Intranet English

Aktuality

Barbora Heřmanovská zvítězila na Studentské vědecké konferenci 1. LF (28.6. 2018)

Barbora Heřmanovská z oddělení Molekulární neurobiologie získala 1. místo za přednášku: „In vivo model fokální kortikální dysplázie na podkladě somatické mutace v mTOR signální kaskádě – nová cesta k porozumění mechanismů epileptogeneze“ v rámci Studentské vědecké konference 1. lékařské fakulty.

 

 

 

40. celostátní přehlídka SOČ (20.6. 2018)

V neděli 17.6. 2018 v Olomouci vyvrcholila 40. celostátní přehlídka SOČ (středoškolská odborná činnost) vyhlášením vítězů všech kategorií a předáním cen. Letos se soutěže zúčastnili autoři 1 692 odborných prací ze středních škol a gymnázií z celé České republiky, z nichž se téměř 280 probojovalo do celostátního finále. Dle hodnocení porotců je možné 21% obhajovaných prací označit  za mimořádné.

V kategorii Zdravotnictví je pravidelně vyhlašovaná Cena ředitele Fyziologického ústavu AV ČR. 1. místo v této kategorii obsadil Alexandr Zarivnij (Církevní gymnázium Německého řádu, Olomouc) se svou prací: Inhibice glutamátové excitotoxicity v glaukomu lipozomy. Na 2. místě se umístila Kateřina Kudličková (Gymnázium Brno-Řečkovice) s prací: Tajemné proteiny z RNFT rodiny v mezibuněčné signalizaci a nádorech II a na 3. místě byla Veronika Slonková ( Gymnázium Šlapanice) s prací: Genetická predispozice EMMPRINu/CD 147, MMP-9 TIMP-2 a faktoru V Leiden u pacientů s chronickým žilním onemocněním. Všem vítězům srdečně gratulujeme a přejeme hodně energie do další práce!

Videozáznam předávání cen

Více o soutěži


Kategorie Zdravotnictví - 1. místo: Alexandr Zarivnij

Rekordní zájem o stáže Otevřené vědy. Stáže FGÚ patří mezi pětici nejžádanějších! (13.6. 2018)

Na stáže pro středoškolské studenty v rámci projektu Otevřená věda se letos přihlásil rekordní počet zájemců. Celkem se přihlásilo 434 studentů, kteří podali 1028 přihlášek. Stáže v roce 2018 povede 96 lektorů z 35 ústavů Akademie věd ČR, kteří vypsali přes sto témat, z kterých si mohli středoškolští studenti vybírat. Stáže ve Fyziologickém ústavu patřily mezi 5 nejžádanějších (z celkem 116 nabízených):

1. Velká síla malých RNA – ÚMG

2. Diagnóza: rakovina zákeřná – Ing. Andrea Brázdová, Ph.D., Oddělení bioenergetiky, FGÚ

3. Mikrobiom trávicího traktu člověka – ÚŽFG

4. Sledování růstu a chování buněk hladkého svalu aorty ve statickém a dynamickém systému  – RNDr. Jana Musílková, CSc. Oddělení biometeriálů a tkáňového inženýrství, FGÚ

5. Víte, kde bereme energii? Přijďte to zjistit! – Mgr. Jana Kovalčíková, Oddělení bioenergetiky, FGÚ

Stánek FGÚ na Veletrhu vědy 2018 (11.6. 2018)

V minulém týdnu proběhl v PVA Letňany Veletrh vědy, kde se ústav veřejnosti prezentoval svým stánkem. Akce byla velmi úspěšná s rekordní návštěvností 24 tis. lidí za tři dny. Stánek FGÚ se svými rozšířenými aktivitami se setkal s velkým ohlasem návštěvníků. Zároveň se ústav prezentoval i v panelové diskusi "Léčba 21. Století“, kde vystoupili doc. Jakub Otáhal, Dr. Tomáš Mráček a Ing. Josef Prchal před zcela zaplněným sálem.

