Náš sociolog Tomáš Samec z oddělení Socioekonomie bydlení se dlouhodobě zabývá situací zhoršující se dostupnosti bydlení. V rozhovoru pro server A2larm.cz představuje některé z výsledků svého výzkumu.
V rozhovoru Samec shrnuje neutěšenost současné situace a kritizuje absenci dlouhodobých vizí a strategií ohledně bydlení: "S bydlením je to totiž běh na dlouhou trať. Za jedno volební období se mohou určité věci nastartovat, ale důležité je, aby bylo dostupné bydlení podporováno dlouhodobě. Dostupné bydlení je přitom výhodné pro celou společnost, protože nikomu neprospívá, když musí učitelé nebo zdravotní sestry dojíždět do práce hodinu a půl, protože si nemohou dovolit bydlet v Praze. To je stav, ve kterém se už ocitáme," dodává Samec.
Například mezi příčiny současné situace v Praze řadí Samec přílišnou míru privatizace obecního bytového fondu a to, "že s tím, co zbylo, neuměla Praha vždy efektivně nakládat". Řešením má být hledání dostupných alternativ, jako jsou různé formy družstevního, kolektivního nebo obecního bydlení. Zároveň však dodává, že je pro to nutné mít právní znalosti, finanční zázemí a další expertizy. V těchto oblastech vidí prostor pro obce, které mohou podpořit například družstevní bydlení. " Jde o to, udělat z bydlení opět věc veřejnou, tak jak to fungovalo třeba i v historii Československa, kdy vznikaly progresivní a odvážné projekty včetně právě družstevního bydlení," upozorňuje.
Jaké jsou vlastně důvody, že jedině soukromé vlastnictví je dnes vnímáno jako ten nejsprávnější model bydlení? Z výzkumů, které prováděl náš ústav, podle Samce vyplývá, že "představa o správnosti a normálnosti vlastnického bydlení je utvrzována často v rámci rodiny. Přispívají k ní také média, která opakují, že bydlení je 'nejlepší investice'. Lidé pak mají představu, že prostě není jiná možnost než si vzít hypotéku, i když jim to není zrovna příjemné".
Samec dále v rozhovoru zmiňuje téma krátkodobých pronájmů (např. Airbnb) či příkladů zahraniční praxe. Té se ostatně spolu s českým kontextem věnoval nedávný workshop Alternativy k vlastnickému a soukromému nájemnímu bydlení: Možné cesty k řešení finanční nedostupnosti bydlení (záznam a fotogalerie), který proběhl za účasti zahraničních hostů z Německa, Maďarska či Chorvatska. Akce proběhla v rámci aktivit Strategie AV21.
Celý rozhovor si můžete přečíst online: www.a2larm.cz/2018/11/udelat-z-bydleni-opet-vec-verejnou/
Facebook
Twitter
Tweets by Sociologicky
Newsletter