Archiv zpráv

Archiv zpráv

Stránka 1 z 54  > >> FP

Na čem pracujeme: Disky okolo emisních horkých hvězd

Horké hvězdy spektrálního typu B jsou trvalým zájmem výzkumu pracovníků Stelárního oddělení ASU. Některé z těchto hvězd jsou obklopeny rozsáhlými obálkami plynu a prachu, které mají pravděpodobně formu disku. Vznik těchto obálek není ani zdaleka vyjasněn. Grigoris Maravelias a Michaela Kraus z ASU vedli studii zabývající se hned osmi takovými hvězdami s cílem hledat mezi nimi podobnosti.

V Praze proběhne 11. ročník mezinárodní konference o rentgenové optice v astronomii

V Praze se od 28. do 30. listopadu 2018 uskuteční za účasti předních světových kapacit oboru mezinárodní setkání odborníků zabývajících se rentgenovou astronomií – AXRO 2018. Diskutovat se bude o současných i plánovaných družicích Evropské kosmické agentury jako je ATHENA, SMILE, THESEUS a  další. Představí se i projekty USA, Číny, Japonska a dalších zemí. Cílem setkání je mj. diskutovat nejnovější technologie pro budoucí rentgenové družice.

Čestná Kopalova přednáška za rok 2018 udělena Martinu Jelínkovi

Česká astronomická společnost udělila čestnou Kopalovu přednášku 2018 Mgr. Martinu Jelínkovi, PhD. z Astronomického ústavu AV ČR za současné významné výsledky dosažené při využívání přehlídkových robotických dalekohledů v různých oborech astronomie.

Prvního ředitele ondřejovské hvězdárny Františka Nušla uctí speciální seminář v Jindřichově Hradci

V sobotu 24. listopadu 2018 od 10 hodin se v Muzeu Jindřichohradecka (klášter Jindřichův Hradec) uskuteční setkání k příležitosti 151. výročí narození Františka Nušla, zakladatele moderní české astronomie, spoluzakladatele ondřejovské hvězdárny a také jejího prvního ředitele. Celodenní seminář bude mít na programu také odhalení pamětní desky Františka Nušla a setkání s jeho potomky.

Na čem pracujeme: Ohřev fotosféry Slunce v průběhu silné erupce

Astronomové ze Slunečního oddělení ASU studovali, jak se mění teplotní struktura sluneční fotosféry v průběhu silné sluneční erupce. Ve své studii ukazují, že erupce prudce ohřívá vrchní části fotosféry, kde horké plazma září i ve viditelné oblasti spektra. Práce však ukazuje, že k rozumnému vysvětlení spektropolarimetrických pozorování je třeba vzít v úvahu i příspěvek z vyšší vrstvy, z chromosféry. Potvrzuje se tak, že původ tzv. bílých erupcí může být složitější, než se donedávna zdálo.

Přednáškový den s Astropisem 24. listopadu

V sobotu 24. listopadu 2018 se v budově Akademie věd na Národní třídě 3 v Praze, v sále č. 206 uskuteční Den s Astropisem. Z pěti přednášek čtyři budou prosloveny pracovníky Astronomického ústavu AV ČR, včetně prestižní Kopalovy přednášky. Vstup na přednášky je pro předplatitele Astropisu a členy České astronomické společnosti zdarma, ale zúčastnit se může za poplatek každý. Nutná předchozí registrace.

10 let členství České republiky v Evropské kosmické agentuře

Uplynulý týden byl tím nejvýznamnějším v rámci Czech Space Year, ostatně proto se také jmenoval Czech Space Week. Hned několik akcí u nás připomnělo 10. výročí vstupu České republiky do ESA. V Kongresovém centru se v úterý konala velká konference za účasti ministra dopravy, generálního ředitele ESA, zástupců vědy, průmyslu i školství. V Brně se ve středu konalo několik akcí na podporu zapojení českých firem do kosmického výzkumu a také pracovní veletrh pro studenty. Po celý týden v Praze probíhal workshop pro studenty a mladé vědecké pracovníky o tom, jak se zapojit do programů a misí ESA, který pořádal program Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo.

