Previous Next
Kunsthistorické čtení autobiografií KLÁRA SOUKUPOVÁ Německý soubor studií zabývajících se autobiografickými texty, Das eigene Leben als ästetische Fiktion, by...
Za esejistikou Sylvie Richterové JAKUB ČEŠKA Petr Král měl jistě pravdu, když si ve svém polemickém textu (namířeném proti Kunderovským paradoxům Milana...
Za Jiřím Rambouskem MICHAL PŘIBÁŇ V neděli 4. listopadu 2018 v Brně náhle zemřel literární historik Jiří Rambousek. Zemřel v nedožitých...

obalka 28 08 zmenseno

 

Reprezentativní obrazově-výkladovou publikaci Literární kronika první republiky vydal ÚČL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia a Památníkem národního písemnictví jako společný příspěvek k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

Celkem 21 kapitol knihy soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje formou kalendária, interpretace vybraného díla vydaného v příslušném roce a napsaného v českém, slovenském nebo německém jazyce a průřezové stati o specifickém aspektu dobové literární kultury pestré dění v mnohonárodním státě, jímž ČSR byla.

Průřezové kapitolky jsou věnovány např. české a slovenské avantgardě, dětské obrázkové knize, ruské, ukrajinské a německé emigraci, Praze a dalším toposům německé literatury z českých zemí, literárním hnutím na Podkarpatské Rusi, maďarské menšinové literatuře atd.

Na vzniku knihy se podílel Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislavě.

Kniha vyšla 16. října 2018, lze ji zakoupit v knihkupectvích Academia, do maloobchodní sítě i do eshopů ji distribuuje Kosmas, zde.

Anotace knihy je zde.

Facebooovou stránku knihy naleznete zde

Doprovodnou výstavu Literární kronika první republiky pro knihovny, školy, muzea, kulturní střediska a galerie lze volně stahovat zde (24 panelů ve formátu A3 nebo A2).
 
 

V úterý 18. prosince 2018 od 13:00 proběhne v přednáškovém sále Ústavu pro českou literaturu  XI. textologické kolokvium s názvem Dílo jako ediční problém.

Ve čtvrtek 6. prosince od 17:00 se bude v přednáškovém sále Ústavu pro českou literaturu (Na Florenci 3, Praha) konat adventní Staročeský dýchánek, na němž vystoupí Jana Daňhelová s přednáškou "Epistolae duorum amantium - když dopis tají pisatele".

V nakladatelství Academia právě vychází publikace Český literární samizdat: 1949–1989, kterou připravil Michal Přibáň a kolektiv badatelů z Ústavu pro českou literaturu AV ČR za účasti externích specialistů.

Ústav pro českou literaturu AV ČR vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení pracovní pozice odborný pracovník/odborná pracovnice, doktorand/doktorandka nebo výzkumný pracovník/výzkumná pracovnice v Oddělení 20. století a literatury současné se zaměřením na literaturu třicátých a čtyřicátých let.

Ústav pro českou literaturu AV ČR vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení pracovní pozice odborný pracovník/odborná pracovnice, doktorand/doktorandka nebo výzkumný pracovník/výzkumná pracovnice v Oddělení 20. století a literatury současné – Týmu pro výzkum moderního českého divadla.

Ústav pro českou literaturu zve literární vědce i zástupce dalších humanitních a společenskovědních oborů, studenty a všechny zájemce z řad literární a kulturní veřejnosti na Den se Slovníkem literárněvědného strukturalismu, který se koná v úterý 27. listopadu 2018 v Horním sále ÚČL (Na Florenci.1420/3, Praha 1).

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2