konference - Akademie věd ČR, Národní 3, Praha, místnost 205, 9:00-16:00

„Connecting academia, commerce and government to shape our energy future“

Workshop Energy Industry in a Broader Context (Energetika v širších souvislostech) je kolaborativní workshop, jehož účastníky jsou vědci, zástupci průmyslu, profesních organizací a státní správy, kteří společně diskutují budoucnost energetiky a vliv její očekávané transformace na životní prostředí, ekonomiku, veřejné zdraví či vnímání veřejností. Cílem je prodiskutovat rizika, omezení a příležitosti pro výzkum energetických technologií budoucnosti.  »»» 

Deformation-Induced Anisotropy in Porous Metals: Constitutive modeling and computational issues

Přednáška - 14. listopadu (úterý), 10:00-12:00
Prof. Nikolaos Aravas, Department of Mechanical and Industrial Engineering, University of Thessaly, Greece

A constitutive model for a porous metal subjected to general three-dimensional finite deformations is presented. The model takes into account the evolution of porosity and the development of anisotropy due to changes in the shape and the orientation of the voids during deformation. The pores are initially ellipsoidal and distributed randomly in an elastic-plastic matrix (metal). Under finite plastic deformation, the voids are assumed to remain ellipsoids, and to change their volume, shape, and orientation.  »»» 

Pravidelná výzva COST


Byla vyhlášena nová výzva k podávání žádostí o grant v rámci Evropské spolupráce na poli vědy a technologie (COST).

Pravidelné výzvy k podávání žádostí o grant se vyhodnocují vždy na jaře a na podzim. Žádosti o financování z programu COST je možné podávat na projekty přispívající k rozvoji vědeckého, technologického, ekonomického, kulturního a společenského vědění. Vítané jsou zejména multi- a interdisciplinární projekty.  »»» 


Footer menu

© 2008 – 2018 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.     Facebook  YouTube  RSS