Intranet English

Aktuality

Fyziologický ústav patří k nejúspěšnějším žadatelům v projektu výzkumné spolupráce s USA (2.11. 2018)

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zveřejnilo výsledky veřejné soutěže VES18USA v programu mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji INTER-EXCELLENCE, podprogramu INTER-ACTION se zahájením řešení projektů v roce 2019. V soutěži bude podpořeno 46 projektů celkovou částkou 310 421 000 Kč. Nejúspěšnějšími žadateli byly Univerzita Karlova s šesti a Fyziologický ústav AV ČR se třemi podpořenými projekty. S 23 projekty uspěly ústavy Akademie věd ČR, 20 projektů budou realizovat vysoké školy a 3 projekty připadají na ostatní veřejné výzkumné instituce. Podrobné výsledky naleznete zde.

„Původní předpoklad byl 250 milionů. Vysoký počet kvalitních projektů byl pádným argumentem pro to, abychom alokaci navýšili o dalších 60 milionů. Opravdu vysoký zájem i kvalita projektů je o to více potěšující i vzhledem ke skutečnosti, že Spojené státy americké patří mezi klíčové strategické partnery České republiky v bilaterální výzkumné spolupráci,“ uvedl k vyhlášení výsledků pověřený náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Pavel Doleček s tím, že k navýšení budou mj. využity i nároky z nespotřebovaných výdajů na výzkum a vývoj resortu. Cílem soutěže je podpora spolupráce českých výzkumných pracovišť a jejich partnerských pracovišť v USA podle Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o vědecko-technické spolupráci ze dne 2. května 2008. Prostředky pokrývají náklady českého účastníka projektu. V USA neexistuje centrální zdroj financování česko-americké spolupráce. Partner si musí zajistit financování americké části spolupráce na projektu buď z prostředků vlastní instituce, příslušné grantové agentury, nebo z prostředků soukromých agentur/jiných zdrojů.

Barbora Heřmanovská zvítězila na Studentské vědecké konferenci lékařských fakult (24.10. 2018)

Barbora Heřmanovská z oddělení Molekulární neurobiologie získala první cenu v Preklinické a teoretické sekci na Studentské vědecké konferenci lékařských fakult České a Slovenské republiky za svůj výzkum na téma "In vivo model fokální kortikální dysplazie na podkladě somatické mutace v mTOR signální kaskádě - nová cesta k pochopení mechanismů epileptogeneze".


 

František Vyskočil obdržel Cenu předsedkyně AV ČR za popularizaci výzkumu (17.10. 2018)

V úterý 16. října 2018 v Lannově vile v Praze udělila předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová významným vědcům ceny Akademie věd ČR za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Cenu předsedkyně AV ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovaci obdržel prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc., prof. h. c., neurofyziolog a současně celoživotní popularizátor vědy v tištěných médiích, jako je časopis Vesmír, ale i v rozhlasových či televizních pořadech. „My sami se při propagaci vědy vzděláváme a sami se učíme, jak učit,“ konstatoval Vyskočil v děkovné řeči. Úplná zpráva

 

Pozvánka na přednášku "Hypertenze a chronické onemocnění ledvin - příčiny a důsledky" (18.9. 2018)

Dovolujeme si vás pozvat na další přednášku z cyklu "Lidské tělo ve zdraví i nemoci" s názvem "Hypertenze a chronické onemocnění ledvin - příčiny a důsledky". RNDr. Ivana Vaněčková, DSc. a prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc. představí experimentální výzkum hypertenze a léčbu nemocí ledvin. Místo a termín konání: 3. října 2018, 17:00, Akademie věd ČR, Národní 3. Doporučujeme rezervaci míst předem.  

David Kala obdržel ocenění za nejlepší poster (3.9. 2018)

David Kala získal ocenění za nejlepší poster na 13. Evropske epileptologicke konferenci ve Vidni, 26. - 30. srpna 2018. Poster: Parameters suitable as biomarker of postischemic epileptogenesis, autoři: David Kala, Jan Svoboda, Antonín Pošusta, Jiří Lisý, Vlastimil Šulc, Petr Jánský, Aleš Tomek, Petr Marusič, Přemysl Jiruška, Jakub Otáhal.


Barbora Heřmanovská zvítězila na Studentské vědecké konferenci 1. LF (28.6. 2018)

Barbora Heřmanovská z oddělení Molekulární neurobiologie získala 1. místo za přednášku: „In vivo model fokální kortikální dysplázie na podkladě somatické mutace v mTOR signální kaskádě – nová cesta k porozumění mechanismů epileptogeneze“ v rámci Studentské vědecké konference 1. lékařské fakulty.

