Zahlavi

Věda fotogenická 2018 – i vědec může být umělec

Věda fotogenická 2018 – i vědec může být umělec

Fri Oct 26 12:51:00 CEST 2018

Více než dvě stovky snímků s vědeckým motivem se ucházely o prvenství v pátém ročníku soutěže Věda fotogenická. Autory fotografií jsou pracovníci Akademie věd ČR. Vítězné snímky odhalila 25. října 2018 vernisáž v Městské knihovně v Praze, výstava bude přístupná i návštěvníkům festivalu Týden vědy a techniky AV ČR.

První místo podle hlasování odborné poroty v hlavní kategorii Věda fotogenická získal snímek Aleny BraunovéÚstavu makromolekulární chemie AV ČR, který nese příznačný a optimistický název „Střípky naděje“. Vítězný snímek totiž zobrazuje polymerní nosič léčiv. Jeho úkolem je dopravit protirakovinné léčivo do místa nádoru, aniž by byly při transportu organismem poškozeny zdravé tkáně.


Vítězný snímek Aleny Braunové

Alena Braunová, která se svými fotografiemi soutěžila již v předchozích ročnících Vědy fotogenické, uspěla také ve vedlejší kategorii Československo objektivem vědců, do které se řadily snímky se vztahem k letošnímu 100. výročí založení Československa. Její vítězná fotografie Tatíček a syn zobrazující vlastnoruční podpis Jana Masaryka na obálce s dobovými známkami prvního prezidenta (oslava 96. narozenin TGM) se již mj. objevila v říjnovém čísle interního newsletteru AB / Akademický bulletin

Předání cen, které jsou spojené rovněž s drobnou finanční odměnou, se ujali předsedkyně odborné poroty a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová, Lenka Vostrá a Martin Bilej z Akademické rady AV ČR, ředitel Střediska společných činností AV ČR Tomáš Wencel a ředitelka Czech Press Foto Veronika Souralová.

Předsedkyně odborné poroty a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová vyzdvihla, že soutěž získává stále větší pozornost a mezi vědci z pracovišť Akademie věd ČR se úspěšně etablovala: „Ne všichni umělci mohou být vědci, ale každý vědec může být umělec.“


Předsedkyně odborné poroty a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová

Přihlášené snímky letos soutěžily v několika kategoriích. V první (Věda fotogenická) se o přízeň poroty ucházely fotografie s vědeckou tematikou – tedy snímky objektů vědeckého zkoumání, přístrojů používaných k výzkumu, fotografie části živé a neživé přírody, jevů či činností souvisejících s prací zaměstnanců pracovišť Akademie věd ČR. Ve druhé kategorii (Vědecká selfie) soutěžily selfie z každodenního pracovního života vědce či vědeckého kolektivu na pracovištích Akademie věd ČR. V třetí (Československo objektivem vědců) se představila volná tvorba vztahující se svým obsahem k výročí republiky. Dále byla udělena Cena Akademické rady AV ČRa Cena pro vítěze v online hlasování na webu soutěže.

Své snímky mohli lidé z pracovišť Akademie věd ČR hlásit od 1. května do 22. června 2018. Přihlášeno bylo celkem 211 fotografií od 67 zaměstnanců z 25 pracovišť.


Zleva: Lenka Vostrá z Akademické rady AV ČR, vítěž kategorií Vědecká selfie a online hlasování Igor Rončević z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, předsedkyně odborné poroty Markéta Pravdová a ředitel Střediska společných činností AV ČR Tomáš Wencel

Přehled ocenění
Ceny odborné poroty

Fotografie v kategorii Věda fotogenická


1. místo – Střípky nadějeAlena Braunová (Ústav makromolekulární chemie AV ČR)

2. místo – RozsivkaPetra Peer (Ústav pro hydrodynamiku AV ČR)

3. místo (sdílené) – Tajemství strusky, Krása struskyŠárka Křížová (Geologický ústav AV ČR)

4. místo – Není to had, je to sinice! Kateřina Sukačová (Ústav výzkumu globální změny AV ČR)

5. místo – Zvědavá vědaTomáš Ďuríček (Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR)


Fotografie v kategorii Vědecká selfie

1. místo – Znovuobjevení fosforuIgor Rončević (Ústav organické chemie a biochemie AV ČR)

2. místo – Pohledem chemika Petr Vodička (Ústav chemických procesů AV ČR)

3. místo – Pětadvacet selfie v zrcadlech bublin Radek Mikuláš (Geologický ústav AV ČR)


Fotografie v kategorii Československo objektivem vědců


1. místo – Tatíček a synAlena Braunová (Ústav makromolekulární chemie AV ČR)

2. místo (sdílené) – Oko do vědyBarbora Dupalová (Středisko společných činností AV ČR); Na václavským VáclavákuPetr Vodička (Ústav chemických procesů AV ČR)

3. místo (sdílené) 3. místo (sdílené) – Zima v PrazeAlexander Beliaev (Botanický ústav AV ČR); MetroVít Latzel (Botanický ústav AV ČR)


Ceny Akademické rady AV ČR

1. místo – Těšilo mě Barbora Veselá (Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR)

2. místo – Hezčí než v akváriu Lukáš Vejřík (Biologické centrum AV ČR)

3. místo – Létající sousoší Petr Zinke (Ústav dějin umění AV ČR)


Cena za on-line hlasování

1. místo – Znovuobjevení fosforuIgor Rončević (Ústav organické chemie a biochemie AV ČR)

U začátku soutěže Věda fotogenická stál spolek Věda žije! Společně s ním Vědu fotogenickou organizuje Středisko společných činností AV ČR, jehož ředitel Tomáš Wencel při předávání cen připomněl, že i letos má soutěž tři praktické výstupy: výstavu, oficiální kalendář Akademie věd ČR a Fotobanku AV ČR.

Úvodní carouselové foto v plném rozlišení: na snímku se členy Akademické rady AV ČR Markétou Pravdovou, Martinem Bilejem a Lenkou Vostrou vítězové Vědy fotogenické

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Licence Creative Commons