Zahlavi

Vedení Akademie věd jednalo s Andrejem Babišem v Dolních Břežanech

Vedení Akademie věd jednalo s Andrejem Babišem v Dolních Břežanech

Mon Aug 20 15:36:06 CEST 2018

Premiér Andrej Babiš navštívil 20. srpna světově unikátní laserové pracoviště ELI Beamlines v Dolních Břežanech, které je výzkumným centrem Fyzikálního ústavu AV ČR. Provázelo ho tam kompletní vedení Akademie věd: předsedkyně Eva Zažímalová i místopředsedové Jan Řídký, Zdeněk Havlas a Pavel Baran. Premiér s nimi diskutoval o dalším provozu infrastruktury. Zajímal se především o dlouhodobou udržitelnost a přínos ELI Beamlines v rámci mezinárodní vědecké komunity.

Po uvítání v atriu budovy proběhla krátká prezentace centra, kterou přednesl manažer ELI Beamlinse Roman Hvězda. „ELI je prvním ESFRI projektem, který je realizován v nových členských zemích Evropské unie,“ informoval Roman Hvězda. Ze tří stovek pracovníků ELI je 52 vědců ze zemí EU, 43 mimo EU.

V ELI Beamlines provázel premiéra Andreje Babiše vědec Georg Korn (vpravo) i místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas (vlevo)

Na návštěvnické galerii pak šéf oddělení experimentálních programů ELI Georg Korn představil předsedovi vlády experimentální a aplikační možnosti superlaseru. Andrej Babiš se ptal na využití nových zobrazovacích technik v humánní medicíně, ale i na nové možnosti diagnostiky poruch staveb a mostních konstrukcí. „Vesmír je daleko, ale to, co mne skutečně zajímá, je lidské zdraví, kvalita vody a potravin,“ s nadsázkou komentoval premiér aplikační možnosti unikátního laserového centra.

Příslib diplomatické podpory

Následná diskuse se zaměřila na budoucí plány centra a zejména jeho finanční udržitelnost.  Premiér přislíbil i určitou diplomatickou podporu při vytváření ERICa, což je konsorcium zemí, které se budou podílet na budoucím financování centra a využívání jeho výzkumných kapacit.

ELI Beamlines má ambice stát se nejmodernějším výzkumným centrem na světě. V současné době je vybavováno špičkovými technologiemi: v červenci slavnostně spustilo petawattový laserový systém L3-HAPLS a během září se očekává příjezd 10 petawattového nejvýkonnějšího laseru na světě. ELI Beamlines je jedním ze tří pilířů (společně s centry realizovanými v Maďarsku a Rumunsku) celoevropské výzkumné infrastruktury.

Související články:

Eurokomisař Moedas navštívil laserovou mocnost ELI Beamlines

Skafandry a unikátní technologie v Dalních Břežanech

Připravil: Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR