AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Ústav teoretické a aplikované mechaniky

se zabývá teoretickým a experimentálním výzkumem v oboru mechaniky tuhé fáze (s převažujícím zaměřením na stavební konstrukce) a je orientován zejména na dynamiku konstrukcí (stochastickou dynamiku, aerodynamiku, aeroelasticitu), nelineární mechaniku, mechaniku materiálů (klasických i neklasických), mechaniku porušování, mikromechaniku, biomechaniku a mechaniku zemin, na analýzu vlastností konstrukcí, jejich elementů i jejich spolehlivosti.

 

Více zde...

ustav_na-web_smaller.png

 

Solution of the MD Fokker-Planck eq. ...

4.10.2018

Přednášku s názvem Solution of the multi-dimensional Fokker-Planck equation by means of Finite Element Method přednese Ing. Jiří Náprstek, DrSc. (ÚTAM AV ČR) v Praze, 12. prosince 2018

více zde

Seminář: Bone fatigue fracture prevention by analysis of microdamage with TORATOM

31.10.2018

Dr. Geraldo Presbítero přednese dne 14. 11. 2018 ve 14:00, v zasedací místnosti Centra excelence Telč přednášku s názvem: Bone fatigue fracture prevention by analysis of microdamage with TORATOM. Presbítero aktuálně pracuje v Laboratoři rentgenové tomografie v rámci projektu Zvýšení konkurenceschopnosti Centra excelentního výzkumu v kraji Vysočina.
 

 

více zde

Týden vědy a techniky v ÚTAM a CET

26.10.2018

Dne 5. a 6. 11. 2018 se znovu otevřou dveře Ústavu teoretické a aplikované mechaniky a Centra excelence Telč široké veřejnosti. Návštěvníci budou mít opět možnost poslechnout si zajímavé přednášky a shlédnout neméně zajímavé science show. Program je vhodný pro všechny věkové kategorie.

Program v Praze naleznete zde.

Program v Telči naleznete zde.

Z kapacitních důvodů prosíme návštěvníky o registraci podle pokynů u jednotlivých akcí, které naleznete na stránkách TVT a v programech ke stažení výše.

Zároveň si Vás dovolujeme upozornit, že všechny akce jsou veřejné. Z jejich průběhu budou pořizovány fotografie a videozáznamy pro reportážní účely a propagaci festivalu Týden vědy a techniky AV ČR na webu a sociálních sítích. Pokud si nepřejete být na těchto záznamech, obraťte se přímo na naše kolegy v místě konání nebo tak učiňte zpětně na kontaktním emailu uvedeném v programu.

více zde

Volné pracovní místo - Lab. materiálových analýz

22.10.2018

Na naše pražské pracoviště přijmeme pracovníka pro mikroskopii stavebních materiálů do Laboratoře materiálových analýz ÚTAM AV ČR.

více zde

Ceny Akademie věd předány

18.10.2018

Ve vile Lanna v Praze se v úterý 16. října 2018 uskutečnilo předávání Cen AV ČR. Jak jsme již na našich stránkách psali, mezi oceněné patří také Ing. Jiří Náprstek, DrSc. a Ing. Radomil Král, Ph.D. z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, kteří získali cenu AV ČR v kategorii „A" (kategorii mimořádných výsledků výzkumu, experimentálního vývoje a inovací) za svou práci v teoretické a numerické mechanice.

více zde

Seminář: Basic concepts of solid-state NMR spectroscopy

17.10.2018

Přednášku s názvem Basic concepts of solid-state NMR spectroscopy přednese Dr. Tomaž Čendak ve středu 24. 10. 2018 v 10:00 v zasedací místnosti CET, Telč.

více zde

Seminář: Wind flow around a wind ...

4.10.2018

Přednášku s názvem Wind flow around a wind turbine system: wind tunnel tests přednese María Jiménez Portaz, PhD student Universidad de Granada v Praze, 22. listopadu 2018

více zde

Spolupráci 6 institucí v Telči stvrdilo memorandum

24.9.2018

Slavnostní událost na mezinárodní úrovni se odehrála v pátek 21. září 2018 v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Proběhl zde podpis memoranda o spolupráci šesti významných vzdělávacích a výzkumných institucí (Masarykovy univerzity, Dunajské univerzity v Kremži, Českého vysokého učení technického v Praze, Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Národního památkového ústavu a Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR).

více zde

Seminář: L. Ruiz-Huerta a Matea Ban

14.9.2018

Ve středu 26. září od 10:00, proběhne ve velké zasedací místnosti v Praze další ze seminářů ÚTAM.

10.00:  dr. Leopoldo Ruíz-Huerta  (vedoucí Národní laboratoře aditivní a digitální výroby v Mexiku), přednáška s názvem Design for Additive Manufacturing.

