Intranet English

GABA-B - signální kaskády


Metabotropní receptory pro kyselinu γ-aminomáselnou (GABA-B receptory) hrají zásadní roli v regulaci synaptického přenosu v CNS. Studujeme schopnost GABA-B receptorů aktivovat G proteiny inhibičního typu v mozku potkana.

V této souvislosti se dále zabýváme zejména analýzou změn signální kaskády iniciované GABA-B receptory v průběhu ontogenetického vývoje CNS. Naše výsledky prokázaly, že GABA-B receptory jsou obsaženy v kůře předního mozku potkana ve velkém množství již při narození a jejich hladina během ontogenetického vývoje postupně klesá, takže v dospělém mozku je jejich počet asi 2,5x nižší než po narození (obr.1). Funkční aktivita G proteinů spřažených s GABA-B receptory byla maximální v období 14.-.15. dne po narození (obr. 2).

Ontogenetický profil GABA-B receptorů je v ostrém kontrastu s obecným vývojovým trendem mozku, který byl monitorován stanovením Na,K-ATPázy; množství tohoto enzymu během ontogenetického vývoje systematicky rostlo a v dospělosti bylo 3x vyšší než po narození. (Podrobné informace viz Kagan a spol., 2012; Dlouhá a spol., 2013 a PhD práce D. Kagana, 2015.)

 

Obr. 1.  Stanovení množství GABA-B receptorů v plazmatických membránách předního mozku potkana; saturační vazebná studie se specifickým antagonistou [3H]CGP 54626A.

 

Obr. 2. Analýza funkční aktivity G proteinů stimulované agonisty GABA-B receptorů v průběhu ontogenetického vývoje.

V grafu je vynesen rozdíl mezi stimulovanou a bazální vazbou [35S] GTPgS měřenou v izolovaných membránách kůry předního mozku potkana.

© 2014 Fyziologický ústav AV ČR