 

 

Aleš Stuchlík obdržel titul DSc. (28.5. 2018)

Aleš Stuchlík a dalších čtrnáct excelentních vědců převzalo 23. května na slavnostním ceremoniálu v prostorách Knihovny Akademie věd ČR titul „doktor věd“ (ve zkratce DSc.). Tento titul, který se uděluje od roku 2003, náleží mimořádným vědeckým osobnostem jako výraz jejich zvláště vysoké kvalifikace. Ocenění laureátům předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Titul „doktor věd“ představuje v současnosti v České republice nejvyšší vědeckou kvalifikaci v profesní kariéře vědce. Jedenáct z čerstvých nositelů titulu přitom působí na pracovištích Akademie věd ČR a čtyři na vysokých školách. Více


 

 

FGÚ získal grant PharmaBrain (25.5. 2018)

Fyziologický ústav se stal jako spoluřešitelské pracoviště účastníkem projektu PharmaBrain. Projekt se soustředí na roli glutamátergní neurotransmise u neuropsychiatrických a neurovývojových chorob v klinické praxi i experimentálních modelech. Tento směr výzkumu má na zúčastněných pracovištích dlouholetou tradici a vysokou reputaci na mezinárodní úrovni. Svým uspořádáním navazuje a kvalitativně posunuje předchozí úspěšná centra (Centrum Neuropsychiatrických Studií, Centrum Neurověd) a současně rozvíjí výsledky získané v řadě grantových projektů. Koncept je založen na translačním přístupu výzkumu v biomedicíně. Soustředí se na úzké propojení základního a klinického výzkumu zaměřeného na zlepšení znalostí o příčinách a mechanismech vzniku poruch CNS, které povedou k zlepšení diagnostiky a výběru optimálních terapeutických postupů.  Více

FGÚ získal grant v programu Horizont 2020 (21.5. 2018)

Fyziologický ústav se stal jako spoluřešitelské pracoviště účastníkem projektu (H2020 EPTRI) v programu Horizont 2020 zaměřeném na výzkumné infrastruktury. Cílem této infrastruktury je síť pracovišť zaměřených na inovativní translační výzkum v oblasti pediatrické medicíny a vývoje nových léčiv. Více

 

            

Veletrh vědy 2018 (9.5. 2018)

Zajímá Vás, jak vzniká epilepsie, Alzheimerova choroba, cukrovka nebo infarktu myokardu? Dokážete se orientovat ve vlastním těle? Víte, jak tikají vaše biologické hodiny a jakou máte paměť?

Navštivte stánek vědců z Fyziologického ústavu AV ČR. Ukážeme Vám, jak zkoumáme fungování lidského těla a jeho nemoci od molekuly po celý organismus. Čekají na vás praktické úkoly ze světa fyziologie a za vyluštění vědecké tajenky získáte odměnu. Těšíme se na vás na stánku Fyziologického ústavu AV ČR.

Veletrh vědy se koná od 7. do 9. června 2018 v PVA Letňany. Otevřeno je vždy od 10 do 18 hod. Vstup je zdarma, bez nutnosti rezervace.

Více informací


 

Metabolomika v klinickém výzkumu (16.4. 2018)

Ve dnech 10.–11. dubna 2018 proběhlo v Leidenu symposium organizované Leiden University (Nizozemsko) a firmou SCIEX (Francie) zaměřené na aplikaci metabolomiky v klinickém výzkumu a přírodních vědách. V rámci vyzvané přednášky vedoucího oddělení Metabolomiky doc. Ing. Tomáše Čajky, Ph.D. byly prezentovány nejnovější trendy v dané oblasti.


Zleva: Martin Giera, Cyrus Papan, Tomáš Čajka, Isabelle Kolher, Anita Hidasi a Thomas Hankemeier

Foto: zdroj SCIEX

SUMMER COURSE FOR MEDICAL STUDENTS (3.4. 2018)

Project Increasing the quality of education at Charles University and its relevance to the needs of the labor market

Reg. No. CZ.02.2.69/0.0./0.0/16_015/0002362

The one-week summer course on Advances in Selected Areas of Biomedicine for Students of Medical Faculties will be held in July 9-13, 2018.

The course will focus on acquiring new knowledge and practical experience with biomedical research. The aim is to increase the qualification of graduates of medical faculties of the Charles University in Prague in the field of biomedical research and to increase their interest in postgraduate education.

The course will take place in three Prague institutes of the Academy of Sciences of the Czech Republic (Institute of Physiology, Institute of Molecular Genetics and Institute of Organic Chemistry and Biochemistry) and will have both theoretical (lectures) and practical part (demonstrations).

The course is intended primarily for 1st and 2nd year students, it will be in English and its capacity is limited to 20 participants. Deadline for application is May 31. Applicants will be selected on a first come, first-serve basis. During the course, students will be provided accommodation and boarding.

The course is included in the program of the 2nd Faculty of Medicine within the project of the Ministry of Education, Youth and Sports entitled "Improving the quality of education in the UK" and its relevance to labor market needs.


PRELIMINARY PROGRAM


APPLICATION

 


 

Načíst další

© 2014 Fyziologický ústav AV ČR