21.století, 24.7.2018.
V neděli začala na brněnském výstavišti...
Výzkumní pracovníci Fyzikálního ústavu AV ČR a Vídeňské univerzity pracují společně na nových heterostrukturách grafenu na diamantu v rámci projektu podporovaného GA ČR a Rakouským vědeckým fondem (FWF). Zatímco zakázaný pás 5,5 eV v diamantové elektronické struktuře vede k elektrickému odporu až 1018 Ωm, grafen naopak na Fermiho hladině nemá zakázaný pás energií, takže se chová jako polokov s mimořádnými elektronickými transportními vlastnostmi. Různé konfigurace grafenu na diamantu jsou připravovány tepelně aktivovaným katalytickým procesem a výsledné elektronické vlastnosti, materiálové složení a atomární struktura jsou zkoumány s cílem pochopit, co se stane, když jsou tyto dvě extrémní formy uhlíku v těsné blízkosti a ukázat cestu k praktickým aplikacím v moderní elektronice. Výsledky tohoto společného výzkumu byly prezentovány jako přednáška na 9. mezinárodní konferenci o nanomateriálech - Nanocon 2017 - v Brně. Příspěvek Semira Tulice na téma “Catalytic Reaction of Nickel Films with Diamond” byl vybrán jako nejlepší prezentace a získal cenu Dr. Tasila Prnky pro autory do 33 let.
Na konferenci byl také oceněn příspěvek Štěpána Potockého na téma „Histology and Micro-CT Study of Diamond-coated Metal Bone Implants”, který získal třetí místo v soutěži o nejlepší poster. Příspěvek byl výsledkem spolupráce Fyzikálního ústavu AV ČR s Fyziologickým ústavem AV ČR a Lékařskými fakultami Univerzity Karlovy v rámci projektu Agentury pro zdravotnický výzkum.
Dále byl oceněn čestným uznáním posterový příspěvek Mariána Vargy na téma „Polycrystalline diamond films for optical and photonic applications“, na kterém se podílel výzkumný tým Lukáše Ondiče v rámci juniorského projektu GA ČR a byl spolufinancován projektem MŠMT COST.