plakát pdf
Knihu The Paradox of Authenticity. Folklore Performance in Post-Communist Slovakia (University of Wisconsin Press, 2018) / Vrátiť folklór ľuďom (Sociologický ústav SAV, AKAmedia 2018) představí její autor a dále o ní promluví dva hosté: Miroslav Tížik (Sociologický ústav Slovenské akademie věd) a Petr Janeček (Ústav etnologie FF UK)
Co je reálné? Co je autentické?
Ve své poslední knize, která vychází souběžně v angličtině i ve slovenštině, se Joseph Grim Feinberg zabývá fenoménem „návratu k autentickému folklóru“ na Slovensku ve světle společenských změn uplynulých 30 let. Zkoumá jej v souvislosti s jedním z klíčových rysů modernity, jímž je – zdánlivě nevyhnutelný – sklon moderního individua zakoušet společenskou realitu jako něco nereálného: co je od nich odcizené či svým způsobem neautentické. Feinberg vychází z přesvědčení, že folklór je svébytným fenoménem, který se objevuje právě jako reakce na tuto zkušenost moderního jedince; představuje jeden z mnoha pokusů, jak překonat zkušenost neautenticity. Zmíněné přesvědčení však komplikuje fakt, že podobné snahy se v dějinách znovu a znovu objevují, třebaže v různých dobách mají odlišné podoby, neboť libovolný společenský systém pokaždé nastoluje specifický režim autenticity. A v něm se utvářejí vždy nová pojetí, jak uchopit vztah mezi participací a performativitou, mezi veřejným a soukromým, mezi estetikou a politikou.
Feinberg v knize kombinuje celou řadu metodologických přístupů, zejména etnografickou analýzu a filosoficko-hermeneutický přístup, které propojuje s narativním výkladem, v němž pojednává o motivacích, aspiracích a obtížích mladých nadšenců lidového tance a lidové hudby, kteří si postupně začali uvědomovat, že je snazší chtít autenticitu, nežli ji plně dosáhnout.
Akci podporuje Strategie AV 21