AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Centrum Excelence Telč

 

Vítejte na stránkách Centra excelence Telč Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i., které poskytují informace o realizaci a výzkumném programu tohoto projektu. Projekt výstavby výzkumného a vývojového centra byl spolufinancovaný v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a z prostředků státního rozpočtu.

 

Více zde...

CET

Solution of the MD Fokker-Planck eq. ...

4.10.2018

Přednášku s názvem Solution of the multi-dimensional Fokker-Planck equation by means of Finite Element Method přednese Ing. Jiří Náprstek, DrSc. (ÚTAM AV ČR) v Praze, 12. prosince 2018

více zde

Reportáž z TVT na ÚTAM a CET

20.11.2018

Na začátku listopadu proběhl Týden vědy a techniky 2018 a Ústav teoretické a aplikované mechaniky (ÚTAM) AV ČR spolu s Centrem excelence Telč (CET) se jej opět zúčastnily. Program na obou pracovištích byl naplánován na úterý 6. listopadu 2018, resp. v případě ÚTAM část přednášek proběhla již v pondělí 5. listopadu 2018. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si a v některých případech též vidět v chodu špičkové přístroje - zejména pak v Centru excelence Telč, které je evropskou infrastrukturou pro výzkum kulturního dědictví. Nechyběly ani přednášky a science show na zajímavá témata související s výzkumem prováděným na ÚTAM.

Všechny fotografie z akce naleznete v Galerii.

více zde

Ocenění - časopis Plyn

19.11.2018

Ing. Ľubomír Gajdoš, CSc., Ing. Martin Šperl, Ph.D. a Ing. Stanislav Hračov, Ph.D. byli při příležitosti Podzimní plynárenské konference 2018 oceněni 2. místem v kategorii Nejlepší původní článek uveřejněný v časopise Plyn v roce 2017. Ocenění, které získali za článek Deformační chování zakopaného potrubí, uděluje časopis Plyn spolu s Českým plynárenským svazem.

více zde

Oslava 90. narozenin prof. Pirnera

15.11.2018

Přední český i světový odborník na výzkum účinků vzdušného proudění a zároveň první polistopadový ředitel Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR (ÚTAM AV ČR), prof. Ing. Miroš Pirner, DrSc., dr. h. c. oslavil v širokém kruhu spolupracovníků a odborníků z oboru 90. narozeniny. Na oslavu, která se konala v pondělí 12. listopadu 2018 v ÚTAM AV ČR, dorazili mimo jiné předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová spolu s místopředsedou prof. Janem Řídkým, děkan Fakulty stavební prof. Máca a další významné osobností stavební mechaniky. Prof. Pirner za svůj dlouhý profesní život získal kromě mnoha přátel i řadu ocenění a je autorem mnoha významných publikací, které jsou dodnes hojně citovány.

Při příležitosti 90. narozenin prof. Pirnera, jakožto významné osobnosti stavební dynamiky, o něm vyšel článek v prestižním odborném časopise Journal of Wind Engineering & Industrial Aerodynamics.

více zde

Newsletter 2/2018

15.11.2018

Vyšlo podzimní číslo ústavního Newsletteru! Přečtěte si ho zde.

Můžete se také přihlásit k jeho odběru.

více zde

Andrija Buljac získal cenu AMAC UK

15.11.2018

Andrija Buljac, jehož doktorský výzkum probíhal také na ÚTAM AV ČR (pod vedením doc. Stanislava Pospíšila a prof. Sergie Kuznetsova) získal cenu AMAC UK, která se každý rok uděluje mladým vědcům. Andrija Buljac je výzkumný asistent na Fakultě strojního inženýrství a lodního stavitelství Univerzity v Záhřebu v Chorvatsku. Cenu uděluje Spolek absolventů a přátel chorvatských univerzit ve Spojeném království a je určena na výzkumný pobyt ve Spojeném království. Odměna s cenou uhradí náklady spojené s jeho pobytem na Univerzitě v Newscastlu jako součást projektu Wind and Sea Loads on Energy Structures (WESLO - Větrné a vodní zatížení energetických konstrukcí) financovaného u Chorvatské grantové agentury (prof. Hrvoje Kozmar).

více zde

Seminář: Bone fatigue fracture prevention by analysis of microdamage with TORATOM

31.10.2018

Dr. Gerardo Presbítero přednese dne 14. 11. 2018 ve 14:00, v zasedací místnosti Centra excelence Telč přednášku s názvem: Bone fatigue fracture prevention by analysis of microdamage with TORATOM. Presbítero aktuálně pracuje v Laboratoři rentgenové tomografie v rámci projektu Zvýšení konkurenceschopnosti Centra excelentního výzkumu v kraji Vysočina.
 