Přechod planety Merkur před Sluncem

V pondělí 11. 11. 2019 od 13:20 do západu Slunce (16:21) se uskuteční pozorování tohoto výjimečného úkazu pro veřejnost na observatoři v Ondřejově. Protože úkaz bude probíhat v době, kdy se Slunce bude sklánět k západnímu obzoru, bude se i měnit pozorovací stanoviště - od historické Západní kopule, dalekohledy Slunečního oddělení až po přenosné dalekohledy na "Radarové louce", kde bude výhled na Slunce až do západu. Vždy se od našich informátorů dozvíte, kam máte jít. Pozor - pakliže budete vybaveni i vlastními dalekohledy, na pozorování je třeba použít speciální ochranný filtr! Akce je pro návštěvníky zdarma. Uskuteční se pouze za jasného počasí.

Workshop pro studenty a mladé vědecké pracovníky k 10 letům ČR v ESA

Začal Czech Space Year, který připomíná desáté výročí členství České republiky v Evropské kosmické agentuře (ESA). V úterý se bude v Kongresovém centru v Praze konat slavnostní konference za účasti předsedy české vlády i generálního ředitele ESA a mnoha dalších významných osobností. Pro studenty a mladé vědecké pracovníky jsme v rámci programu Vesmír pro lidstvo Strategie AV21 připravili ve spolupráci s dalšími institucemi čtyřdenní workshop, jak se zapojit do vědeckých a technických řešení projektů ESA. Astronomický ústav AV ČR se podílí na několika kosmických misích ESA. Můžete se podívat na prezentaci, kterou včera na zahájení proslovil ředitel ústavu profesor Vladimír Karas.

Dny otevřených dveří na pražském pracovišti 2018 - fotogalerie

Děkujeme za zájem při Dnech otevřených dveří na pražském pracovišti - oddělení galaxií a planetárních systémů, ve spolupráci se Vzdělávací kanceláří Evropské kosmické agentury ESA, které proběhly 9. a 10. listopadu 2018.

Dny otevřených dveří na pražském pracovišti Astronomického ústavu AV ČR 9. a 10. listopadu

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy a mnoho dalšího. Letošního ročníku, který proběhne od 5. do 11. listopad 2018, se opět zúčastní i Astronomický ústav AV ČR. Kromě přednášek a projekcí filmů na různých místech České republiky vás zveme na program Dnů otevřených dveří Oddělení galaxií a planetárních systémů na pražském Spořilově (Boční II č. 1401) v pátek 9. a sobotu 10. listopadu 2018.

Astronomický ústav AV ČR v rámci Týdne vědy a techniky nabízí

Pracovníci tří vědeckých ústavů Akademie věd ČR sídlících ve spořilovském vědeckém areálu – Astronomický, Geofyzikální a Ústav fyziky atmosféry – seznámí zájemce během společné přednášky s výzkumem vesmíru, zeměkoule a její atmosféry. Pohovoří na témata: „Co astronomie přinesla lidstvu a světu“ - Michal Bursa (Astronomický ústav AV ČR), „Vliv geomagnetického pole na život na Zemi“ - Eduard Patrovský (Geofyzikální ústav AV ČR), „Hurikány – postrach (nejen) severního Atlantiku“ - Miloslav Müller (Ústav fyziky atmosféry AV ČR). Přednáška je pořádána v rámci místní Agendy 21.

Anketní otázky pro Akademický bulletin zodpověděl ředitel Astronomického ústavu AV ČR

Opravdu nové objevy se nedají naplánovat, avšak zdejší badatelé vlastně řeší jediný – ambiciózní projekt předchůdců, jichž je toto pracoviště Akademie věd ČR pokračovatelem. O aktuální činnosti Astronomického ústavu AV ČR hovoříme s ředitelem pracoviště Vladimírem Karasem.

