Previous Next
Zdroje historického vědomí raněnovověkých měst JAN LINKA V útulném konferenčním sále s výhledem do Husovy ulice se 28. května 2018 v Masarykově ústavu a archivu Akademie...
Liber viaticus LUKÁŠ PRŮŠALiber viaticus, cestovní breviář Jana ze Středy, je unikátní památkou české středověké knižní kultury. Rukopis,...
Konáč v protipikartské polemice JAN PIŠNA Český intelektuální svět přelomu 15. a 16. století byl vázán a téměř výhradně soustředěn na náboženské...

Ústav pro českou literaturu AV ČR připomněl třicáté výročí úmrtí literárního vědce Felixe Vodičky (11.4.1919-5.1.1974) uspořádáním pracovního kolokvia, které se zaměřilo na badatelův přínos moderní literární historii a teorii. Příspěvky zamýšlené především jako motivace pro další diskusi, která přinesla početné podněty, byly sdruženy do čtyř problémových okruhů mapujících sféry Vodičkova zájmu:

  1. K dějinám literatury a literární historiografii (referáty přednesli Herta Schmid, Universitaet Potsdam a Dalibor Tureček, JČU České Budějovice)
  2. Teorie prózy jako perspektiva moderní naratologie (referáty přednesli Alice Jedličková, Tomáš Kubíček a Ondřej Sládek, ÚČL AV ČR Praha)
  3. K pojetí konkretizace a literárních vztahů (referáty přednesli Marie Kubínová, Lenka Kusáková, Miroslav Červenka, Milan Jankovič, ÚČL AV ČR Praha a Jiří Holý, FF UK Praha)
  4. Felix Vodička, věda a instituce (referáty přednesli Jaroslava Janáčková, FF UK Praha a Zdeněk Pešat, ÚČL AV ČR Praha).

Podrobnou zprávu o průběhu jednání přinesl časopis Česká literatura;ČL 52, 2004, s. 281-284; byl vydán sborník.

 

{webgallery integration="phocagallery"}11{/webgallery}