 

 

 

40. celostátní přehlídka SOČ (20.6. 2018)

V neděli 17.6. 2018 v Olomouci vyvrcholila 40. celostátní přehlídka SOČ (středoškolská odborná činnost) vyhlášením vítězů všech kategorií a předáním cen. Letos se soutěže zúčastnili autoři 1 692 odborných prací ze středních škol a gymnázií z celé České republiky, z nichž se téměř 280 probojovalo do celostátního finále. Dle hodnocení porotců je možné 21% obhajovaných prací označit  za mimořádné.

V kategorii Zdravotnictví je pravidelně vyhlašovaná Cena ředitele Fyziologického ústavu AV ČR. 1. místo v této kategorii obsadil Alexandr Zarivnij (Církevní gymnázium Německého řádu, Olomouc) se svou prací: Inhibice glutamátové excitotoxicity v glaukomu lipozomy. Na 2. místě se umístila Kateřina Kudličková (Gymnázium Brno-Řečkovice) s prací: Tajemné proteiny z RNFT rodiny v mezibuněčné signalizaci a nádorech II a na 3. místě byla Veronika Slonková ( Gymnázium Šlapanice) s prací: Genetická predispozice EMMPRINu/CD 147, MMP-9 TIMP-2 a faktoru V Leiden u pacientů s chronickým žilním onemocněním. Všem vítězům srdečně gratulujeme a přejeme hodně energie do další práce!

Videozáznam předávání cen

Více o soutěži


Kategorie Zdravotnictví - 1. místo: Alexandr Zarivnij

Rekordní zájem o stáže Otevřené vědy. Stáže FGÚ patří mezi pětici nejžádanějších! (13.6. 2018)

Na stáže pro středoškolské studenty v rámci projektu Otevřená věda se letos přihlásil rekordní počet zájemců. Celkem se přihlásilo 434 studentů, kteří podali 1028 přihlášek. Stáže v roce 2018 povede 96 lektorů z 35 ústavů Akademie věd ČR, kteří vypsali přes sto témat, z kterých si mohli středoškolští studenti vybírat. Stáže ve Fyziologickém ústavu patřily mezi 5 nejžádanějších (z celkem 116 nabízených):

1. Velká síla malých RNA – ÚMG

2. Diagnóza: rakovina zákeřná – Ing. Andrea Brázdová, Ph.D., Oddělení bioenergetiky, FGÚ

3. Mikrobiom trávicího traktu člověka – ÚŽFG

4. Sledování růstu a chování buněk hladkého svalu aorty ve statickém a dynamickém systému  – RNDr. Jana Musílková, CSc. Oddělení biometeriálů a tkáňového inženýrství, FGÚ

5. Víte, kde bereme energii? Přijďte to zjistit! – Mgr. Jana Kovalčíková, Oddělení bioenergetiky, FGÚ

Stánek FGÚ na Veletrhu vědy 2018 (11.6. 2018)

V minulém týdnu proběhl v PVA Letňany Veletrh vědy, kde se ústav veřejnosti prezentoval svým stánkem. Akce byla velmi úspěšná s rekordní návštěvností 24 tis. lidí za tři dny. Stánek FGÚ se svými rozšířenými aktivitami se setkal s velkým ohlasem návštěvníků. Zároveň se ústav prezentoval i v panelové diskusi "Léčba 21. Století“, kde vystoupili doc. Jakub Otáhal, Dr. Tomáš Mráček a Ing. Josef Prchal před zcela zaplněným sálem.

 

 

Aleš Stuchlík obdržel titul DSc. (28.5. 2018)

Aleš Stuchlík a dalších čtrnáct excelentních vědců převzalo 23. května na slavnostním ceremoniálu v prostorách Knihovny Akademie věd ČR titul „doktor věd“ (ve zkratce DSc.). Tento titul, který se uděluje od roku 2003, náleží mimořádným vědeckým osobnostem jako výraz jejich zvláště vysoké kvalifikace. Ocenění laureátům předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Titul „doktor věd“ představuje v současnosti v České republice nejvyšší vědeckou kvalifikaci v profesní kariéře vědce. Jedenáct z čerstvých nositelů titulu přitom působí na pracovištích Akademie věd ČR a čtyři na vysokých školách. Více


 

 

Načíst další

© 2014 Fyziologický ústav AV ČR