Empiricky podložená komplexní sociologicko-politologická analýza naznačeného fenoménu neomezující se např. na deskripci volebních výsledků, změny ve stranickém vedení atd., ale i na historické podhoubí komunistického hnutí v ČR zejména s ohledem na následující problémové okruhy: (a) Povaha a případná dynamika antisystémové identity KSČM, (b) Hodnotové a sociodemografické ukotvení elektorátu KSČM na základě rozsáhlého empirického šetření po (předpokládaných) parlamentních volbách v r. 2010 (c) vnitřní strukturální předpoklady, politické strategie a proměny politické ideologie KSČM.
Empirically founded and complex sociologic – politological analysis of outlined phenomenon, not limited e.g. to the description of electoral results, the changes in party leadership etc., but also to the historical ground for communist movement in Czech Republic, mainly with respect of following problematic spheres: (a) The nature and prospective dynamics of anti-systemic identity of KSČM, (b) The value and sociodemographical anchorage of KSČM electorate based on broad empiric research after (presumed) parliamentary elections in the year 2010 (c) internal structural presumptions, political strategies and the changes of KSČM political ideology.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 7, zobrazeno 1 - 7)
Článek se zaměřuje se na vývoj postojů české veřejnosti vůči EU od 90.let po současnost. Vychází z velkého množství sociologických výzkumů, které se zabývají různými aspekty vztahu české veřejnosti vůči evropské integraci (míru informovanosti, vnímané výhody i rizika integrace, postoj k přijetí společné evropské měny, dopady vstupu ČR do EU, spokojenost se členstvím v EU aj.)
Vysoká škola CEVRO Institut vydala sborník ze stejnojmenného semináře, který se uskutečnil v listopadu 2009. Sborník obsahuje příspěvky vystupujících, kteří se zaměřují mj. na hodnocení stavu dnešní společnosti v Čechách a bývalém východním Německu, shrnují sociologická šetření na téma Češi a komunismus nebo hodnotí reflexi období před rokem 1989 v dnešním školství či literatuře.
Příspěvek byl zaměřen na proměnu názorů české veřejnosti na minulý a současný režim i nejrůznější další aspekty soukromého i veřejného života. Na základě výsledků sociologických průzkumů mj. konstatuje, že neexistuje žádná homogenní ani konzistentní paměť národa ve vztahu ke komunismu.
Následující text představuje výsledky sociologického šetření, které provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., (CVVM) ve dnech 31. 8. – 7. 9. 2009. Toto rozsáhlé terénní šetření mapovalo postoje a mínění veřejnosti k vybraným tématům a otázkám, které se dotýkaly dvacátého výročí listopadové revoluce v roce 1989. Průzkumu se zúčastnilo 1046 respondentů starších patnácti let.
Text popisuje některé aspekty volebního rozhodování v moderních masových demokraciích, zejména pak téma (ne)kompetence voličů respektive problém racionality politického publika, které vytváří veřejné mínění.
V podmínkách meziválečného Československa je mimořádně obtížné přesně popsat pravo-levou polarizaci v politice. Ještě obtížnější je definovat prosystémovou a antisystémovou politiku, přinejmenším ve vztahu k institucím. Ideologické antagonismy byly podvázány mechanismem stranické soutěže, který se opíral o vynucený konsensus. Takzvané státotvorné strany byly přimknuty k politickému středu a silná antisystémová opozice znemožňovala demokratickou alternativu.
Book in broad historical, social and political context analyzes the main characteristics and the position of the Communist Party of Bohemia and Moravia in the Czech political system after 1989. It examines the nature and dynamics in time the anti-system identity, the historical development of conditional party, its program and policy objectives, as well as group interests and shared values that it represents.
Facebook
Twitter
Tweets by Sociologicky
Newsletter