• Optické měření pH mikroskopických vzorků
  • V laboratoři Nano-optiky sledujeme detaily biologických vzorků na úrovni jednotlivých molekul.
  • Laboratoř zajišťuje provoz Státního etalonu času a frekvence a realizuje národní časovou stupnici UTC(TP), která se podílí na vytváření světového koordinovaného času UTC.
  • Vláknové lasery mohou dosáhnout lepší účinnosti absorpce čerpání při nestandardním navíjení aktivního vlákna.
  • Vysoce citlivé měření endogenní luminiscence organizmů umožňuje neinvazivní monitorování oxidativního stresu.
  • Optické biosenzory se mohou využívat například při lékařské diagnostice, kontrole jakosti potravin, nebo monitorování životního prostředí.

Aktuality

Ústav fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR přivítal během listopadových Dnů otevřených dveří okolo 500 návštěvníků. Ti mohli během exkurzí nahlédnout do sedmi výzkumných pracovišť zaměřených na různé oblasti výzkumu.
Josef Kučera při předání ceny za 2. místo v I. vědní oblasti (druhý zleva)
Student Josef Kučera, který se v letošním roce se svou stáží na ÚFE zapojil do projektu Otevřená věda, uspěl na studentské vědecké konferenci a získal 2. místo v I. vědní oblasti.
Týden vědy a techniky 2018
Největší vědecký festival v České republice dosáhl plnoletosti. Bohatý program zahájili 5. listopadu 2018 předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a předseda vlády ČR Andrej Babiš.
Hana Faitová vítězem soutěže o nejlepší poster konference NANOCON
Poster "Highly Ordered Arrays of ZnO Nanorods prepared with the Help of Focused Ion Beam", jehož autorkou je Mgr. Hana Faitová, členka týmu Příprava a charakterizace nanomateriálů ÚFE, byl oceněn jako nejlepší poster konference NANOCON 2018.
Náš ústav v uplynulých několika dnech hostil profesora Yuriho Feldmana z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě v rámci projektu AV ČR pro podporu výzkumné spolupráce mezi Českou republikou a Izraelem.
Detail optického biosenzoru vyvinutého v Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR
Jiří Homola, ředitel Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, se rozpovídal v rozhovoru pro časopis Týden ve 2. díle seriálu Česká věda zblízka nazvaném Fotonika a elektronika.

Seřiďte si své hodinky podle našich atomových hodin.

Laboratoř vytváří fyzickou aproximaci jednotky času a realizuje národní časovou stupnici UTC(TP).

00:00:00

Výzkum

Tým se zabývá výzkumem fotonických a plasmonických (nano)struktur a funkčních biomolekulárních souborů, vývojem optických měřících metod a systémů, studiem biomolekulárních interakcí a detekcí chemických a biologických látek v oblastech jako jsou lékařská diagnostika, kontrola jakosti potravin nebo monitorování životního prostředí.

Výzkum je zaměřen na výkonové lasery a jejich využití v materiálovém průmyslu, medicíně a nelineární optice.

Výzkumný tým se zaměřuje na studium elektronických a optických jevů na povrchu a rozhraní nanomateriálů vyvolané dopadem fotonů, iontů, elektronů a adsorbcí plynů za účelem jejich využití pro senzorické aplikace, jako zdrojů světelného záření a pro vylepšení nanodiagnostických schopností analytických metod.

Dlouhodobou misí týmu je vytvářet a vyvíjet nové elektrodynamické a elektronické metody k terapeutickému a diagnostickému využití v biotechnologii a medicíně. Pro naplňování mise vyvíjí výpočetní metody a pomocí nanotechnologií také experimentální nástroje k analýze aktivních i pasivních elektromagnetických vlastností biomateriálů od úrovně molekul až po úroveň tkáňovou.

Výzkum nového týmu Nano-optiky se zaměřuje na získávání nových poznatků o interakci světla s hmotou na nanoskopické úrovni pod hranicí difrakčního limitu světla a vývoji nových experimentálních metod k řešení aktuálních otázek v biologii, biofyzice a chemii.

Laboratoř Státního etalonu času a frekvence

Laboratoř zajišťuje provoz Státního etalonu času a frekvence. Laboratoř vytváří fyzickou aproximaci jednotky času, sekundy, a realizuje národní časovou stupnici UTC(TP).

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882