V Paříži právě probíhá konference za účasti tří českých profesorů astrofyziky

Zatímco emeritní ředitel Astronomického ústavu AV ČR profesor Petr Heinzel a současný ředitel ústavu profesor Vladimír Karas byli do Paříže pozváni, třetí profesor astrofyziky, americký astronom českého původu Ivan Hubený je dokonce ten, na jehož počest se tato konference koná. Je nejcitovanějším autorem vědeckých článků ze všech astronomů českého původu. Věnoval se různým typům astronomických objektů (hvězdy, kvasary, trpasličí novy, exoplanety) a tím pádem skupina vědců, kteří jeho práce využívají, je velmi široká.

Máte příležitost zkoumat vesmír z krásného prostředí Kanárských ostrovů

Program ERASMUS+ vypisuje druhé kolo stáží pro studenty a mladé vědecké pracovníky z ČR, kteří chtějí bádat na partnerském Instituto de Astrofísica de Canarias ve Španělsku. Stáže jsou určeny k navázání spolupráce se španělskými kolegy, případně k rozvoji již existující spolupráce a mohou mít trvání od dvou měsíců až po jeden rok. Soutěž je otevřena do 15.12.

Na čem pracujeme: Překvapivě nepoškozená galaktická velebublina

Astrofyzikové ze skupiny Fyziky galaxií se zabývali detailním studiem obří bubliny mezihvězdné látky v naší Galaxii, jejíž vlastnosti kriticky posoudili na základě dostupných pozorování i numerického modelu. Ukazují, že tato veleobálka je překvapivě stará, asi 120 milionů let, tedy mnohem starší, než odpovídalo původním odhadům. V představované práci pak diskutují, zda je tento věk podpořen dalšími pozorovacími fakty a jak je možné, že obálka přečkala takto dlouho v divokém galaktickém prostředí.

Odborný workshop k výročí 10 let ČR v ESA

V týdnu 12. - 15. listopadu plánujeme odborný workshop k výročí 10 let ČR v ESA. K této příležitosti se nám podařilo získat souhlas k účasti od deseti předních odborníků z ESA, včetně zástupců ředitelství vědecké divize ESA a hlavních představitelů jednotlivých misí ESA. Zastoupeny budou všechny klíčové vědecké pilíře, které ESA zadefinovala ve své Kosmické vizi a všechny významné kosmické mise ESA plánované v příštích dvou desetiletích.

Na čem pracujeme: Velmi husté poerupční smyčky pozorované sondou SDO

Během několika málo dní v září 2017 poskytlo samo Slunce astronomům několik zcela výjimečných příležitostí k odhalení svých tajemství. Po mnoha týdnech půstu se totiž v tomto měsíci zažehly vůbec ty nejsilnější erupce celého jedenáctiletého cyklu, což bylo o to překvapivější, že se cyklus velmi chýlil ke svému závěru. Erupce z 10. září pak byla současně výjimečná v tom, že k ní došlo na okraji slunečního disku. I přesto byla zachycena mnoha přístroji na Zemi i v kosmu a právě její pozice umožnila lépe studovat některé vlastnosti eruptivních struktur.

Astronomická observatoř v Ondřejově byla před 90 lety odevzdána státu, připomeneme si tento významný akt

21. ledna 1898 zakoupil Josef Frič zalesněný pozemek na vrcholu Manda u městečka Ondřejov, aby tu vybudoval hvězdárnu. Toto datum je tedy považováno za okamžik založení ondřejovské observatoře. V roce 1928, 28. října, tedy v den desátého výročí samostatného Československa, odevzdal Josef Frič hvězdárnu státu. Dnes ji spravuje Astronomický ústav Akademie věd České republiky a je zde umístěn největší dalekohled u nás.

Mimořádné prohlídky pro veřejnost 28. října 2018

O státním svátku v sobotu 28. října poskytneme přídavek prohlídek pro veřejnost. Bude se jednat o poslední prohlídky v tomto roce. Začátky v 10, ve 13 a v 16 hodin. Vstupné standardní. 28. říjen je pro hvězdárnu významným dnem, protože při desátém výročí vzniku samostatného Československa se Josef Jan Frič rozhodl odevzdat svoji soukromou hvězdárnu státu. Letos si tedy připomínáme 90. roků od tohoto slavnostního aktu.

Stránka 1 z 54  > >>