 

více zde

Týden vědy a techniky v ÚTAM a CET

26.10.2018

Dne 5. a 6. 11. 2018 se znovu otevřou dveře Ústavu teoretické a aplikované mechaniky a Centra excelence Telč široké veřejnosti. Návštěvníci budou mít opět možnost poslechnout si zajímavé přednášky a shlédnout neméně zajímavé science show. Program je vhodný pro všechny věkové kategorie.

Program v Praze naleznete zde.

Program v Telči naleznete zde.

Z kapacitních důvodů prosíme návštěvníky o registraci podle pokynů u jednotlivých akcí, které naleznete na stránkách TVT a v programech ke stažení výše.

Zároveň si Vás dovolujeme upozornit, že všechny akce jsou veřejné. Z jejich průběhu budou pořizovány fotografie a videozáznamy pro reportážní účely a propagaci festivalu Týden vědy a techniky AV ČR na webu a sociálních sítích. Pokud si nepřejete být na těchto záznamech, obraťte se přímo na naše kolegy v místě konání nebo tak učiňte zpětně na kontaktním emailu uvedeném v programu.

více zde

Volné pracovní místo - Lab. materiálových analýz

22.10.2018

Na naše pražské pracoviště přijmeme pracovníka pro mikroskopii stavebních materiálů do Laboratoře materiálových analýz ÚTAM AV ČR.

více zde

Ceny Akademie věd předány

18.10.2018

Ve vile Lanna v Praze se v úterý 16. října 2018 uskutečnilo předávání Cen AV ČR. Jak jsme již na našich stránkách psali, mezi oceněné patří také Ing. Jiří Náprstek, DrSc. a Ing. Radomil Král, Ph.D. z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, kteří získali cenu AV ČR v kategorii „A" (kategorii mimořádných výsledků výzkumu, experimentálního vývoje a inovací) za svou práci v teoretické a numerické mechanice.

více zde

ARCCHIP

Ve druhé polovině 90. let 20. století se začalo věnovat více pozornosti ochraně nemovitých památek a jejich integraci do života současné společnosti. Složitost problematiky kulturního dědictví vyžadovala mezioborový přístup. Systematicky se s ním začalo v roce 1995, kdy bylo založeno nové oddělení ÚTAM - Přidružené výzkumné centrum historických staveb a míst (ARCHISS - Associated Research Centre for Historic Structures and Sites) - spojením výzkumných pracovníků ze dvou ústavů Akademie věd. Tento vývoj dále pokračoval díky úspěchu v různých grantových soutěžích a nyní jsou do výzkumu zapojeni také vědci z dalších ústavů a vysokých škol a fungují dvě výzkumné jednotky - jedna v Praze a jedna v dalším městě světového dědictví - Telči.

 

více zde

AEDECC M00273

Diecéze římsko-katolické církve St.Pölten a Brno disponují velkým množstvím staveb, jako jsou kostely, fary a kláštery. Tyto objekty se zdaleka všechny nedaří využívat, což v důsledku vede k negativnímu urbanistickému vývoji . Nevyužíváním dochází k jejich rozpadu. Stávající problémy jsou na obou stranách hranice sousedících regionů podobného charakteru, dané zejména demografickým vývojem a uplynulým politickým vývojem v průběhu 20.století.
 

více zde

Nanolith

Použití nanomateriálů pro udržitelnou konzervaci historických sochařských a architektonických děl z litavských vápenců.  Více na: http://www.nanolithproject.eu/

více zde

GAČR 14-20374P

Během karbonatace vápna je třeba sledovat kvantitativní zastoupení polymorfů CaCO3 (kalcit, aragonit, vaterit) a jejich formační kinetiku. Relativní množství odlišných krystalických forem CaCO3 silně ovlivňuje vlastnosti vápenných malt. Kinetika procesu karbonatace a tvorba polymorfů CaCO3 ve vápenných pastách a omítkách bude zkoumána rentgenovou práškovou difrakcí, Ramanovou spektroskopií a infračervenou spektroskopií s Fourierovou transformací. Termogravimetrická analýza bude použita k určení stupně hydratace a rovněž karbonatace. Skenovací elektronová mikroskopie bude použita ke zkoumání mikrostruktury vzorků na morfologickém základu. Vápenné omítky jsou důležitým stavebním materiálem a v oblasti kulturního dědictví hrají klíčovou roli jako optimální materiál pro opravu historických budov. Očekává se, že výsledky této studie budou mít zásadní přínos ke stávajícím znalostem o kinetickém chování, vývoji fází a morfologii během karbonatační reakce vápenných past a malt.

více zde