Nacházíte se

Aktuality

Královská švédská akademie věd udělila 2. října 2018 Nobelovu cenu za rok 2018 za „revoluční objevy v oblasti laserové fyziky“. O Nobelovu cenu se podělí Arthur Ashkin (Bell Laboratories, USA), Gérard Mourou (École Polytechnique, Francie; University of Michigan, USA) a Donna Strickland (University of Waterloo, Kanada). První polovinu ceny obdržel Arthur Ashkin za vynález optické pinzety, kterou představil před více než třiceti lety a během následujících let ji společně se svými následovníky zdokonalil a našel pro ni celou řadu využití.

Vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci, Fyzikálního ústavu AV ČR (FZÚ) a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) v Praze našli nový způsob, jak řídit elektronické a magnetické vlastnosti molekul. Zatímco dosud se k vybuzení změny elektronického stavu molekul používaly vnější zdroje jako světlo, teplota, tlak nebo magnetické pole, čeští výzkumníci přišli s revoluční cestou,

Laserová centra Fyzikálního ústavu ELI Beamlines a...

Výzkumníci z FZÚ představili nový TRIPu (Transformation Induced Plasticity) podobný deformační mechanismus, jímž se paměťové slitiny NiTi deformují při zvýšených teplotách a napětích. Tento mechanismus kombinuje martenzitickou transformaci s mechanickým dvojčatěním a dislokačním skluzem. Jeho pomocí lze vysvětlit, proč slitiny NiTi s rostoucí teplotou a napětím ztrácí své unikátní funkční vlastnosti, proč po vysokoteplotní deformaci dochází ke zjemnění austenitické mikrostruktury a proč je v důsledku možné tyto jinak velice pevné slitiny tvářet při relativně nízkých teplotách.

Fyzikální ústav Akademie věd ČR (FZÚ) uspěl v náročné ...

Unikátní laserový systém L3-HAPLS, který pro ELI...

Čeští vědci ve spolupráci s čínskými kolegy jako první...

Stránky