10.50:  Matea Ban (Technická univerzita Vídeň), příspěvek s názvem Preservation of Architecture: Results from the European Nano-Cathedral Project.

více zde

Chemická olympiáda v Solvayových lomech

12.9.2018

19. až 29. července 2018 probíhal v Praze a Bratislavě jubilejní padesátý ročník Mezinárodní chemické olympiády IChO 2018. Účastnilo se jí přes 300 nadaných studentů ze 76 zemí světa. Ti v rámci celodenní exkurze navštívili skanzen v Solvayových lomech, kde pro ně skupina kolem Dr. Válka připravila postery o historii, vývoji i současnosti vápenictví. Mladí chemici se dozvěděli informace o vápencích jakožto o základních surovinách používaných k výrobě vápna, o jejich těžbě a zpracování, stejně tak i historii vápenictví a vývoji jednotlivých typů anorganických pojiv. Nechybělo ani představení moderního výzkumu a projektů, kterými se naše skupina z ÚTAM zabývá. Součástí přednášky byly i praktické ukázky hašení vápna, jeho rozmíchávání a jednoduché aplikace. Tyto pokusy mladé olympioniky velice zaujaly. Často k nim měli řadu zvídavých otázek. Prezentace pro každou skupinu studentů tak obvykle končila živou diskusí. Mladí chemici se zde totiž mnohdy poprvé setkali s praktickými ukázkami z oblasti vápenictví a zpracování vápenců. Přednášky i celý program jim tak přinesl vhled do řemesla, ve kterém jsou využívány chemické procesy, které obvykle studují jen v teoretické rovině.

Petr Kozlovcev

více zde

ARCCHIP

Ve druhé polovině 90. let 20. století se začalo věnovat více pozornosti ochraně nemovitých památek a jejich integraci do života současné společnosti. Složitost problematiky kulturního dědictví vyžadovala mezioborový přístup. Systematicky se s ním začalo v roce 1995, kdy bylo založeno nové oddělení ÚTAM - Přidružené výzkumné centrum historických staveb a míst (ARCHISS - Associated Research Centre for Historic Structures and Sites) - spojením výzkumných pracovníků ze dvou ústavů Akademie věd. Tento vývoj dále pokračoval díky úspěchu v různých grantových soutěžích a nyní jsou do výzkumu zapojeni také vědci z dalších ústavů a vysokých škol a fungují dvě výzkumné jednotky - jedna v Praze a jedna v dalším městě světového dědictví - Telči.

 

více zde

Patrimonia

Patrimonia je výzkumný program určený pro mládež, díky kterému se studenti zejména středních škol mohou sami podílet na ochraně kulturního dědictví, vyzkoušet si vědeckou práci pod dohledem odborníků a nacházet zajímavá fakta a souvislosti z jejich okolí. Projekt si zároveň klade za cíl zdokumentovat a uchovat naše drobné kulturní dědictví - např. mizející rodinné památky (dopisy, deníky), ústní svědectví, staré cesty a další. Patrimonia využívá potenciál školních i jiných skupin mládeže, kteří svým sběrem dat s pomocí moderních informačních technologií mohou poskytnout detailní podklady pro vytvoření digitálního atlasu kulturního dědictví.

více zde

Mondis

MONDIS (zkratka anglického MONument Damage Information System) je výzkumný projekt zpracovávaný Katedrou kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky. Mezi hlavní cíle projektu náleží integrace stávajících znalostí a odborných podkladů z oblasti ochrany kulturního dědictví včetně posílení vzájemné spolupráce a výměna zkušeností. Projekt MONDIS je určen k podpoře profesionálních pracovníků zabývajících se stavebně-technickým stavem památkových objektů i návrhy na odpovídající opatření či stavební zásahy. K tomuto dochází s využitím znalostního systému určeného pro dokumentaci a analýzu poruch a poškození památkových objektů.

více zde

Climatic Wind Tunnel

Designed as a closed circuit with controlled wind velocity and temperature conditions. It consists of climatic and aerodynamic parts. While the aerodynamic part provides well-fitted conditions to study wind effects on scaled model of prototypes, an equipment of the climatic part is suited for investigation of influences of weather including the wind, temperature, rain and heat radiation. Using the cooling/heating exchanger, cycle temperature changing of the airflow is available in the whole tunnel within the range of -10 to 30 C in relatively short time period. Integral part of the tunnel equipment consists of instruments for airflow diagnostic, data acquisition system, direct pressure surface measurement, precise thermometry and of many other types of handy accessories for instant use. Workshops for manufacturing of testing models are available in the same building.

více zde

Calcarius

Stránky jsou věnovány historické výrobě vápna a souvisejícím vápenným technologiím, tradičnímu řemeslnému zpracování a uplatnění vápna ve stavebnictví. Hlavním zájmem je jejich komplexní poznání, materiálový výzkum a rekonstrukce historických dobových postupů. Společnou snahou je z rozličných pohledů upozornit na unikátní historické technologie, které byly v minulosti úspěšně používány, ale dnes jsou již z velké části zapomenuty. Stránky jsou budovány jako otevřené se snahou o postupné doplňování informací vážících se k danému tématu od širokého kolektivu odborníků z oborů výzkumu stavebních hmot, stavební historie, archeologie apod.

více zde