Naše socioložka Michaela Kudrnáčová odpovídala pro dnešní vydání Lidových novin na otázky na téma pnutí mezi prací a rodinou.
Ve článku Čeští muži se trápí například uvádí, že „matky konflikt mezi prací a rodinou vyřeší tím, že si práci vyberou tak, aby jim do rodiny nezasahovala. Zatímco otcové začnou pracovat více a průběžně vysoké nároky práce tlumí, až když do života rodiny začnou zasahovat příliš". Určitou míru pnutí mezi prací a rodinou se zřejmě vymýtit nepodaří nikdy, nicméně Kudrnáčová poznamenává: „Studie ukazují, že konflikt mezi prací a rodinou sice souvisí se zhoršeným zdravím a životní spokojeností, ale v lehčí formě neškodí.“ Zmiňuje také problematiku zapojení matek (případně otců primárně pečujících o dítě) na trhu práce: „Klíč k vyššímu zapojení matek na trhu práce je spatřován především v dostupné předškolní péči pro nejmenší děti. Nedávné dění kolem zajištění místa ve školkách pro dvouleté děti ale ukázalo, že na toto řešení si v České republice budeme muset ještě počkat.“
Článek představuje studii, na níž se podílí Sociologický ústav AV ČR, Masarykova univerzita, ekonomický institut CERGE-EI a agentury Median a Stem/Mark. Ta mimo jiné upozorňuje na problém přesčasů, jelikož stále více lidí je v práci déle, než kolik stanovuje jejich smluvní hodinový rámec. Konkrétně se ktomu přihlásilo 72 procent dotázaných.
Text je dostupný také v online verzi: lidovky.cz/noviny/nova-studie-pracovnim-vytizenim-trpi-muzi-vic-nez-zeny-ty-zase-casteji-pracuji-prescas-bez-odmeny.A181017_220845_ln_noviny_ele
Ilustrace: Lidové noviny
Facebook
Twitter
Tweets by Sociologicky
Newsletter