Novinky
Dny otevřených dveří na pražském pracovišti 13. a 14. listopadu 2015
Pražské pracoviště Astronomického ústavu AV ČR na Spořilově, kde sídlí Oddělení galaxií a planetárních systémů, představí 13. a 14. listopadu 2015 pohled do zákulisí práce svých vědeckých skupin v přednáškách a rovněž nabídne pozorování oblohy dalekohledem z kopule a terasy. Dny otevřených dveří tak přinesou vskutku pestrý a velmi poutavý program. Rozhodně si je nenechte ujít!
Program:
Pátek 13. listopadu 2015:
- 9:30 a 11:00: Přednáška pro ZŠ "Pozorování vesmíru", doplněno pozorováním slunečních skvrn dalekohledem na terase nebo v případě zatažené oblohy města dalekohledem z kopule jako ukázka schopnosti různých dalekohledů.
- 16:00: Otevření Astronomického pavilonu, prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů, pozorování dalekohledy na terase a v kopuli.
- 16:30 až 20:30: přednášky pracovníků Oddělení galaxií a planetárních systémů
- 16:30: Michal Bursa - Proč je tak složité najít "teorii všeho"
Teorie všeho je obecně používaný pojem pro fyzikální teorii, která by obsáhla zákony pro všechny základní interakce hmoty na všech škálách od elementárních částic po galaxie a poskytla syntézu teorií kvantové mechaniky a obecné relativity. V přednášce se podíváme, zda lze nalézt sjednocující princip, který by propojil svět kvantové mechaniky a obecné relativity a na jehož základě by bylo možné teorii všeho postavit. Přitom vyplyne i proč teorie všeho ani po 90 letech hledání stále není na stole.
- 18:00: Jiří Svoboda - Objevy rentgenové astronomie - minulé i budoucí
Rentgenové okno do vesmíru bylo otevřeno před více než půl stoletím a přineslo spoustu nečekaných objevů, od neutronových hvězd až po bizarní černé díry s hmotností miliardkrát převyšující hmotnost Slunce. Co se astronomům podařilo za uplynulá desetiletí zjistit o těchto objektech a co dalšího nás zajímá? Povíme si, jaké odpovědi může přinést nová rentgenové mise plánovaná Evropskou kosmickou agenturou, jejímž členem je i Česká republika.
A dále následuje až do 22 hodin pro zájemce vždy krátká úvodní prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů a pozorování noční oblohy dalekohledem, v případě zatažené oblohy pouze pozemských objektů. Za deště se nepozoruje.
Sobota 14. listopadu 2015
- 10:00: Otevření Astronomického pavilonu, prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů, pozorování dalekohledy na terase a v kopuli.
- 10:30 až 14:00: přednášky pracovníků Oddělení galaxií a planetárních systémů
- 10:30: Cyril Ron - Rotace Země a její sledování
Za posledních 100 let se přesnost určení orientace zemského tělesa v prostoru zlepšila o 3-4 řády. Představíme metody, které tento pokrok umožnily a ukážeme současné geovědní aplikace těžící z této přesnosti. - 12:00: Bruno Jungwiert - Odkud přilétlo Slunce?
Přednáška pojedná o historii a budoucnosti dráhy Slunce v naší Galaxii. - Od 10 do 14 hodin bude také možné pozorovat dalekohledy z kopule a terasy - Slunce se slunečními skvrnami a také využijeme výhledu na Prahu na pozorování města. V případě zatažené oblohy budou na programu pouze pozemské objekty jako ukázka schopnosti různých dalekohledů. Za deště se nepozoruje.
- Od 10 do 12 hodin také program pro děti ve znamení "rodiče na přednášku, děti zabavíme".
Po celou dobu konání bude k vidění výstava "Ondřejovská hvězdárna ve fotografii Vlastimila Vojáčka". Na přednášky pro školy 13.11. dopoledne je nutné se objednat. Na ostatní program se objednávat nemusíte, ale rezervaci vám můžeme zajistit.
Kontakt: Pavel Suchan, email: suchan@astro.cz, tel: 226 258 411, 737 322 815
... a můžete se také těšit
V prodeji bude knížka SPOŘILOV – NEJVĚTŠÍ ZAHRADNÍ MĚSTO VELKÉ PRAHY (V. Czumalo, F. Rejl, A. Jungmann, vydavatel Prostor – architektura, interiér, design, o.p.s, formát: A5, rozsah 96 stran) za sníženou cenu 150 Kč.
Úvodní studie seznamuje čtenáře s vývojem prvorepublikového zahradního satelitu v kontextu se vznikem a výstavbou zahradních měst v Evropě i u nás, s jeho urbanismem a architekturou. Studie je doplněna informací o historii stavebního družstva Spořilov. Část druhá se věnuje příkladům základních typů rodinných domů a veřejným objektům (náměstí, kostel, škola, sokolovna, zdravotní středisko). Závěr tvoří medailony vybraných osobností (architektů, výtvarníků, stavitelů), které působily při výstavbě zahradního města, a seznam vybraných osobností, které na Spořilově žily, nebo žijí, případně zde zanechaly své dílo. Kniha, která ukazuje čtvrť také na unikátních leteckých záběrech, včetně areálu Akademie věd s Astronomickým ústavem AV ČR, připomíná minulost i přítomnost zahradního města při příležitosti 90. výročí založení stavebního družstva Spořilov.